Спеціальні потреби

Конфлікт навколо Тарасюка досягнув апогею


Конфлікт навколо посади керівника українського зовнішньополітичного відомства досягнув нового піку. Президент і Уряд далі не можуть порозумітися, чи має право Борис Тарасюк виконувати обов'язки міністра закордонних справ країни.

Кабінет Міністрів звернувся до Генпрокуратури, щоб та відреагувала на діяльність Бориса Тарасюка. Той напередодні відбув із дводенним візитом до Чехії. Уряд каже – Тарасюка звільнено з посади і він не має права представляти Україну на міждержавному рівні.

Чергове загострення протистояння в цьому питанні президената та прем’єра засвідчило – їм так і не вдалося домовитися про долю пана Тарасюка. Глава держави не поступається у цьому питанні. Оглядачі кажуть, що для Віктора Ющенка - це принципове питання. Звільнення Тарасюка фактично означатиме для нього втрату контролю над формуванням зовнішньої політики держави.

Втім нині в арсеналі правлячої коаліції з'явився ще один аргумент. Минулого тижня Рада ухвалила Закон “Про Кабінет Міністрів”, за яким парламент зможе призначати керівника МЗС і без президента.

Міністр юстиції Олександр Лавринович каже: “Мені шкода, звичайно, що глава держави не захотів швидко врегулювати цього питання і подати іншу кандидатуру на посаду міністра. Після втсупу в силу Закону “Про Кабінет Міністрів”, ми це вирішимо швидко. Адже є алгоритм, якщо президент відмовляється вносити кандидатуру, то це робить сама коаліція”.

У президентському секретаріаті ввжають такі дії неконституційними і Віктор Ющенко оскаржує цей закон у Конституційному Суді.

Сам Борис Тарасюк вкотре заявляє, що не збирається йти з посади. Своє звільнення він вважає незаконним і оскаржив його у суді. Нагадує, що розгляд справи відбудеться цього тижня. А останнє слово в цьому питанні має сказати Конституційний Суд. Саме він має повноваження визначати, чи має право звільняти керівника МЗС Верховна Рада. Але останнім часом Конституційний Суд майже не працює. Відтак, його вердикту щодо цього питання можна чекати місяцями.

Непросто в цій ситуації української невизначеності працювати іноземним дипломатичним представництвам. Посол Чехії заявив, що його країна приймала Тарасюка, як міністра. І закликав український уряд і президента швидше порозумітися в цьому питанні, аби міждержавні стосунки не страждали від особистих конфліктів українських політиків. У такому ж тоні висловився й посол Сполучених Штатів в Україні Уільям Тейлор:

“Посольство Сполучених Штатів, як і інші посольства в Києві, співпрацює із Міністерством закордонних справ України щодня. У відомстві працює багато досвідчених дипломатів, включно із теперішнім міністром. Але наші стосунки із МЗС не залежать від будь-яких персоналій. Втім, ми сподіваємося на швидке розв'язання проблем, пов'язаних із тим, хто має очолювати Міністерство закордонних справ”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG