Спеціальні потреби

Ким був Джеральд Форд у історії США


Джеральд Форд народився у штаті Небраска 1913 року. Правда тоді він називався Леслі Кінґ. Своє прізвище він змінив після розлучення батьків.

У середині тридцятих Джеральд Форд став студентом Мічиганського університету і зіркою місцевої футбольної команди.

Під час Другої Світової війни він служив у військово-морських силах. У повоєнні роки закінчив юридичний факультет престижного Йєльського університету. У 1948 році вперше балотувався і переміг на виборах до Конгресу.

У 1965 Форд став лідером республіканської більшості у Палаті представників. Колеги вважали його людиною консервативних поглядів, коли мова заходила про бюджет, і ліберальною у питаннях соціальної та закордонної політики. У 1973 році президент Ричард Ніксон призначив його своїм віце-президентом, коли у відставку подав тодішній віце прем'єр Спіро Еґнью.

Стівен Гес, аналітик інституту Брукінгса:

“Джеральд Форд не був найкращим кандидатом, але Ніксон вибрав людину, яку легко схвалив Сенат. Таким чином він став першим віце-президентом, а згодом і президентом, якого не обирали”.

На посаді віце-президента Форд пробув лише десять місяців. У серпні 1974 президент Ніксон подав у відставку через його роль у Вотерґейнському скандалі.

У своїй першій промові до народу на посаді президента США Джеральд Форд узяв на себе зобов'язання об'єднати країну після політичного скандалу.

Джеральд Форд колишній Президент США:

“Мої співгромадяни-американці. Національний кошмар закінчився. Наша Конституція працює. Наша велика республіка керується законами, а не людьми”.

Через місяць Джеральд Форд вибачив Ніксону всі злочини, які могли виникнути у зв'язку з Вотерґейтським скандалом. Прибічники Ніксона привітали це рішення, яке звільняло екс-президента від кримінальної відповідальності. Однак демократи не приховували обурення. Аналітик інституту Брукінгса Стівен Гес вважає, що Форд поплатився за це згодом.

У підготовці до президентських виборів того року рейтинг популярності Джеральда Форда не поступався його опонентові від Демократичної партії Джиммі Картеру. Однак під час дебатів Форд мав необережність сказати, що Східна Європа не залежить від Радянського Союзу.

Джеральд Форд програв на цих виборах. До успіхів його закордонної політики можна зарахувати продовження політики розрядки з Радянським Союзом і підписання кінцевого акту Гельсінської домовленості про права людини і збереження державних кордонів.

Стівен Гес, аналітик інституту Брукінгса каже:

“Його спадщина важлива тим, що суспільство отримало змогу пережити важкі часи і просунутися уперед. Він проявив себе як порядна і чесна людина у час коли країна дійсно відчувала потребу у такій особі”.

У 1999 році президент Клінтон нагородив Джеральда Форда президентською медаллю свободи за його зусилля у загоєнні американського суспільства після Вотергейтського скандалу.

У пам'яті американців Джеральд Форд на завжди залишиться мудрим політиком, сильною особистістю і людиною, яка по-справжньому любила свою країну.

XS
SM
MD
LG