У вівторок Верховна Рада розгляне президентський законопроект про Голодомор. Під час відзначення чергових роковин трагедії, що відбулося в Україні минулої суботи, Вiктор Ющенко закликав українських політиків згуртуватися навколо теми Голодомору.
У вівторок Верховна Рада розгляне законопроект про Голодомор. Так вирішила парламентська погоджувальна рада, причому питання стоїть першим на порядку денному. Отож є надія, що цього разу законодавцям вистачить часу, на брак якого вони посилалися позаминулої п`ятниці, коли відмовилися розглядати президентський законопроект про визнання Голодомору геноцидом.
Невідомо, однак, чи вистачить народним обранцям єдності. Окрім проекту, поданого президентом, Верховна Рада народила свій, альтернативний. У документі, підготовленому Партією регіонів, відсутнє слово «геноцид», а штучний голод 32-33 років кваліфікується як «трагедія».
Підміна понять неприйнятна, -- заявив представник президента у парламенті Роман Зварич:
«Абсолютно неприйнятним для президента є так званий альтернативний депутатський законопроект, в якому міститься визначення цього епізоду в українській історії як “трагедія українського народу”».
Водночас коаліційна більшість наполягає: саме її трактування правильне. «Це справді була трагедія, і не треба влаштовувати сатанинські танці на праху людей», сказав журналістам соціаліст Василь Цушко.
А представник Партії регіонів Євген Кушнарьов пообіцяв підтримку президентському проекту, якщо з нього приберуть слово “геноцид”. Бо як він пояснив, «геноцид це свідоме нищення людей за національною та релігійною або расовою ознакою».
А тим часом президент України вважає ганьбою ведення дискусій про те, як називати Голодомор. Віктор Ющенко згадав про парламенти десяти країн, які вже визнали Голод 30-х геноцидом проти українського народу, і висловив сподівання, що до 75-х роковин трагедії таке рішення прийме Організація Об`єднаних Націй. Глава держави назвав це «неминучою вимогою історії – такою ж, як проголошення незалежності України» і, звертаючись до Верховної Ради, заявив, що «не просить, а вимагає від українського парламенту визнати Голодомор актом геноциду української нації».
Ющенко також закликав Росію на державному рівні вшанувати пам`ять жертв української трагедії.
Про все це йшлося у День пам`яті жертв голодоморів та політичних репресій, що відзначався в Україні минулої суботи. В цей день у Софійському соборі Києва відправили панахиду за замордованими, заклали символічний камінь на тому місці, де буде споруджено меморіал, висадили калиновий гай на схилах Дніпра. Країна завмерла у хвилині мовчання, а відтак на Михайлівській площі запалали тисячі свічок. За участю президента відбулася також акція в Національній опері під назвою «Народ мій є!».
Роковини Голодомору широко відзначали по всій Україні. Мітинги-реквієми відбулися в Севастополі і Луганську, на Житомирщині і в Сімферополі, в Одесі, Херсоні, Чернігові, Харкові, Сумах, Івано-Франківську.
Вперше жалобні відправи відбулися і в ряді міст Росії. У суботу за загиблими внаслідок масового голоду в Україні правили поминальнi служби у Москві, Тюмені, Воронежі та Краснодарі.
Нагадаю: від штучного голоду, організованого сталінською владою в 30-і роки, померло, за різними оцінками, від семи до десяти мільйонів українських селян.