Спеціальні потреби

Жертви голодоморів матимуть пам`ятник


Сьогодні визначать переможця конкурсу на кращий проект Меморіального комплексу пам`яті жертв голодоморів в Україні. Меморіал буде споруджений у центрі Києва до 75-ої річниці Голодомору 1933 року.

Селянська дівчинка зі зламаними колосками в руках. Такою буде центральна постать меморіального комплексу, що розміститься на київських пагорбах між Лаврою і парком Слави і включатиме музей та дослідницький центр.

У Києві завершився конкурс на кращий проект Меморіалу жертвам Голодомору, який проводився з червня по серпень 2006 року. У конкурсі брало участь 17 авторських груп, у другий тур вийшло 5. Проект-переможець буде не догмою, а відправною точкою, – каже заступник голови журі Віктор Вечерський:

«Той проект, якому присудять першу премію, підлягає реалізації. Але це не значить, що цей проект буде реалізований в такому вигляді, в якому його виставили на конкурсі. Це є лише ідея...».

Вечерський наголошує, що на його пам”яті це вже шостий конкурс, який проводиться на тему Голодомору. Було перебрано кілька місць розташування, а поміж архітекторами досі нема повної згоди стосовно художньої концепції. Проте настав час від дискусій перейти до діла, – вважає керівник журі. Адже попри постанову Верховної Ради, прийняту в 2003 році, а також укази президентів – колишнього, Кучми, і нинішнього, Ющенка, меморіал не споруджений. Причина не в мистецьких суперечках, а в шаленому ідеологічному спротиві, -- переконаний голова товариства “Просвіта” імені Шевченка Павло Мовчан:

«Сьогодні ми скликали вас не тому, щоб пояснити, де буде стояти, і чи буде стояти, і чи необхідно бути цьому меморіалу. А для того щоб сказати вам про те, що і далі зберігається колосальна інерція спротиву спорудженню цього Меморіалу».

За словами Мовчана, в Україні є противники як появи меморіалу, так і згадки про слово геноцид. Вісім країн визнали Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу; а тим часом сама Україна на рівні парламенту досі не прийняла цього рішення. Проте незважаючи на опір, меморіальний комплекс, який має стати осудом комуністичної системи і якого, за висловом президента Ющенка, “заждалася нація”, до 75-річниці Голодомору нарешті з`явиться: «Стовідсотково. Переможець буде, меморіал буде споруджений, -- переконаний Павло Мовчан.

Нагадаю: під час штучного Голодомору 1932-33 років загинуло, за різними оцінками, від 7 до 10 мільйонів українських селян. Достеменне число жертв наразі невідоме. Дослідники Голодоморів відзначають, що інформація свідомо приховувалась, померлих часто ховали в одній могилі, а в українські села, вимерлі від голоду, масово переселяли мешканців сіл з Росії.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG