Спеціальні потреби

Експерти про освітні проблеми в Україні


Українські освітні заклади потерпають від наслідків демографічної кризи 90-их років. Міністерство освіти прогнозує скорочення кількості шкіл, технікумів та університетів. Кажуть, що не вистачає учнів та студентів. Експерти передбачають, що ситуація погіршуватиметься ще декілька років.

Цього року за шкільні парти сяде вдвічі менше першокласників ніж півдесятиліття тому. Кількість учнів лише за рік скоротилася на 140 тисяч. Причина – демографічна криза 90-их років. Заклади освіти потерпають від низької народжуваності перших років незалежності України. Найбільше страждають сільські школи. Багато з них просто закривають. В містах для того, щоб не скорочувати вчителів – в класі в середньому вчитиметься трохи більше 20 учнів.

Аналогічні проблеми мають і технікуми. В Україні їх майже тисяча. В більшості – катастрофічний дефіцит учнів. Міністерство навіть продовжило набір.

Вже зараз міністерство видало приватним та державним університетам ліцензій на навчання 460 тисяч студентів. Школи ж цього року випустили на 15% менше. Поки що кількість бюджетних місць у вузах не скорочували. Однак в майбутньому цього не уникнути, вважає керівник відомства Станіслав Ніколаєнко.

Чиновники занепокоєні, що в цій ситуації деякі приватні університети значно збільшують набір. Беруть всіх, хто готовий платити і не завжди дають якісну освіту. Міністр вважає, що таким чином вони перетворюються на фабрики з видачі дипломів:

«Ми не допустимо, щоб закривалися кращі університети, а дешеві філії працювали. У нас зараз буде конфлікт з одним із університетів. Приходить ректор і каже: “Дайте мені 4 тисячі додаткових дипломів!”. Усі в шоці!».

Міністерство почне поступово скорочувати кількість вищих навчальних закладів, однак робитимуть це вибірково. Керівник Школи журналістики Києво-могилянської академії Євген Федченко каже, що його навчальний заклад поки що дефіциту абітурієнтів не відчув. Конкурс був навіть більший, ніж минулого року – двоє претендентів на одне місце. Але Федченко пояснює це виключно дефіцитом спеціальності та авторитетом університету. В майбутньому, зазначає він, навчальним закладам доведеться буквально боротися за виживання в умовах жорстої конкуренції:

«Буде боротьба за студентів, буде боротьба різних спеціальностей за свого студента. Перш за все університети мають подбати про підняття рівня освіти. Має з`явитися спеціалізація університетів, з`являться ті спеціальності, яких зараз немає або не вистачає на ринку. Бо це буде питанням виживання».

Експерти прогнозують скорочення кількості учнів шкіл і в наступні декілька років. Після розпаду Радянського Союзу народжуваність в Україні стрімко скорочувалася протягом десятиліття. За даними Мін`юсту, ця тенденція припинилася лише в 2002-ому. Отже більше першокласників сядуть за парти українських шкіл лише за два роки. Університетам збільшення набору доведеться чекати набагато довше.

XS
SM
MD
LG