Спеціальні потреби

Демографічна ситуація в Україні поліпшується


Вісім з половиною тисяч гривень на кожного новонародженого – така ціна питання під назвою український бебі-бум. І він таки стався. Принаймні у Харківській області експерти говорять про поліпшення демографічної ситуації. Але поповнювати населення не так просто і часом дуже дорого.

Нещодавно у Харкові офіційно оприлюднили результати дослідження, яке показало, що у 3-х районах міста смертність немовлят вища, ніж у інших – до 16 на тисячу новонародженх. Це переважно промислові райони міста, де рівень забруднення повітря найвищий. Голова міського управління охорони здоров’я Юрий Сорокалат заявив, що головна причина у місцевих пологових будинках та дитячих лікарнях - не вистачає чи просто немає дихальної, реанімаційної апаратури для ефективної невідкладної допомоги новонародженим. Але все ж демографічна ситуація у порівнянні з 90-ми роками є дуже обнадійливою.

«Останнім часом ми відзначаємо зростання народжуваності, зокрема, по нашому закладу. І це приємно. Звичайно, менталітет нашого народу змушує залишити когось по собі в цьому світі, а з іншого боку, коли почали виплачувати допомогу, народжувати стали більше», - каже головний лікар міського пологового будинку Світлана Коровай. Вона з задоволенням відзначила, що тепер у 3- 4 рази менше породіль залишають дитину після народження через те, що матеріальний стан батьків не дозволяє прогодувати дитину.

Директор Харківської районної виконавчої дирекції фонду соціального страхування Олександр Тимофєєв у розмові повідомив, що кількість заяв на отримання допомоги по народженню дитини збільшується кожного місяця, але на момент інтерв’ю рахунку у фонду було лише 8 гривень – перебої з фінансуванням для них доволі часта річ.

Олександр Тимофєєв говорить, що за перше півріччя тільки по Харківському району кількість виплат збільшилась на 17 відсотків і склала 315 штук. Значний ріст відзначається по всім видам виплат, які стосуються виношування і народження дитини.

Цифри свідчать, що збільшилась кількість сімей, у яких з’явилась 2-га чи 3-тя дитина. Говорять мами, які цього року народили:

- Звичайно такі гроші – це добре, але це не вирішує всі проблеми, краще б держава забезпечувала високу заробітну платню, робочі місця, якщо людина добре заробляє, йому не потрібна ця допомога, вона не буде замислюватись – народжувати чи ні.

- За першу дитину 5 років тому я отримала 350 гривень. Тяжко було у ті часи дитину виховувати. А уже з другою я уже отримала 3400, і одразу і ліжечко купили, і візочок. Все добре.

Демографічна ситуація в Україні, як і у більшості європейських країн, критична. Україні доводиться переглядати стандарти у медицині. Віднедавна дуже недоношених дітей – близько кілограма - почали реєструвати і намагатись врятувати, наскільки дозволяє оснащення. Микитка Іванчук народився з вагою трохи більше кілограма. Так сталось, що його мама серйозно захворіла під час вагітності і єдиним виходом були передчасні пологи. Зараз йому вже 2 місяці. Він набрав 3 кілограми. Наталя Іванчук, мама Микитки, досі не вірить, що лікарям вдалось врятувати сина:

«Коли була вагітна, то уявляла собі товстенького гарненького хлопчика, а коли вперше побачила його – це був страх, відчай. Але завдяки лікарям, які сказали, що все буде добре, я заспокоїлась і думала весь час, як йому допомогти. Мені пощастило - він дихав сам. Я увесь час цілувала його, розмовляла з ним».

Наталя говорить, що тяжко довелось би їй фінансово, якщо б не допомогли батьки. Адже якщо спеціальні кювези маються у лікарні, то ліки доводиться купувати самостійно. На це держава не дає ані копійки.

«Тільки у нашому відділені для виживання дитини тільки на ліки необхідно хоча б 500-700 грн на день», - зазначила лікар Алла Томчук.

Для багатьох така сума – це щомісячний бюджет сім’ї. А дитина може знаходитись у лікарні і кілька тижнів. Як хлопчик вагою 900 грамів, якого зараз намагаються врятувати лікарі у тому ж таки міському пологовому будинку, який має неонатологічний стаціонар, куди потрапляють надто маленькі дітки з усієї області. Ця лікарня - одна з небагатьох в Україні, що працює за програмою USAID «Лікарня, дружня до дитини». Ця програма дозволила значно зменшити кількість хворих новонароджених, невдалих пологів тощо. Цей же пологовий будинок – найкраще оснащений у області, хоча, як відзначають лікарі, далеко не достатньо, щоб виходжувати дітей вагою півкілограма, як у розвинених країнах.

«Зараз у зв’язку з тим, що Україна входить до європейської спільноти прийнято закон, за яким живо народженою треба вважати дитину уже з 22 тижнів і надавати йому таку ж допомогу, як і народженому вчасно. І у нас уже є певний досвід по догляду за такими дітьми. Були діти по 740 грамів, 840 грамів і вони залишались живими. Такі діти тепер мають усі шанси вирости здоровими і розумово повноцінними членами суспільства», - зауважила головний лікар пологового будинку Світлана Коровай.

XS
SM
MD
LG