Спеціальні потреби

Ющенко: економіка України піднімається


Українська економіка продовжує демонструвати позитивну динаміку не зважаючи на політичну нестабільність та зростання цін на енергоносії. Урядовці змушені переглядати у бік покращення свої попередні прогнози. Вони також очікують збереження цієї тенденції у майбутньому. Однак експерти попереджають про потенційні загрози – подальше зростання цін на енергоносії та різкі зміни в економічній політиці.

У червні українці купили рекордну кількість нових автомобілів - 36 тисяч. Це майже вдвічі більше, ніж торік. Продавці виявилися неготовими до такого сплеску. В багатьох автосалонах потенційним покупцям доводиться чекати на замовлену модель два-три місяці. Не вистачає потужностей і у вітчизняного автопрому, хоча українські заводи і випустили з початку року на 40 відсотків автомобілів більше.

Експерти кажуть – ситуація в автопромі – лише один із показників оздоровлення української економіки. Державний комітет статистики повідомляє про стрімке зростання доходів громадян. Лише за червень середня зарплата в країні збільшилася на понад 6% і становить майже 1100 гривень. Президент Ющенко називає це добрим результатом:

«Політичні баталії не відбилися на економічному зростанні. Вкотре доведено давно відому істину: без штучного втручання і надмірного регулювання економіка оздоровлюється і міцнішає. Українська економіка витримала випробування двома непростими виборчими кампаніями і поступово виходить з зони політичних ризиків. Реальне зростання ВВП у першому півріччі становило 5%, а у червні цей показник виріс до 9,3%. Це один з найкращих показників у Європі».

Не злякалися баталій у Верховній Раді й закордонні інвестори. З початку року вони вклали в Україну близько мільярда доларів, порівняно з 2005 – в чотири рази більше.

Урядовці змушені переглядати свої попередні менш оптимістичні прогнози і кажуть про подальше економічне зростання. Цьому сприятиме кон'юнктура на зовнішніх ринках. У світі ростуть ціни на основну продукцію українського експорту – метал.

Експерти зазначають, що українська промисловість витримала підняття цін на газ. Січневе зростання його вартості не мало сильного негативного впливу. Втім, бізнесу слід використовувати нинішній перехідний період до світових цін для модернізації виробництва, попереджає міністр промполітики Володимир Шандра:

«Ціна на газ буде рости. І всім металургам і хімікам треба зрозуміти, якщо кінцева продукція продається по ринковим цінам, то і газ буде купуватися за ринковими цінами».

Втім, оглядачі не виключають, що фактор зростання цін на еноргоносії може вплинути на економічні показники країни трохи згодом. Так само динаміка розвитку залежатиме від політики нового уряду. Члени антикризової коаліції вже заявляли про необхідність девальвації гривні, збільшення імпортних мит та відновлення спеціальних економічних зон. Нинішні урядовці вважають ці кроки потенційно шкідливими.

XS
SM
MD
LG