Спеціальні потреби

Про майбутнє нафтопроводу Одеса-Броди


Нафтопровід Одеса – Броди може запрацювати в західному напрямку вже до кінця року. Державна компанія «Укртранснафта» готова розірвати контракт із російсько-британською корпорацією ТНК –БіП. Нині українська труба перекачує російську сировину. А в перспективі ЄС бачить її важливою частиною проекту транспортування каспійської нафти споживачам ЄС. Про перспективи проекту наш кореспондент Руслан Дейниченко говорив сьогодні з керівником «Укртранснафти» Олександром Тодійчуком.

РД: Пане Олександре, єврокомісар з питань енергетики Андріс Пібалгс цього тижня заявив, що для повного використання енергетичного потенціалу Каспійського регіону необхідно впроваджувати у життя додаткові проекти, такі, як нафтопровід Одесса-Броди. Увага преси в Україні останнім часом переключилася на газові теми. І давно не було інформації про його добудову до польського міста Плоцьк і початок використання в західному напрямку. Чи означає це відсутність прогресу?

ОТ: Зацікавленість Єврокомісії досить стабільна. І вже три роки тому було виділено грант у 2 мільйони євро, щоб розробити бізнес план, який би враховував інтереси ЄС. Цей консорціум розробив бізнес план, який показує, що проект життєздатний і конкурентноздатний і може приностити прибутки вже на першому році його експлуатації. План погоджений польською стороною, українською та представниками Єврокомісії. Бізнес план ми зараз опрацьовуємо із нашими потенційними партнерами. Банківський варіант бізнес плану буде готовий десь у вересні цього року. Він буде враховувати побажання потенційних партнерів. Український проект здатен компенсувати майбутню нестачу сировини на європейському ринку. Дефіцит може виникнути через падіння обсягів видобутку легкої нафти в Північному морі та політичну напруженість на Близькому Сході.

РД: Про перспективність нафтопроводу Одеса-Броди говорять вже досить давно. Так само роками пишуться бізнес плани. Як ви думаєте, коли цей проект нарешті запрацює?

ОТ: Проект передбачає розвиток в три етапи. Так званий «нульовий» - це використання вже того, що збудовано. Це завантаження труби «Одеса-Броди». Далі – використання резервних потужностей у 8 мільйонів тон на рік від Бродів до Ужгорода. На Словаччину, Чехію, українські заводи у Дрогобичі і Надвірній. Технічно і керуючись економічною складовою, ми можемо почати його експлуатацію вже до кінця нинішнього року. Є певні проблеми політичного плану. Але сподіваюся, вони будуть вирішені вже цього року.

РД: А коли планується добудувати трубопровід до польського Плоцька?

ОТ: Українська сторона вже розробила глибокий технічний проект, який передбачає і відведення землі, і погодження з екологами. По території Польщі зроблено більш загальний проект. Але принципово вибрана траса, яка оминає екологічно чутливі зони, економить кошти і є зручною в експлуатації. Тобто, і з того боку є така робота. Але ми бачимо, що на будівництво цієї ділянки може бути витрачено до 3 років. Бо в Польщі, ви знаєте, є багато дрібних власників ділянок землі. І практично з кожним з них треба буде мати певну роботу з визначення втрат, які мають бути компенсовані під час будівництва.

РД: Днями запрацював нафтопровід Баку-Тбілісі –Джейхан. Він, як в перспективі український, також транспортуватиме каспійську сировину на ринки ЄС. Чи не впаде в зв'язку із цим інтерес європейців до проекту добудови ділянки з Бродів до Плоцька?

ОТ: Наш маршрут має свій сектор в центральній та частково в Північній Європі. Мова йде про 15 заводів, які можуть отримувати нафту через наш маршрут дешевше, ніж вони отримують сьогодні по діючих маршрутах або перспективних, які розгортаються. Ми розглядали і Баку-Тбілісі-Джейхан і Бургас-Алексанрополіс (якщо він буде створений) і інші. Тобто ми маємо свій сектор, де ми краще, ніж інші конкуренти.

РД: Деякі експерти висловлюють сумнів у тому, що на Каспії є достатньо обсягів сировини, щоб завантажити вже існуючі потужності нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан. Чи Україна зможе знайти достатньо нафти для прибуткової роботи проекту?

ОТ: Над бізнес-планом працює міжнародна робоча група з країн-учасників. Це й Україна, і Польща, і Чехія, і Словаччина, і Казахстан, і Азербайджан, Грузія. В перспективі – Німеччина і Австрія. Зараз у Брюсселі підготовлено проект міждержавної угоди. Аналогічної, яка була підготовлена по проекту Баку-Тбілісі-Джейхан. Це міждержавна угода, яка допоможе скоординувати дії урядів щодо сприяння приватним інвестиціям і забезпечення гарантій для цих інвестицій.

РД: Нині нафтопровід Одеса-Броди законтрактований компанією ТНК-ВР для перекачування російської сировини до чорноморсьокого терміналу в Південному. Тобто працює в так званому «реверсному режимі». Чи реальна можливість швидко розвернути напрямок транспортування? Чи вдасться домовитися із росіянами, якщо ви хочете зробити це вже до кінця року?

ОТ: Цей маршрут є найдорожчим із усіх діючих російських. І ви бачите, що йде постійне падіння обсягів його завантаження. Разом з тим ми створили можливість прискорено погасити кредит за технологічну нафту і далі вступає в дію 90-денний термін. Згідно умов контракту, ми повинні за 90 днів попередити іншу сторони і, при умові, що ми погасили кредит, розвернути нафтопровід у пряме використання.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG