Спеціальні потреби

Екс-посол Паскуаль про ситуацію в Українi


Практично усі посли США, які протягом років працювали в Україні, стали великими прихильниками та лобістами України. Вони продовжують детально стежити за процесами, вiдвiдують Україну, надають рекомендації як американському, так і українському урядовi. До цієї групи належить i посол Карлос Паскуаль, який перебував в Україні від 2000 до 2003 року. На відміну від попередніх послів США в Україні Вільяма Міллера та Стівена Пайфера, які вважають найкращим для України створення помаранчевої коаліції, Карлос Паскуаль каже, що, на його думку, немає суттєвого значення, якою буде коаліція. Для нього важливо сфокусуватись на проблемах, які повинен вирішувати уряд:

«Що є важливим зараз, це суть. Можна уявити -- і більшість лідерів України і більшість людей можуть уявити групу фахівців-технократiв, компетентних осіб різної політичної приналежності, які можуть зайняти відповідальні посади в уряді, які здатнi втiлювати суттєву i серйозну програму. Що на мiй погляд зараз важливе, це мати відповідальну команду, яка має чітку програму, яка готова працювати у відповідності до цієї програми, яка буде працювати у партнерстві з президентською адміністрацією та парламентом і яка через цю програму забезпечить реальнi потреби країни. І якщо це буде зроблено, я думаю, немає значення, чи команда буде помаранчевою чи блакитною, чи блакитно-помаранчевою чи будь-якою iншою. Що важливе, це - чи виконає вона ті завдання, які зараз є принциповими для забезпечення економiчного процвiтання України, для дальшого змiцнення верховенства права в Українi, для запевнення, щоб у нiй поважалися права медіа, щоб вона залишилася відданою інтеграції з європейськими партнерами і виконала взятi на себе зобов`язання, бо це саме те, що українці хочуть бачити».

У цьому контексті, каже Карлос Паскуаль, є декілька речей, які Україна мусить розв'язати терміново і чому Сполучені Штати готові посприяти. Перш за все, це питання енергетичної безпеки. Посол переконаний, що прозоре вирішення питання постачання газу в Україну і через Україну у Європу матиме значний позитивний вплив на економічну безпеку та суверенітет України:

«Угода між Україною та Росією не є доброю для України. Вона дає росіянам преференцію використовувати українську газо-постачальну систему на п'ять років за визначеними цінами. У той самий час Україна отримує гарантовані ціни лише на шість місяців і цей період закінчується у червні. Є багато непрозорих моментів у цій угоді, включаючи компанію РосУкрЕнерго, яка відповідальна за поставку газу. Це не добре для України на довготермінову перспективу. Якщо Україна хоче бути ключовим гравцем в Європі у сфері транспортування енергоносiїв, вона повинна бути віддана принципам ринкової економіки, відкритості. Я думаю, якщо Сполучені Штати, Європа, Україна та Росія зможуть працювати разом, щоб зробити економiчнi вiдносини в енергетичних питаннях прозорими та такими, що керуються ринковими принципами, то це на довгу перспективу лише буде корисним для України i забезпечить її суверенітет та безпеку».

Карлос Паскуаль також каже, що з бiгом часу прiоритети США в Україні не змінились. Сполучені Штати завжди виступали за незалежну, демократичну Україну, Україну як повноцінного члена європейської спільноти. Що змінилось, це ситуація в Україні. За словами посла, попри усi розчарування, українці сьогоднi мають набагато більше шансів досягти тих цілей, які ще зовсім недавно виглядали неосяжними:

«На жаль було багато розчарування з березня, зокрема неспроможнiстю сторiн сформувати уряд, але позитивним моментом для українців є пам'ятати, де вони були 15 років тому, коли економіка була в стагнації, коли не було поняття свободи, коли преса належала окремим політичним партіям i контролювалася владою. Навіть шість років тому, якщо ви згадаєте проблеми, які впливали на суспільство, згадаєте терор, при якому працювала преса і де Україна знаходиться сьогодні, це надзвичайний поступ. Якщо зараз уряд та політичне керівництво буде фокусуватись на вирішенні проблем, які допоможуть країні просунутись вперед і відкладуть особисті інтереси, це Україні справді дасть можливiсть утвердити себе як європейська держава і справді досягти поступу у напрямку євроатлантичної інтеграції», -- зазначив колишнiй посол США в Києві Карлос Паскуаль.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG