Спеціальні потреби

Протести проти цiн на комунальнi послуги


Сьогодні профспілкові організації України вивели на центральні майдани столиці своїх прихильників. Учасники акцій протесту вимагали зупинити зростання цін на комунальні послуги. За подiями стежить на київський кореспондент Руслан Дейниченко. З ним розмовляв Iгор Гулявий.

IГ: Руслане, наскільки резонансною стала демонстрація? Як оцінюють кількість учасників демонстрації?

РД: За оцінками міліції в акціях взяли участь понад 10 тисяч людей. Організатори кажуть, що на майданах столиці протестували у п`ять разів більше. Не зважаючи на різні цифри, це напевно наймасовіші демонстрації з якими доводиться мати справу новій українській владі. Слід зазначити, що значна частина людей організовано приїхали із інших міст. Їх привезли автобусами. Сотні автобусів з номерами інших областей зранку фактично заблокували рух транспорту. І багато киян нарікали, що через пробки на дорогах не могли дістатися вчасно на роботу.

Декілька тисяч людей пікетували будинок уряду. Але наймасовіший мітинг відбувся на Майдані незалежності. Вимоги демонстрантiв – скасувати постанови про підвищення з 1 травня цін на газ та електроенергію для населення. Нагадаю, що з початку місяця їх вартість зросла на чверть. І в деяких містах комунальники не мають грошей, щоб купувати газ і почали відключати гарячу воду населенню.

Профспілки також вимагають розробити механізм компенсаційних виплат. Щоб малозабезпечені громадяни не постраждали від зростання цін та тарифів на телефонний зв`язок, залізничні квитки та проїзд у громадському транспорті.

IГ: Чи уряд якось відреагував на вимоги профспілок?

РД: Точно відомо, що лідери профспілок зустрілися із урядовцями і передали їм свої вимоги. Однак спілкуванням вони залишилися незадоволеними. Уряд не ухвалював жодних рішень, які вимагали профспілки і навіть не пообіцяв це зробити. Координатори протестів дали 10 днів на роздуми. Після цього пообіцяли ще масовіші акції та наметове містечко під Секретаріатом президента.

Втім деякі оглядачі звертають увагу, що й нинішні демонстрації можуть мати політичний підтекст. Кажуть, що таким чином хочуть схилити Віктора Ющенка на формування коаліції з участю «Партії регіонів».

IГ: Урядовці говорили, що нинішнє подорожчання газу та електроенергії – не останні в цьому році. Чи слід очікувати, що через протести людей ці плани будуть скореговані?

РД: Поки що жодних заяв про скасування або відтермінування подальшого підняття цін на енергоносії не було з вуст жодного урядовця. Юрій Єхануров говорив, що настав час приймати й непопулярні але необхідні рішення. Якщо нічого не зміниться, то вже з 1 липня вартість газу зросте ще вдвічі. Ще одне подорожчання очікується з Нового року. Але на скільки саме – невідомо. Це буде залежати від того, за якою ціною «Нафтогаз України» закуповуватиме паливо на зовнішніх ринках – в Росії та Туркменії.

Нині ціна на газ для населення в Україні – чи не найнижча в Європі. Українці платять навіть менше, ніж росіяни. При цьому державна компанія «Нафтогаз» тривалий час продавала людям паливо собі в збиток. Через це опинилася на межі банкрутства і має величезні борги перед постачальниками і вже не в змозі вчасно платити податки. Так що замороження цін виглядає малоймовірним. Втім цінову політику може скорегувати новий коаліційний уряд, звичайно, якщо його сформує Верховна Рада.

Відео - найголовніше

Чи будь-хто може стати президентом США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00
XS
SM
MD
LG