Спеціальні потреби

Країни ГУАМ створили зону вiльної торгiвлi


Україна, Грузія, Азербайджан та Молдова створили на території своїх країн зону вільної торгівлі. Домовленість про це чотири президенти підписали сьогодні в Києві під час саміту організації ГУАМ.

В рамках ГУАМ, який об`єднує чотири країни колишнього Радянського Союзу, діятиме зона вільної торгівлі. Угоду про це лідери Грузії, України, Азербайджану та Молдови підписали у Києві. Ось що з цього приводу сказав господар зустрiчi президент Вiктор Ющенко:

«До цієї угоди ми йшли досить довго. Але сьогодні ми маємо нагоду заявити, що зона вільної торгівлі між Азербайджаном, Молдовою, Грузією та Україною створена. Таким чином від сьогодні ми можемо говорити формально лібералізовані наші стосунки щодо руху товарів, послуг, робочої сили та капіталу».

Угода вже почала втілюватися в життя, каже Ющенко. На одному із прикордонних пунктів між Україною та Молдовою оформлення вантажів митники двох країн проводять спільно. Незабаром такий же спрощений порядок запровадять на всіх митницях. Надалі в рамках чотирьох країн будуть уніфіковані митні збори та транспортні тарифи.

Лідери Грузії та Молдови особливо підкреслюють важливість зони вільної торгівлі для своїх країн. Віднедавна Росія заборонила імпорт їхніх вин. В Тбілісі та Кишиневі сподіваються частину виробленої продукції постачати на український ринок. Адже виноробство – важливе джерело доходів обох країн, сказав президент Грузії Михаїл Саакашвілі:

«Проти України, проти Грузії і проти Молдови реально запровадили економічні санкції. І режим вільної торгівлі між нашими країнами – це абсолютно конкретна вигода всім громадянам, всім виробникам, всім експортерам та імпортерам».

Водночас жоден із президентів не зміг назвати хоча б приблизну цифру економічного ефекту від створення зони вільної торгівлі. Втім всі підтвердили, що ГУАМ - не антиросійська організація. Хоча деякі масмедіа вважають її саме такою, сказав президент Азербайджану Ільхам Алієв:

«Ми не зібралися тут товаришувати проти когось. Ми зібралися тут конструктивно працювати і співробітничати, просувати взаємовигідні проекти, забезпечити максимально наші внутрішні потреби».

Ільхам Алієв невтомно повторює – найбільша вигода для ГУАМ може бути в енергетичній сфері. Його країна має унікальні запаси нафти. Грузія, Молдова та Україна можуть транспортувати їх у Європу. Так само єдність поглядів лідери ГУАМ висловили в оцінках ефективності Співдружності незалежних держав. Претензій до її роботи більше ніж достатньо, розміркував Віктор Ющенко:

«В СНД існує великий дефіцит корисної дії. На останньому саміті Україна вийшла з п`ятьма пропозиціями. Наприклад про пенсійне забезпечення. Угода давала б відповідь пенсіонеру, який працював в одній країні, а мешкає в іншій. Як йому отримати зароблену пенсію. Хіба це не завдання президентів та урядів? Але ця проблема не вирішується. Або питання, пов`язані з демаркацією кордонів. Хіба можна називатися друзями і сусідами, коли з кожною сусідньою країною СНД ми не затвердили кордони. Так не має бути – це нас не влаштовує».

Хоча виглядає малоймовірним, що учасники ГУАМ захочуть дратувати Кремль своїм демонстративним виходом із СНД. Президент Ющенко зауважує – надто великі економічні зв`язки із Росією для того, щоб ризикувати ними. Лідери Молдови та Грузії визнають, що підраховують плюси та мінуси членства в СНД.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG