Спеціальні потреби

США нададуть допомогу комунальному господарству


Сполучні Штати допоможуть українським містам отримати гроші на реконструкцію комунального господарства. Американсьскі експерти спільно з українськими урядовцями узгоджують створення агенції, що надаватиме довготермінові кредити на реконструкцію доріг, водогонів та систем опалення.

Понад тиждень живуть без тепла мешканці сотен будинків в Алчевську. Не працюють школи і лікарні. Через аварію на центральній тепломережі міста в квартирах потріскалися батареї. Над їх заміною працюють десятки ремонтних бригад. Обіцяють впоратися за пару тижнів.

Подібна ситуація може теоретично трапитися майже в кожному населеному пункті України, каже заступник міністра будівництва Орест Лотоцький. Адже в більшості міст комунальне господарство роками не відновлювалося. В місцевих бюджетах грошей ледве вистачає на зарплати лікарям і вчителям. Реконстуювати водогони, каналізацію або опалення нема за що. Державний бюджет також не має необхідних коштів, каже урядовець:

«По мінімуму, для того, щоб привести комунальне господарство в належний стан, треба близько 40 мільярдів гривень. Це на період 10 років. За нашими оцінками, цього року в галузь вдасться залучити близько 2 мільярдів гривень».

За словами Лотоцького, лише великі міста можуть залучати гроші самосійно. Як правило, для таких коштовних проектів беруть довгострокові кредити або випускають муніципальні облігації. Але для невеликих міст гроші на реконструкцію комунального господарства взагалі не доступні.

Уряд хоче змінити ситуацію. В Україні планують створити фінансову установу, яка надаватиме органам місцевого самоврядування довготермінові кредити. Цю ініціативу вирішило підтримати Агентство з міжнародного розвитку США. Чому? Пояснює директор офісу Гарі Лінден:

«Ми шукаємо можливості допомогти Україні. Це саме той випадок, де наші експерти разом шукали можливого рішення. Приватні інвестори і банки дуже неохоче фінансують реконструкцію комунальної сфери. Більшість грошей йдуть на це з державного бюджету – їх наявність не можна передбачити в довготерміновій перспективі. Друга перешкода – неплатоспроможність більшості місцевих громад. Таких перешкод – безліч. І наша мета – подолати ці бар`єри. Ми разом вирішили, що доцільно створити щось на зразок банку, який надаватиме муніципальні позики».

Агенція видаватиме муніципалітетам кредити на 15-20 років. Гроші залучатимуть як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. Лінден припускає, що вона може зацікавити приватних інвесторів із Сполучених Штатів.

Заступник міністра фінансів Віталій Лісовенко каже, урядові експерти нині вивчають досвід діяльності подібних установ в інших країнах. А тому поки рано говорити як саме діятиме новостворений центр. Однак переконаний, що це не буде чергова годівничка для чиновників: «Ця структура не є банком, в якому працюють тисячі співробітників. Це буде мобільна і дуже невелика група фахівців», -- зазначив вiн.

Експерти мають оцінювати бізнес-плани та оцінювати ризики неповернення грошей. Тож планують, що установа стане не тільки корисним, а й фінансово успішним проектом. Втім, українські урядовці визнають, що в найкращому випадку ідею можна втілити в життя за рік. Занадто довгі в країні бюрократичні процедури різноманітних узгоджень.

XS
SM
MD
LG