Спеціальні потреби

Чого чекає американський бізнес від Єханурова?


Сьогоднi з дводенним вiзитом до Вашингтона прибуває прем`єр-мiнiстр України Юрiй Єхануров. Крім розмов з американськими офіційними особами вiн матиме зустрiчi з представниками американських ділових кіл. Чи не найважливiшими тут будуть його розмови з членами Торговельної палати США, яка представляє iнтереси американських бiзнесменiв. Про те, що вони очiкують від вiзиту глави українського уряду, ми розмовляли з Ґерi Лiтманом, вiце-президентом вiддiлу з питань Європи та Євразії Торговельної палати США, яка, до речi, представляє i лобіює інтереси понад трьох мiльйонiв американських бiзнесiв.

Палата зорганiзувала форум iз приблизно тридцяти людей з досвiдом роботи в українськiй економiцi, якi матимуть можливiсть безпосередньо поспiлкуватися з українським прем`єром. На запитання, що очiкуватимуть учасники цiєї зустрiчi вiд вiзиту Юрiя Єханурова, Ґерi Літман вiдповiв:

«Кожен матиме у своїй кишені якусь скаргу, якесь нарiкання, i треба надiятися, якiсь пропозицiї. Однак завданням Торговельної палати також є подбати, щоби з цієї зустрiчi мав якусь користь i український уряд. Цей форум повинен йому дати змогу побачити, чим турбуються американські інвестори, без того, щоб заходити в подробицi окремих трансакцiй. Саме в цьому поглягає суть організації, яка представляє iнтереси бiзнесу».

Серед питань, якi, як вважає Лiтман, ймовірно пiднiматимуться на зустрiчi, буде питання статусу рiзних об`єктiв, тобто чи пiдлягатимуть вони реприватизацiї чи нi, справа приєднання України до Світової організації торгівлі – що український уряд робить у цьому напрямку, рiзнi аспекти захисту інтелектуальної власності, як також питання того, звідки Україна візьме грошi на розбудову своєї інфраструктури. Бо ж, як пiдкреслив Літман, виробник мусить мати можливість доставляти свої товари на ринок, i в цьому, зазначив вiн, дуже важлива роль уряду.

Наша розмова з Ґерi Лiтманом також торкуналася питання, що робить ринок привабливим, стабільним для закордонних iнвесторiв i якi є орієнтири, якi визначають надійність того чи іншого ринку. За словами Літмана, у випадку України це на початку було виконання цiлого списку конкретних вимог, а сьогоднi все зводиться до таких понять як лідерство, стабiльнiсть i довiра:

«Інвестор повинен вiдчувати, що є якесь лiдерство, що уряд знає, що робить, у сферi бiзнесу. I клiмат повинен бути передбачливим, тобто якщо ви, як iнвестор, берете на себе певні зобов`язання, ви повиннi мати можливість подивитися в майбутнє на найближчi 5-6 рокiв. Це ключове питання. I також критично важливим є те, яке враження на iнвестора робить обличчя України, обличчя її ділових кіл. Коли ми працюємо з нашими партнерами у Німеччині, Франції чи Iндiї, i керівники компанiй радяться з членами своїх рад директорiв, то там мова йде про конкретних людей, про довiру до них, про їх готовність дотримуватися встановлених правил гри, про їх здатнiсть пiднести вартiсть країни, бо це роблять вони, а не уряд».

Літман також пiдкреслив, що будь-якiй державi, в тому числi i Українi, немає чого боятися надходження зовнішнього капiталу – американського чи будь-якого, бо коли якась компанiя закуповує певний об`єкт, вона його не краде в цієї країни, вона його не заберає вiд неї. Вона його закуповує, щоб підвищити його вартість i рентабельність. Інвестор вкладає грошi, щоб разом з місцевим населенням – постачальниками i споживачами -- заробити грошi, пiдкреслив Літман. Вiн при цьому також навiв приклад Сполучених Штатiв, де закордоннi інвестори позакуповували об`єктiв на мiльярди доларiв. Ми це вітаємо, сказав вiн, бо вони творять добробут i пiдносять вартість нашого рунку.

У вiвторок Юрiй Єхануров має розпочати день з виступу у центрi Карнегі – це один з найпрестижнiших американських мозкових центрiв. Вiдтак у нього буде зустріч з держсекретарем Кондолiзою Райс. За цим йде виступ в Мiжнародному республiканському iнститутi, який цю подiю влаштовує разом з Національним демократичним iнститутом. Тодi - зустріч в Торговельнiй палатi США, відвідини Арлiнґтонського кладовища та пам`ячника Шевченку i увечорi прийняття в українському посольствi. А на середу передбачений сніданок з конгресменами та зустріч з вiце-президентом США Ричардом Чейнi.

XS
SM
MD
LG