Спеціальні потреби

Експерти невдоволенi судовою реформою в Україні


Стан судової реформи та реформування правоохоронних органів сьогодні викликають велике занепокоєння у експертів. На їх думку, після зміни влади ситуація у судочинстві так і не змінилась.

1 вересня в Україні вступили в силу два надзвичайно важливих юридичних документи: цивільно-процесуальний кодекс та кодекс адміністративного судочинства. За словами старшого наукового співробітника Iнституту держави і права Миколи Сірого, через наближення виборів мало хто звернув увагу на цю подію, однак обидва закони є дуже далекими від досконалості і з перших днів їх застосування виникли проблеми, пов’язані із захистом прав людини. На думку Миколи Сірого, якщо Україна обирає європейські цінності, то вона має декларувати їх і у законодавстві. До того ж для розробки реформ судової системи та правоохоронних органів вже давно необхідно відійти від радянської системи створення комісій, а залучати відповідних експертів, вважає вiн:

«Якщо оцінювати кожного, хто увійшов до цього складу – це поважні люди, це надзвичайно відповідальні люди. Але коли судова і правоохоронна реформа здійснюється не руками фахівців, а руками о таких комісій, то це той самий спосіб, у який Леонід Данилович Кучма десятки підписував таких же розпоряджень і таких же указів, створював такі самі комісії і стан реформи ми бачимо на сьогоднішній день. Я сформулюю думку дуже просто – це ні що інше, як форма колективної безвідповідальності».

Проте найбільшій критиці експерти піддали кримінально-процесуальний кодекс, який зараз знаходиться у Верховній Раді України. Вони відзначили, що свої негативні висновки з приводу цього документа вже зробили кілька європейських вчених, що вивчали цей кодекс. Не отримав він особливої підтримки і у парламенті. Ще у травні минулого року було внесено проект постанови про неприйнятність проекту кримінально-процесуального кодексу, оскільки він серйозно порушує право на захист. Науковці відзначають, що після зміни влади в судовій галузі нічого не змінилось. І якщо теперішні опозиціонери жаліються на репресії, то їм варто не забувати, що таку систему створили вони самі. Крім того, за словами представника Української Гельсінської спілки Володимира Яворського, систему реформування судової та правоохоронної системи не можуть розробляти самі учасники цих реформ:

«Коли суб’єкт реформує сам себе він не віддасть жодних своїх владних повноважень. Це очевидно. І тому на сьогоднішній день та реформа, яку намагаються запровадити, вона неможлива вже по своїй суті, тому що вона здійснюється особами, які самі себе реформують. І якщо оцей кримінально-процесуальний кодекс буде прийнятий, не зважаючи на спротив міжнародного співтовариства, спротив адвокатів, науковців, ми будемо мати ситуацію, яка не просто закріплює ситуацію з радянським розслідуванням, з радянською системою слідства, маємо ситуацію, яка навіть погіршує теперішню ситуацію, тому що оцей проект КПК, він навіть погіршує теперішню ситуацію».

За словами юристів, реформування українського судочинства є вкрай необхідним, проте для його здійснення необхідно не лише залучати експертів, орієнтуватись на європейські стандарти, але й мати політичну волю, яка б допомогла відійти від, як її називають, репресивної радянської системи.

Відео - найголовніше

Спікер Майк Джонсон представив план допомоги Києву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:03 0:00
XS
SM
MD
LG