Спеціальні потреби

Експерти про долю нафтогону Одеса-Броди


Україна може розірвати контракт із російською компанією ТНК-BP на використання нафтопроводу Одеса-Броди. Про це сьогодні заявив керівник Укртранснафти Олександр Тодiйчук. За його словами, російська сторона не виконує взяті на себе зобов`язання. Через це експлуатація магістралі приносить збитки.

Російсько-британська нафтова компанія ТНК-ВР не виконує взятих на себе зобов`язань із транспортування сировини українським трубопроводом Одеса-Броди, каже Олександр Тодійчук. За даними керівника Укртранснафти, росіяни прокачали менше половини із обіцяних обсягів нафти. Та й ці обсяги виявилися переорієнтованими з інших українських магістралей. Українсьий бюджет нічого не виграв від цього проекту, вважає експерт. Реверс був обумовлений політичними причинами. А тому українські урядовці ведуть з ТНК-ВР і російьсокю «Транснєфтью» переговори про розірвання контракту:

«Такий варіант не виключається. Ми працюємо над ним, щоб в наступному році розвернути трубопровід. Але ми хочемо вирішити це питання не за рахунок російських компаній, знайшовши розумний компроміс».

Впевненість у тому, що нафта потече трубою в європейському напрямку вже наступного року підсилює і зацікавленість у ньому ЄС. Зростання цін на нафту на світових ринках робить цей проект економічно привабливішим, каже радник єврокомісара з питань транспорту і енергетики Фаоузі Бенсарса. Він вважає, що Одеса-Броди нині отримує нове дихання. Під час переговорів у Києві домовилися до кінця року завершити розробку бізнес-плану добудови труби до Плоцька:

[переклад з англiйської] «Вже в грудні ми матимемо точні розрахунки добудови нафтопроводу до Плоцька. Скільки це коштуватиме, матимемо всі економічні розрахунки щодо обсягів перекачування. І в січні наступного року ми почнемо професійну розмову про місце прокладення нафтопроводу».

Бенсарса каже, що проблем із фінансуванням добудови не буде. Провідні європейські фінансові інститути підтвердили зацікавленість у проекті:

[переклад з англiйської] «Ми маємо повну підтримку проекту фінансовим сектором. Маємо згоду Європейського інвестиційного банку, ЄБРР. І як тільки ми матимемо повну картину економічну, фінансову, екологічну та технічну картину проекту ми почнемо його реалізацію».

Бізнес-план експлуатації нафтогону Одеса-Броди плануюь затвердити у грудні під час зустрічі в Польщі всіх зацікавлених сторін. Відразу після цього почнуть домовлятися із постачальниками сировини. Олександр Тодійчук впевнений, що Україна зможе законтракутувати необхідні для рентабельної роботи нафтопроводу обсяги сировини.

XS
SM
MD
LG