Спеціальні потреби

Чотири країни можуть створити радiостанцiю для Бiлорусi


Уряди чотирьох держав, серед яких і Україна, вирішили проводити спільну політику щодо Білорусі. Не виключено, що буде створена радіостанція, яка транслюватиме передачі білоруською мовою. Тим часом експерти прогнозують подальше погіршення стосунків мiж Києвом та Мiнськом.

«На стене портрет висит и усами шевелит
В нашей школе, в нашей школе нашей школе
Поищите кабинет, где его на стенке нет
В нашей школе, в нашей школе нашей школе».

Ця весела пісенька – уривок із мультфільму про президента Білорусі Олександра Лукашенка. Майже три десятки таких сатиричних творів розмістила на своїй сторінці в Інтернеті білоруська організація «Третій шлях». Це ледве не коштувало свободи трьом молодим людям, яких білоруські спецслужби підозрюють у створенні і поширенні образи пана Лукашенка. У їхніх квартирах тиждень тому місцеве КГБ влаштувало обшуки і вилучило всю комп`ютерну техніку і документи. В одного із підозрюваних – Олега Мініча взяли підписку про невиїзд.

Двоє інших – Павло Морозов та Андрій Обозов приїхали в Київ – шукати підтримки у друзів і однодумців. Керівник організації «Третій шлях» Морозов вважає, що після історії з мультфільмами за ним постійно слідкують, прослуховують телефонні розмови:

«У нас повний інформаційний контроль державного апарату. Єдиним джерелом інформації вільним залишається інтернет. Але на нашому досвіді очевидні спроби взяти його під контроль».

Експерти говорять, що президент Лукашенко своєю недемократичною поведiнкою зiпсував собi стосунки з усiма сусідніми державами, крім Росії. Деякi з них кажуть, що його режим досі тримається лише завдяки підтримці Кремля. Однак інші сусіди, зокрема й Україна вирішили проводити спільну політику щодо Білорусі. У телефонній розмові керівники урядів чотирьох країн – Латвії, Литви, Польщі та України домовилися створити робочу групу з цієї проблеми. Премєр-міністр Юлія Тимошенко пообіцяла, що найближчим часом Україна зробить спеціальну заяву стосовно політичної ситуації в Білорусі. Не виключено, що чотири країни спільно створять незалежну радіостанцію, яка мовитиме білоруською мовою.

Медіа-експерт Сергій Квіт називає цю ідею надзвичайно привабливою. Він нагадує, що лише завдяки існуванню декількох альтернативних джерел інформації, таких як «П`ятий канал» не спрацювала «анти-ющенківська» пропаганда в Україні. Квіт погоджується, що участь України в створенні «анти-лукашенківської коаліції» призведе до погіршення двосторонніх стосунків із Білоруссю, але вважає, що українській владі не слід цим перейматися:

«Це режим, який є антинародним, недемократичним і який створює додаткову напругу в центрі Європи. Я думаю, що нам такі сусіди як Лукашеко не потрібні. І тому мені просто здається, що ми повинні допомогти демократичним силам і народу Білорусі створити свою нормальну державу, яка б захищала їхні інтереси».

Реакції Білорусі на можливість створення радіо поки що не було. Але раніше керівництво країни застерігало сусідів від втручання в свої внутрішні справи. Александр Лукашенко також відмовився від двосторонньої зустрічі із Віктором Ющенком під час саміту СНД, який проходить у Казані.

XS
SM
MD
LG