Спеціальні потреби

Зброя, обіцяна Заходом, може надійти ще нескоро, але прориву росіянами фронту експерти не очікують


У НАТО ще не порахували, скільки бойових машини піхоти Bradley та Humvee, які були частиною американського пакета, можна передати в Україну, не спустошуючи свої склади. На фото українські військові їдуть на Humvee у Бахмуті, Донецька область, Україна, 21 грудня 2022 р. (AP)
У НАТО ще не порахували, скільки бойових машини піхоти Bradley та Humvee, які були частиною американського пакета, можна передати в Україну, не спустошуючи свої склади. На фото українські військові їдуть на Humvee у Бахмуті, Донецька область, Україна, 21 грудня 2022 р. (AP)

Озброєння, яке пообіцяли Україні західні країни, може не надійти на поле бою ще протягом місяців, попереджають експерти.

Вони вказують на те, що деяку зброю складно доставити через її розміри, якась ще не була виготовлена, а для деякої потрібні місяці тренувань, деякі з яких почалися тільки цього тижня.

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) кажуть, що перші поставки нової військової допомоги США надійшли в Україну цього тижня, хоча, ймовірно, знадобиться кілька тижнів, перш ніж західна зброя та боєприпаси прибудуть на лінію фронту.

Впливовий американський часопис New York Times пише, що зброї, про яку оголосили Сполучені Штати, Велика Британія та Німеччина протягом останніх трьох тижнів, може тривати кілька місяців, поки вона надійде на поле бою в достатній кількості, щоб зміцнити оборону України.

Директора національної розвідки США Авріл Гейнс, яка заявила на слуханнях у Конгресі в четвер, що Росія потенційно може прорватися через деякі українські лінії фронту в деяких частинах сходу країни, повідомляв Голос Америки.

Президент України Володимир Зеленський також вважає, що російська армія зараз намагається скористатися ситуацією, поки Україна очікує поставок зброї від партнерів. Про це він сказав у понеділок на пресконференції в Києві з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом.

Генсек НАТО додав, що «оголошень недостатньо», і потрібно побачити доставку зброї.

За словами високопоставленого американського чиновника, з яким говорили журналісти NYT, американські військові вважають, що Росія продовжить досягати незначних успіхів на сході та південному сході, намагаючись показати успіхи до 9 травня, але українська армія не розвалиться повністю вздовж лінії фронту, незважаючи на серйозну нестачу боєприпасів.

Стабілізувати лінію фронту завдяки новому надходженню допомоги українцям вдасться не раніше літа, кажуть експерти в розмові з газетою.

Попри те, що деякі з нових видів зброї почали надходити ще до того, як їх було анонсовано, співрозмовники газети вважають, можуть знадобитися тижні для надходження деякої зброї. Наприклад, додаткових партій ракет великої дальності Storm Shadow, які британський урядовець назвав «абсолютним пріоритетом».

Серед найнагальніших потреб України високопоставлені представники США та інших країн Заходу називають артилерію, засоби протиповітряної оборони та інші боєприпаси.

«Вони також належать до зброї, яку можна доставити швидше: доставляти на склади військовими літаками, а потім відправляти через кордон потягами чи вантажівками, упакованими в піддони, які легко сховати», – пише NYT.

Американський щоденник додає, що поставки можуть бути особливо швидкими, якщо боєприпаси вже зібрані в Центральній і Східній Європі, де Сполучені Штати та інші союзники зберігають резерви.

У випадку, якщо зброя перебуває на військовій базі США у Вісбадені, що в Німеччині, може знадобитися лише кілька днів, щоб скоординувати доставку найбільш необхідної зброї.

Бойові машини, човни, складні гармати, ракетні установки та системи протиповітряної оборони через свої розміри є набагато складнішими та займають більше часу для переміщення, кажуть співрозмовники NYT. Їх потрібно доставляти морем та потягами під сильною охороною, і це, як сказав газеті один американський чиновник не станеться до кінця літа.

Також не вся обіцяна зброя є у наявності. Наприклад, за словами посадовця США, досі невідомо, скільки можна передати Україні бойових машин піхоти Bradley та Humvee, щоб не підірвати обороноздатність НАТО в Європі.

Інша зброя, як-от артилерійські снаряди калібру 155 міліметрів, яких вкрай потребує Україна, є дефіцитом у всьому світі, пише газета.

Додатковою перешкодою є те, що не було зорганізовано підготовки українських військових до роботи на деякій техніці. Як пише NYT, перш ніж можна буде передати системи Patriot з Німеччини, про яку було оголошено 13 квітня, потрібно провести тренування персоналу для роботи з нею.

Шеститижневий курс підготовки на "патріотах" близько 70 українських військових розпочався на авіабазі у східній Німеччині тільки у понеділок. І це дуже скорочена програма, бо німецькі військові навчаються працювати з цією зброєю протягом шести-дев’яти місяців.

Сама ж система Patriot надійде в Україну не раніше кінця червня, вважають співрозмовники газети.

Одночасно можуть надійти і винищувачі F-16. Хоча Україна просила військові літаки майже з початку війни в лютому 2022 року, очікується, що вони будуть поставлені лише цього літа — і спочатку лише в невеликій кількості, пише NYT.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG