Спеціальні потреби

У Сумах зробили крок на зустрiч бiзнесу


У Сумах з`явився єдиний офіс з видачі дозвільних документів. За рахунок спрощення процедури реєстрації місцева влада сподівається поліпшити умови ведення бізнесу.

Кожного ранку підприємець із Сум Ігор Литвиненко відчиняє для покупців свій невеликий магазинчик. Основний асортимент його крамниці – парасольки. Бізнес невеликий, каже він, але годує родину. Навіть декількох працівників довелося наймати. Попит на парасольки визначає погода. А найбільше роботі заважає тотальний контроль держави.

Основна проблема, каже Литвинеко, це те, що доводиться носити якісь звіти, треба постійно заповнювати багато документів, форм, паперів.

Звіти треба носити у чотири фонди. У кожному - черга. Литвиненко відкрив свій бізнес декілька років тому. Із жахом згадує, скільки часу довелося витратити на різні узгодження.

Купу документів треба зібрати для того, щоб почати якесь будівництво, каже головний архітектор міста Володимир Биков. Перенести стіну у власному магазині можна за день, а отримувати на це дозвіл – триває декілька місяців:

«Ми бачимо – сьогодні настільки набагато рішень треба зібрати, коли люди не дочекавшись, або боячись пройти такий шлях погоджень, ідуть на порушення – самі без погоджень починають щось будувати», - говорить Биков. Були випадки, каже вiн, коли люди роками оформлювали дозвіл на будівництво магазину, а потім з`ясовувалося, що ділянку здали в оренду комусь іншому.

Влада у Сумах вирішила полегшити життя підприємцям. У місті відкрили єдииний офіс, де видаватимуть дозвільні документи. Голова обласної адміністрації Микола Лаврик каже, що у Сумах хочуть випробувати спрощену процедуру реєсстрації. Потім - планують використати досвід для створення подібних офісів в інших областях.

За словами Лаврика, якщо людина - теперішній чи майбутній бізнесмен - буде входити в бізнес системно, в найкоротші терміни, економіка, а значить люди наші, будуть процвітати.

Це в теорії. А на практиці в одному офісі підприємці зможуть отримати сім типів дозволів. Згодом перелік послуг розширять, говорить керівник установи Алла Лужченко:

«Адміністратор офісу приймає заяву від підприємця, увесь пакет документів, який необхідно для отримання певного дозволу. І через три дні дозвіл може бути отриманий», каже вона.

Втім, для багатьох дозволів потрібне рішення виконкому, який засідає раз на місяць. Відповідно, доводеться чекати підприємцю.

Комп`ютерну техніку, методику і навчання фахівців єдиного офісу профінансувало Агенство США з міжнародного розвитку. Таких центрів в Україні відкрили майже три десятки – і вражені результами. Раніше щоб почати діяльність підприємцю доводилося приходити в різні установи в середньому 9 разів. В єдиний офіс – тільки двічі, каже заступник директора USAID Керен Гіллард:

[переклад з англiйської] «Підприємці, які приходять до єдиного вікна, помітили, що значно знизилася корупція, з якою вони стикалися, відкриваючи свій бізнес. І це важливо не тільки на місцевому рівні, а й для держави вцілому».

Відкриття єдиного офісу коштувало понад 70 тисяч гривень. Але місцева влада сподівається, що ці витрати повернуться у вигляді податків, які сплачуватимуть нові підприємці.

XS
SM
MD
LG