Спеціальні потреби

Планується акт українсько-польського примирення


Акт взаємного прощення і примирення між польським та українським народами проведуть католицькі єпископи обох країн. Релігійні церемонії у Варшаві і Києві відбудуться з перервою у тиждень 19-го і 26-го червня. Про це повідомив на прес-конференції у Києві глава Української греко-католицької церкви блаженніший Любомир Гузар.

Ієрархи католицьких церков України і Польщі закликають обидва народи до забуття взаємних історичних образ. Процес українсько-польського примирення був розпочатий іще по війні, в 1945-му році; у вісімдесяті проголосили акт примирення, але ні в Польщі, ані в Україні тоді не вільно було про це говорити. Тепер, каже глава Української греко-католицької церкви Любомир Гузар, настав час:

«Історичну пам`ять треба очистити. Ми не можемо завернути того, що було. Це було і не повернеться, і замазати його не можна, але не значить, що все те, що було в минулому, має затроювати навіки наше життя. Радше навпаки. Ми, як зрілі люди, мусимо один одному сказати: ми зробили зле, поступили погано, перепрошуємо вас, ідімо дальше вперед як люди зрілі, як християни».

Акт прощення відбудеться у Варшаві в неділю 19 червня, а у Києві наступної неділі 26 червня. Делегація українських католиків буде присутня на церемонії у польській столиці, польських – в українській, де спільно проголосять молитву з формулою прощення.

Тема взаємного примирення польського та українського народів є сьогодні особливо гарячою – з огляду на призначене на 24 червня відкриття у Львові так званого “Кладовища орлят”. Напис на дошці польського цвинтаря, через який так довго кипіли пристрасті, залишиться таким, як наполягали поляки -- “героїчно загиблим за батьківщину”. Владика Гузар вважає, що для українців у тому немає образи:

«А щодо написів: безумовно, ми повинні оминати образливі написи. Але з другої сторони, мені здається, ми не повинні накидати наші почування і наше розуміння ситуації тим людям, які загинули 80 років тому. Для мене і ті українські вояки, які там лежать, і ті польські вояки, які там лежать, кожний перед собою мав якийсь ідеал. І він за то віддав своє життя. То не було звичайне гарматне м`ясо, наємні війська, то були хлопці з обох сторін, які в щось вірили. Те, що вони вірили, ми з тим не згоджуємося, я не перечу. Але ми мусимо зареспектувати той факт, що вони згинули за той ідеал, який вони уважали правильним».

На прес-конференції в Києві кардинал Гузар підтвердив також, що осідок греко-католицької церкви недовзі буде перенесено зі Львова до української столицi, хоч і не назвав точної дати. Як каже глава УГКЦ, греко-католики є невід`ємною частиною історичної Київської церкви, і відтак, за його словами, “це нормальне повернення, після двохсот років вигнання”. Осідком в столиці, поки не завершать будівництво собору Воскресіння, буде церква святого Миколая при Аскольдовій могилі.

Владика Гузар прокоментував також недавню заяву ієрархів двох православних церков – Київського патріархату і автокефальної церкви – про початок процесу об`єднання. Як сказав глава УГКЦ, він дуже тішиться таким проявом зближення та порозуміння церков, які колись були частиною однієї Київської церкви. Наша надія, -- заявив вiн, -- що греко-католицька церква також у майбутньому повернеться до первісної єдності християн України. Греко-католики мають лише одне принципове застереження: у цій майбутній об`єднаній церкві має залишитися євхаристичне співпричастя з папою римським.

Відео - найголовніше

Каякінг з протезом — досвід ветерана ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG