Спеціальні потреби

Події в Узбекистані обговорюються в Україні


Сьогодні українці багато уваги приділяють подіям в Узбекистані. Експерти та політики обережно кажуть про те, що помаранчева революція дає українцям можливість бути посередником у вирішенні збройних конфліктів на пострадянській території. Втiм уряд офіційної позиції досі не висловив.

Український уряд досі не визначив своєї позиції щодо подій в Узбекистані попри те, що сутички в цій країні, яка ще недавно була членом об`єднання ГУУАМ, тривають досі. Лідери українських громадських рухів закликають владу взяти ініцітиаву у свої руки і спробувати стати посередником у конфлікті, що дозволить посилити зовнішньополітичні позиції України. Говорить координатор ГК Пора, радник президента Влад Каськів.

«В сприйнятті світовою громадськістю тих подій, що відбуваються на території колишнього СРСР, існує моральна відповідальність тих країн, які просунулися у демократії перед іншими країнами. І тут є прямий національний інтерес України, який може за рахунок активної позиції уряду допомогти на шляху до європейської інтеграції».

Вже незабаром Україна може стати притулком для багатьох узбеків, які захочуть покинути свою країну – каже представник узбецької діаспори Рафік Гонієв, який залишив батьківщину через політичні репресії:

«Як мені кажуть, коли телефонують з Узбекистану, багато біженців, які не можуть потрапити, вони намагаються потрапити сюди, в Україну. Вони не прагнуть їхати до Росії, бо зараз там в Росії дуже складна ситуація. Правоохоронні органи дуже прискіпливо сталвяться до узбеків».

Нещодвано з Узбекистану повернулися українські журналісти з телеканлу Інтер. Їм вдалося потрапити в Андіжан, звідки почалися антиурядовi протести. Їх враження – це свідчення, що влада цієї країни застосовує силу проти мирних демонстрантів, порушуючи всі можливі норми.

Про причетність спецслужб до придушення акцій протесту каже і експерт Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос. Він говорить, що заяви узбецької влади про те, що повстанці є представниками терористичного угруповування, не витримують жодної критики.

Занепокоєні таким розвитком подій і в Білорусії. Лідери тамтешньої опозиції кажуть, що якщо Україна та Захід адекватно не відреагують на дії Iслама Карімова, то це створyть дуже небезпечний прецедент, коли будь-які акції масової непокри можуть бути затепленими в крові – каже лідер громадського руху ЗУБР у Білорусі Володимир Кобець:

«Сотні вбитих в Андiжані - це шок для всього світу. Що дуже тривожно для нас, що була застосована зброя, була застосована проти мирних демонстрантів. Цього не було у попередні революції. Це сигнал неприємний і страшний. Може вияитися, що це не випадково, дуже цікаво, яку роль Росія відіграла в цьому конфлікті».

Втім українські експерти поки що не бачать в Узбекистані підстав для демократичної революції. Вони прогнозують що антипрезидентські виступи будуть блокуватися силами безпеки, однак не виключають, що за деякий час і цю країну спіткає повноцінна революція. Чи буде вона демократичною – велике питання, прийнамні дехто з експертів бачить значно більше підстав для революції ісламістської у цій азійській країні.

XS
SM
MD
LG