Спеціальні потреби

Актуально

"Це було як рок-фестиваль, зірками були військові". Рух "Жовта стрічка" - про звільнення Херсона, премію Сахарова та опір окупації

Рух громадського спротиву на тимчасово окупованих територіях України "Жовта стрічка". Фото: Telegram @yellowribbon_ua

14 грудня у Європарламенті відбулось вручення Премії Сахарова за свободу думки. Цього року її присудили мужньому народу України в особі Президента Володимира Зеленського, лідерів та громадянського суспільства, які, як відзначила президентка Європарламенту Роберта Мацола, у протистоянні російській війні "захищають весь наш континент, наші цінності, свободу, верховенство права і демократію". Номінація відзначила роль ДСНС України, волонтерки Юлії Паєвської, правозахисниці Олександри Матвійчук, мера Мелітополя Івана Федорова, а також руху громадянського опору окупації "Жовта стрічка".

Голос Америки поговорив із засновником і координатором "Жовтої стрічки" про премію, життя в окупації, звільнення Херсона і продовження мирного опору українців на окупованих територіях.

Марія Прус, Голос Америки: Іване, під час інтерв'ю ви продовжуєте вдягати медичну маску, щоб закрити обличчя, попри те, що Херсон звільнили. Чим це зумовлено? Чому для вас важливо зберігати анонімність?

Не очікував я від Херсона спротиву

Координатор руху «Жовта Стрічка»: Наш рух працює від Луганщини до Криму, і від мене як від координатора залежить багато важливих питань менеджменту цієї нашої такої міні-кампанії. Тому бажано все ще залишитися анонімним. Якщо до звільнення Херсона я взагалі не показував лице, то потім, зрозуміло, що хоча б очі бачили, як я взагалі виглядаю. Тому домовились щодо цього, але все ще в масці, все ще змінюю номери телефонів, такі інструкції безпеки.

М.П.: Зрозуміло, тобто Іван – це не справжнє ваше ім’я.

«ЖС»: Ні.

М.П.: Розкажіть про себе, чим займались до окупації.

рівень проукраїнізму не спадав взагалі, і так до дня звільнення Херсона

«ЖС»: Народився в Херсоні, працював в Херсоні, цікавлюсь програмуванням і сферою ІТ. Ми з колегою, насамперед розробляли логістичну систему, коротку CRM систему, але для агрофірм.

Таким займався, якимось активізмом дуже ніколи не горів. А батько учасник Помаранчевої революції, Революції гідності, правда, він взяв уже всю нашу сім'ю, тому я відносно малим, підлітком, подавав цеглинки.

М.П.: Як почалася окупація у Херсоні? Як ви виживали ці довгі місяці, особливо вам, молодому чоловіку, на яких окупаційні сили часто звертали особливу увагу?

так сталось, як маленький рок-фестиваль, там зірками були військові, всі з ними фотографувались

«ЖС»: Та вижити можна було, це все нормально. Проблема була соціально-гуманітарна. Тобто продукти доставляли з Росії, «ЛНР/ДНР». Тут вже питання, за що купити. Але головне – вода, їжа, десь ти думаєш, де знайти кошти, - так кожен українець. Також росіяни почали підривати трансформаторні будки, нищити лінії електропередач, були проблеми з електрикою, зі зв’язком. Вирубають зв’язок – це інформаційна бульбашка. Потім, вони викрали обладнання місцевих провайдерів інтернету, поперевозили. Немає нормального інтернету, проблема зарядити телефон – ну, такі питання були. Постійні погрози були: беріть [російський] паспорт, бо не отримаєте гуманітарку, або вас не випустять з міста, з області, на підконтрольну [Україні] територію. І так жилось.

Не очікував я від Херсона спротиву. Як і, можливо, кожен, хто був не на півдні України, то думає, що тут всі дуже проросійські. Але те, що сталось у перших числах березня і наприкінці лютого, - то просто не описати нормально словами, те, як люди просто виходили, зупиняли техніку росіян. Це було надприродно. І після цього рівень проукраїнізму не спадав взагалі. І так до дня звільнення Херсона. Тоді, коли звільнили, сотні людей повиходили, атмосфера досі святкова.

М.П.: Згадайте, будь ласка, як це було. Зрозуміло, що це було дуже очікувано.

те, як люди просто виходили, зупиняли техніку росіян - це було надприродно

«ЖС»: Якщо ви пам’ятаєте, всі ці інформаційні вкиди із червня місяця – «завтра звільнять Херсон». А там лінія фронту – за 20 км. І ми знали, що поки не звільнять Киселівку і Чорнобаївку, це по дорозі до Херсона, то мови нема. І люди так: "Ну завтра, завтра". А тут гоп – і Харківщину звільнили. І коли я побачив, що звільнили Снігурівку (10 жовтня – ред.), то подумав: це кльово.

Напевно, що всі не спали тоді, моніторили мережі: те звільнили, те звільнили, там український прапор. Побачив перші повідомлення наступного дня про Киселівку, Чорнобаївку, і потім вже мені почали писати на телеграм-бот «Жовтої стрічки», почали кидати фотографії. Раніше я отримував фотографії з якихось завдань зі стрічками, плакатами, а тепер я почав отримувати фотографії з військовими. Я зрозумів, що потрібно виходити на площу, а там вже сотні людей. Ну якось так сталось, хоча вночі всі помічали, що техніка переїжджала, раніше комендантська година наставала, росіяни готувалися до міських боїв. А вже під ранок, о 4-5 всі бачили, як вони пішки ходили під Антонівським мостом.

не було взагалі ніякої ідеї, ми просто хотіли бути корисними

От так сталось, як маленький рок-фестиваль, там зірками були військові, всі з ними фотографувались. Класно згадується.

М.П.: Ви сказали, що не очікували від херсонців такої проукраїнськості. Це те, що вас надихнуло, дало ідею руху «Жовта стрічка»?

«ЖС»: Та не було взагалі ніякої ідеї, ми просто хотіли бути корисними. І знали, що буде пропаганда, росіяни зі своїм телебаченням, газетами, радіо. Що робити, щоб наше населення не зомбували? От немає інтернету. Окей – стрічки, плакати, будемо писати маркерами «Херсон – це Україна».

Отак воно починалось. І потім подумали, у нас ще окуповані території. Треба символ. Синя стрічка? Блакитно-жовта? У мене вдома було багато жовтих стрічок. То давай жовту стрічку. І от так ми сотню вивісили, воно так розійшлось.

Нас там, може, 50-70 активістів... – це маленькі цифри, але це бойова одиниця, яка готова до якихось дій

М.П.: Як далі розвивався рух? Наскільки велика команда? Із тим, як ЗСУ звільняють міста, чи вже меншій кількості людей потрібна така підпільна робота?

«ЖС»: Дуже тяжко вести підрахунок людей. Дійсно, десь звільнили якийсь населений пункт, десь повиїжджали, особливо наші активісти. Ми підтримуємо контакт, це якісь месенджери або телеграм бот.

Нас там, може, 50-70 активістів, і то збільшилось – це маленькі цифри, але це бойова одиниця, яка готова до якихось дій. Або це стрічки, плакати, або це передача корисної інформації, в тому числі, про колаборантів.

в Херсоні ми це почали, десь когось надихнули, знайомі допомогли у Мелітополі та Криму це все розвинути

Тяжко координувати таку кількість, бо в кожного якісь свої питання. Коли я у Херсоні, я можу сам друкувати, робити якісь «закладки». Але це дуже тяжко у Донецьку й Луганську. Бо в Херсоні ми це почали, десь когось надихнули, знайомі допомогли у Мелітополі та Криму це все розвинути.

Але це тяжко. Як передавати листівки в Донецьк, через КПП? Десь там можна за хабар пронести. Там написали: "У нас є принтер". Принтер передали – немає фарби. Немає А4, давайте не А4 формат. Давайте будемо малювати графіті. Купили жовту фарбу. Але жовта фарба – це підозріло, давайте купимо ще червону, зелену, чорну, всі накупили. Бо якщо ти прийдеш у трикотажний магазин за жовтими стрічками – треба ще щось купити, синю, червону, білу. Хтось не купує, а в’яже, хтось малює плакати від руки. Такі потреби.

Але бачимо позитивну тенденцію, що деокупували якісь населені пункти на Херсонщині – оп, більше матеріалів з Криму, доєдналось ще п’ятеро людей, шестеро, скинули якусь інформацію. Коли звільнили все Правобережжя, у нас вибух Криму ще раз там, щось, може, десь тренувалися їхні ППО над Севастополем, випадково, серед білого дня – оп, додатково [інформація], де хто стріляв, хто там, ось іще пару жовтих стрічок. Усе пов’язано.

деокупували якісь населені пункти на Херсонщині – оп, більше матеріалів з Криму

М.П.: Тобто ви допомагаєте із координацією, радите, як це правильно зробити, щоб не викликати підозру, а вони вже за свій рахунок купують і самі все роблять?

«ЖС»: Якщо є можливість. Ми нікого не змушуємо. Наприклад, пишуть: «Я купив», «я порізав одяг», «я можу це робити», «я можу бути корисним у чомусь», «я зробив власні плакати», «дайте ваше лого у PNG форматі, ми самі все зробимо», або «чи є у вас кошти, щоб мінімально допомогти мені купити фарбу» - з цим намагаємось допомогти.

М.П.: Щодо колаборантів – чи ви заохочуєте свідків співпрацювати із правоохоронними органами, щоб притягнути до відповідальності людей, які співпрацювали із російською владою.

Ми не відповідаємо, чи вони будуть покарані. Вони вже зрадили, це зрада совісті

«ЖС»: Ми просто отримуємо величезний потік інформації про людей. Від «там дядя Стьопа взяв паспорт Росії» до «Сальдо відпочиває в цьому готелі». І просто намагаємося верифікувати якось, підтвердити – і просто передати інформацію. Ми не відповідаємо, чи вони будуть покарані. Вони вже зрадили, це зрада совісті, а там не нам судити, не нам вирішувати ті всі обставини. У нас є інфа – перевірили, передали.

М.П.: Ви та багато інших людей залишились жити в окупації. Чи ви вважаєте ви, що ваш рух допоміг побачити українцям в інших областях побачити, що і на півдні, і на сході України є чимало патріотів України?

«ЖС»: Ми би хотіли так думати, звісно.

«Жовта стрічка» була тим голосом в окупації, і що люди на підконтрольній змогли підтримати. Ми бачимо щоденно, щось [про акції руху] в новини потрапляє, це прекрасно, ми раді, тобто це працює. Не обов'язково знати людям, як це жити в окупації, не в усіх є можливість виїхати, або просто є можливість, є все, нічого не треба, і просто люди залишаються, або не хочеться нічого змінювати. І це найпоширеніша причина. «Я народилася/народився в Херсоні, все життя живу, я нікуди не збираюся, Україна тут буде».

Я народилася/народився в Херсоні, все життя живу, я нікуди не збираюся, Україна тут буде

Це так би гасло однієї з наших активісток у Херсоні. Вона знала, що Україна буде тут. Ми їй: "Давайте ми допоможемо виїхати, у неї є діти, давайте допоможемо, якісь кошти знайдемо". - "Ні, тут мій дім, мене тут нічого не тримає, але я тут народила дітей, я хочу залишитися, я буду відвойовувати власне місто". І навіть після звільнення, ми коли зустрічаємось, вона питає: «Є ще листівки? Я буду їх клеїти». Ми просто їх клеїмо, їх зривають, замальовують. Є така російська нечисть все ще в Херсоні. «Z», «V» малюють досі. Вона хоче далі протистояти цьому всьому, у неї така чітка позиція. Вона хоче працювати, займатися вихованням дітей, але у неї така факультативна робота – надалі входити в історію.

М.П.: Ви раніше казали, що у русі багато жінок. Чому?

«ЖС»: Ми не знаємо. 70-80% жінки, це правда. Креативи – їхні, малюють – вони. Легко з ними працювати, дуже творчі люди.

Хто ж підриває колаборантів? Ніхто ж не знає.

М.П.: Чи може це ще бути пов'язаним із тим, що до чоловіків більше перевірок, а жінки викликають менше підозри?

«ЖС»: Ймовірно. Не хотів би ділити на види супротиву, але не секрет, що більше чоловіків більше займаються збиранням інформації. Вони можуть маленькою групкою піти, поговорити з окупантами на якомусь блокпості, щось дізнатись. Ці [окупаційні сили] в сауні, в бані відпочивають – вони можуть передати інформацію, щось допомогти наводити. Може, щось більш радикальне. Хто ж підриває колаборантів? Ніхто ж не знає. Жінки можуть більше зібрати всяких чуток по місту, де хто зрадник, де хто відпочиває, їм легше.

М.П.: Які особливості руху опору українців в областях, що були окуповані із 2014 року та в Маріуполі?

Донеччина, Луганщина, Крим – це зовсім інші якісь випадки окупації, там більше 8 років окупації, їх залякали, репресували.

Маріуполь є величезним центром для збройних сил Росії. І незважаючи на небезпеку, жахливі гуманітарні обставини, люди мають в собі це полум'я до свободи, до боротьби

В Маріуполі діє рух, їхнім символом спротиву є буква «Ї», яку ми якраз вводили в Херсоні, ми там починали працювати в травні із жовтими стрічками, а надалі через соціально-гуманітарні проблеми було все тяжче там працювати, тому там зараз ми бачимо шалений інформаційний бум, і з плакатами «Маріуполь – це Україна», і з буквою «Ї». Люди там активно працюють, це заслуговує на нереальну підтримку, тому що те, що місто і його жителі пережили, облога 80 днів, плюс вони в тилу окупації, і плюс Маріуполь є величезним центром для збройних сил Росії. І незважаючи на небезпеку, жахливі гуманітарні обставини, люди мають в собі це полум'я до свободи, до боротьби, і роблять що можуть.

М.П.: Розкажіть про те, як рух «Жовта стрічка» разом з іншими представниками громадянського суспільства України отримав премію Сахарова.

«ЖС»: З нами просто зв'язалися багато місяців тому депутат Європарламенту. Сказали, що будуть висувати кандидатів, хочуть запропонувати нас. І від нас потрібно було описати різними мовами нашу діяльність і нашу головну мету. І потім ми вже побачили, що нас все-таки номінували, і потім разом з українськими народом та громадськими діячами здобули премію. Напевно, це є гарним прикладом боротьби людей за їхні права, за свободу думки та слова, за що саме й номінують на премію.

Це величезна робота наших активістів, які, незважаючи на якусь небезпеку, тортури, репресії, навіть арешти і часу на допитах у підвалах, все ще боролися за власні права та свободи

Це величезна робота наших активістів, які, незважаючи на якусь небезпеку, тортури, репресії, навіть арешти і часу на допитах у підвалах, все ще боролися за власні права та свободи. Для мене особистого життя не змінилось, звісно, але добре, що Європарламент відзначається, що це нереально крутий і важливий внесок.

М.П.: Коли ви будете готові зняти маску і розказати більше? Після перемоги України?

«ЖС»: Залежно від того, що ми вважатимемо перемогою України. Розвал Росії? Прекрасно. У наступні пару років може й зніму. Але допоки є хоч один окупований населений пункт, ми будемо працювати. Імовірно, може, прийдеться звільняти Білоруську Народну Республіку, Білгородську [область], може, там теж треба буде вводити жовті стрічки або інші стрічки. Ми готуємося, потрібно буде й там працювати, там є українці (сміється). Тому плани наполеонівські, й будемо максимально анонімізувати себе.

Всі новини дня

Колишні високопосадовці адміністрації Трампа закликають збільшити допомогу Україні на тлі падіння загальної підтримки Києва у США

Колишній держсекретар Майк Помпео на конференції консервативних політичних дій CPAC 2023 у Національній гавані в Оксон-Гілл, штат Меріленд. 3 березня 2023 року. Помпео не бере участі у президентських виборах 2024 року. (Фото AP/Алекс Брендон)

Колишні високопосадовці в адміністрації президента США Дональда Трампа та інші впливові республіканці виступають за посилення підтримки України у її боротьбі з російською агресією на тлі певного падіння підтримки серед американської громадськості та скепсис серед частини однопартійців.

Американська підтримка України – це не благодійність. Це в наших прямих інтересах
Мітч Макконнелл, лідер республіканців у Сенаті

Лідер республіканців у Сенаті після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським заявив, що допомога Україні відповідає інтересам безпеки США.

«Я був гордий вітати президента у Капітолії сьогодні вранці та з перших вуст почути про стан контрнаступу України. Американська підтримка України – це не благодійність. Це в наших прямих інтересах – не в останню чергу тому, що приниження Росії допомагає стримувати Китай», – написав Мітч Макконнелл у мережі Х (колишня Twitter).

Як повідомляв Голос Америки, візит Зеленського відбувається на тлі запеклих дискусій у Конгресі США щодо погодження бюджету. Законодавці мають проголосувати за 12 законопроєктів про видатки, зокрема, оборонний бюджет США. У ньому прописано 300 мільйонів доларів на допомогу Україні та запит президента Байдена про додаткове фінансування, що включає близько 24 мільярдів доларів на продовження підтримки для України.

В опозиції до збільшення допомоги Україні - незначна, але помітна частина республіканців з крайньоправими поглядами, які поділяє колишній президент Дональд Трамп, який зараз має найвищі рейтинги серед імовірних кандидатів у президенти на виборах 2024 від Республіканської партії.

Однак перед важливими голосуваннями у Конгресі активніше лунають голоси деяких впливових республіканців, які раніше працювали в адміністрації Трампа.

Російська перемога вдихне нові сили у всіх тих, «хто ненавидить Америку» у світі – Помпео

У статті для телеканалу Fox News колишній державний секретар США в кабінеті Трампа Майк Помпео пише: для Америки важливо і надалі підтримувати Україну, бо перемога Росія посилила б позиції «тих, хто ненавидить Америку».

Підтримка республіканцями допомоги Україні продовжує слабшати
Майк Помпео, колишній держсекретар в адміністрації Трампа

У статті, яку Помпео написав у співавторстві з Аароном Макліном, ветераном морської піхоти, помічником у Сенаті, а також старшим науковим співробітником Фонду захисту демократій, він каже, що «опозиція Республіканської партії Палати представників щодо останньої запропонованої додаткової підтримки Україні свідчить, що підтримка республіканцями допомоги Україні, яка бореться з відкритою російською агресією на своїй території, продовжує слабшати».

Помпео, який також був директором Центрального розвідувального управління, каже, що «це небезпечна тенденція, і деякі республіканці не розуміють стратегічних і політичних ризиків, на які вони йдуть».

Бо будь-який результат війни в Україні, який може виглядати як перемога Росії, буде «катастрофічним для американської безпеки», каже Помпео.

Він додає, що перемога Росії підвищить ризик більшої війни в Європі, бо Путін захоче захопити більше «втрачених частин Російської імперії», і це надихне Китай на схожі дії в Азії: «Китайські комуністи, які дивляться на Тайвань, сприймуть це як доказ того, що Америка несерйозна, а це зробить війну на Тихому океані більш імовірною».

Помпео каже, що проблема може виявитися глобальною: російська перемога вдихне нові сили в іранський та північнокорейський режими й у всіх тих, «хто ненавидить Америку» у світі. Натомість друзі Америки в Австралії, Японії та Південній Кореї подумають, що Америка їх покине напризволяще, якщо вона могла покинути Україну.

Колишній держсекретар вважає, що республіканці вагаються з підтримкою України, бо вони скептично налаштовані щодо президента-демократа Джо Байдена, але зараз не час «піддатися ізоляціоністській спокусі», каже Помпео.

Закиди щодо того, що підтримка України веде до «нескінченних воєн» Помпео вважає небезпечною лівацькою вигадкою, бо Україна веде війну за своє виживання, а США лише допомагають їй у цьому, використовуючи лише частку свого оборонного бюджету. Тому Помпео закликає республіканців надати Україні більше підтримку попри розбіжності з адміністрацією Байдена.

Макмастер: Українці є ті, хто може зупинити Росію

Росія не зупиниться, доки Росію не зупинять. Українці – це ті, хто зупиняє Росію
Гекрберт Макмастер, колишній радник Трампа з національної безпеки

Також колишній радник Трампа з національної безпеки генерал-лейтенант Герберт Макмастер заявив на нещодавній події у Вашингтоні, організованій Фондом захисту демократій: «Росія не зупиниться, доки Росію не зупинять. Українці – це ті, хто зупиняє Росію…».

За його словами, українці не дають Росії можливості перетворити Чорне море на «російське озеро» і з цих позицій загрожувати інтересам США та НАТО. Він додав, що Росія підриває уряди в Європі, зокрема, у Молдові, а Білорусь практично вже анексувала. Це на додачу до дестабілізації Сирії та країн Західної Африки. «Тобто українці - на передовій набагато ширшого конфлікту», – Макмастер.

Разом з тим, як повідомляють видання, офіс спікера Палати представників Кевіна Маккарті відхилив ідею провести брифінг щодо України, запропонований адміністрацією Байдена перед візитом Зеленського. Як пише у своєму твіті кореспондент Financial Times Крістофер Міллер, Зеленський також просив виступити з іще одним спільним зверненням до Конгресу, як і торік, але республіканці в Палаті представників відхилили його прохання.

Ситуацію для республіканців, які б хотіли підтримати Україну, ускладнює також падіння підтримки України назагал в американському суспільстві. Нове опитування CNN засвідчило, що більшість американців виступають проти дозволу Конгресу надати додаткове фінансування для підтримки України у її війні з Росією. Американську громадськість розділило питання, чи США вже зробили достатньо, щоб допомогти Україні.

Загалом 55% вважають, що Конгрес США не повинен дозволяти додаткове фінансування для підтримки України, а 45%, які вважають, що Конгрес повинен дозволити таке фінансування. При цьому 51% кажуть, що США вже зробили достатньо, щоб допомогти Україні, тоді як 48% кажуть, що вони повинні зробити більше. Це опитування засвідчило падіння підтримки України серед простих американців у порівнянні з тим, що було проведене в перші дні російського вторгнення – наприкінці лютого 2022 року. Тоді що 62% американців вважали, що США повинні зробити більше.

Деякі оглядачі вважають, що в цій ситуації бракує сильної позиції Білого дому. У редакційній статті газети Washington Post йдеться, що президент Байден повинен звернутися до американської аудиторії та пояснити їй, чому Америка підтримує Україну.

Зокрема автори коментаря вважають, що Байден має розказати американцям про те, що завдяки Україні США досягають своїх стратегічних цілей не лише в Європі. Вони могли б їх досягнути їх також і в Азії, і зробити це лише завдяки незначній частині оборонного бюджету країни.

"Президент Байден сьогодні оголосить про новий пакет військової допомоги", – радник з нацбезпеки США Джейк Салліван. Відео

"Президент Байден сьогодні оголосить про новий пакет військової допомоги, який включає значні засоби протиповітряної оборони, щоб допомогти Україні захистити свій народ", – радник з нацбезпеки США Джейк Салліван

Саме двопартійна підтримка забезпечила вражаючий рівень допомоги Україні – Салліван про дискусію у Конгресі США

Президент України Володимир Зеленський з лідерами сенатської меншості та сенатської більшості у Конгресі США, 21 вересня 2023 року. Фото AP/Mariam Zuhaib

Саме двопартійна підтримка – від демократів та республіканців – забезпечила вражаючий рівень допомоги, яку США змогли надати Україні.

На цьому наголосив під час брифінгу 21 вересня радник з національної безпеки США Джейк Салліван, коментуючи свою недавню зустріч із спікером Палати представників Конгресу США Кевіном Маккарті.

“Я не збираюся вступати в дебати зі спікером Маккарті з трибуни”, – сказав Салліван та нагадав, що Маккарті “сам був прихильником надання Україні військової допомоги та голосував за попередні пакети”.

Крім того, наголосив радник президента США, велика кількість республіканців і в Палаті представників, і в Сенаті були великими прихильниками військової допомоги Україні.

“Вони самі виходили й доводили своїм виборцям і світу, чому це так важливо”, – сказав Салліван про політиків Республіканської партії США.

За його словами, у Білому домі вірять, що існує сильна більшість на двопартійній основі як у Палаті представників, так і в Сенаті, щоб забезпечити підтримку і надалі.

Щодо зустрічей у сенаті, Салліван назвав їх конструктивними та змістовними: “У членів Палати представників були чудові запитання. У них також було багато конструктивних пропозицій щодо того, як найбільш ефективно продовжувати допомогу Україні, щоб згуртувати світ на допомогу Україні захистити свою територію”.

Салліван також розповів про зустріч президентів США та України у Білому домі, що, за його словами, “відбувається у важливий момент, коли українські війська продовжують прогрес у своєму контрнаступі” та саме тоді, коли Росія розпочала ще одну жорстоку хвилю авіаударів по п’яти містах України.

“Щоб допомогти захиститися від таких нападів, нападів з повітря, президент Байден сьогодні оголосить про новий пакет військової допомоги, який включає значні засоби протиповітряної оборони, щоб допомогти Україні захистити свій народ”, – сказав Салліван.

Як повідомляв Голос Америки, ці можливості допоможуть Україні зміцнити оборону напередодні, зими, коли Росія, ймовірно, поновить напади на українську критичну інфраструктуру. За словами Саллівана, президент Байден вирішив, що наразі не надаватиме танків та далекобійних ракет ATACMs Україні, але не виключає такої можливості в майбутньому.

Раніше Голос Америки інформував, що Спікер Палати представників Конгресу США Кевін Маккарті відмовився зобов’язатися поставити на голосування до кінця цього року пакет додаткової допомоги Україні на 24 мільярди доларів.

Думки багатьох законодавців розділилися щодо збільшення допомоги, їх також турбує, чи Україна зможе перемогти, і чи використовує допомогу США відповідально.

США допоможуть зміцнити захист України перед суворою зимою, але наразі без ATACMs – Білий дім

Новий пакет допомоги від США допоможе Україні зміцнити свою оборону напередодні, ймовірно, суворої зими, розповів радник з національної безпеки США Джейк Салліван 21 вересня 2023р. Jim WATSON/AFP

Президент США Джо Байден сьогодні оголосить про новий пакет військової допомоги, який включає значні засоби протиповітряної оборони, щоб допомогти Україні захистити свій народ.

Ці можливості допоможуть Україні зміцнити оборону напередодні, ймовірно, суворої зими, сповненої нових нападів Росії на українську критичну інфраструктуру, заявив під час брифінгу 21 вересня радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

За словами Саллівана, Росія спробує “позбавити невинних людей таких необхідних речей, як тепло та електроенергія”.

Президент Байден вирішив, що наразі не надаватиме танки ATACMs Україні, але не виключає таку можливість в майбутньому, сказав Джейк Салліван.

Посадовець висловив сподівання, що Польща продовжить підтримувати Україну.

А також, що американська підтримка триватиме і у наступному фінансовому році, тобто після 30 вересня. “Це означає, що ми хотіли б отримати додаткові ресурси від Конгресу 1 жовтня, щоб мати можливість забезпечити відсутність перебоїв у постачанні”, – сказав Салліван.

Стосовно позиції Польщі Салліван додав, що представники США консультуватимуться із польськими партнерами, “щоб переконатися, що ми повністю розуміємо суть позиції Польщі”.

Що пакету, який сьогодні оголосить президент США, то його надання має на меті допомогти Україні зберегти темпи контрнаступу, сказав Салліван. Як повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден планує оголосити пакет військової допомоги Україні на суму 325 мільйонів доларів у четвер під час візиту до Вашингтона президента України Володимира Зеленського.

Очікується, що пакет оборонної допомоги включатиме другий транш касетних боєприпасів, які запускаються зі 155-міліметрової гаубичної гармати, сказав американський чиновник.

“Війна за своєю суттю непередбачувана, – сказав Салліван. – Тому… нам потрібно мати певну гнучкість і адаптивність у нашому підході щодо потенціалу у боєприпасах, систем протиповітряної оборони та інших критичних елементів, які Україна продовжуватиме отримувати від своїх партнерів з НАТО та інших країн світу. І ми, Сполучені Штати, прагнемо переконатися, що вони їх отримають”.

“Думаю, тут є пріоритети” – спікер Палати представників США не зобов’язався поставити допомогу Україні на голосування до кінця року

Спікер Палати представників Конгресу Кевін Маккарті (Фото: AP Photo/J. Scott Applewhite)

Спікер Палати представників Конгресу США Кевін Маккарті відмовився зобов’язатися поставити на голосування до кінця цього року пакет додаткової допомоги Україні на 24 мільярди доларів. Про це повідомляє мережа CNN.

Під час спілкування з пресою, Маккарті назвав зустріч з президентом України Володимиром Зеленським “продуктивною”, однак, наголосив на пріоритетності видатків на внутрішні потреби США.

“Я думаю, тут є пріоритети”, - заявив Маккарті.

Маккарті також повідомив, що він відмовився скликати спільне двопалатне засідання Конгресу для зустрічі з Зеленським на прохання української сторони.

“Мене просили про спільне засідання. У нас немає часу на спільне засідання”, – цитує Маккарті мережа CNN. “Отже, я зробив саме те, що я зробив з прем’єр-міністром Італії, прем’єр-міністром Великої Британії. Я завжди скликаю, коли приїздять лідери, я скликаю двопартійну групу лідерів”.

Своєю чергою, як вже передавав Голос Америки, голова Комітету Палати представників із закордонних справ республіканець Майкл Маккол, коментуючи зустріч із Зеленським, зазначив: “[М]и маємо дати їм те, що їм потрібно. І якщо ця адміністрація не дасть їм цього, то ми маємо прописати у законопроєкт про бюджетні асигнування зброю, про яку він просив”.

Маккол висловив впевненість, що додаткове фінансування для України буде надано, попри опозицію і занепокоєння частини конгресменів та оглядачів.

“Я завжди казав, що більшість підтримує це”, - додав Маккол.

Такі заяви збігаються з позицією Білого дому. Як передавав раніше Голос Америки, радник з національної безпеки США Джейк Салліван на брифінгу 15 вересня заявив, що “Обидві палати Конгресу підтримують продовження фінансування” потреб України.

У Білому домі також заявили, що є “критична потреба” у підтримці Конгресом запиту на додаткове фінансування України для її контрнаступальних можливостей, і що допомога “матиме значний вплив на боротьбу України”, повідомляє CNN.

Більше

XS
SM
MD
LG