Спеціальні потреби

Актуально

"Північний потік-1" поновив роботу

Фото: Труби "Північного потоку", Любмин, Німеччина(AP Photo/Майкл Зон, архів)

Природний газ почав надходити через один з основних трубопроводів із Росії до Європи в четвер, після 10-денної зупинки на технічне обслуговування, але потік газу значно менше ніж дозволяє потужність, а перспективи - невизначені. Для Європи це означає, що загроза важкої зими залишається.

Трубопровід "Північний потік-1", який іде по дну Балтійського моря до Німеччини був закритий 11 липня на щорічне технічне обслуговування. На тлі зростання напруженості через війну Росії в Україні німецькі офіційні особи побоювалися, що робота трубопроводу — основного джерела поставок російського газу для країни, на який нещодавно припадало близько третини газових поставок Німеччини — може взагалі не відновитися.

За даними мережі, газ почав надходити газопроводом "Північний потік-1" за розкладом після 6 години ранку, а оператор заявив, що "успішно завершив усі заплановані роботи з технічного обслуговування". Але поставки залишаються значно нижчими, ніж повна потужність трубопроводу, як і було за кілька тижнів до перерви на ремонт.

Очільник мережевого регулятора Німеччини Клаус Мюллер заявив, що російський "Газпром" у четвер повідомив про поставки на рівні близько 30% потужності трубопроводу. Пізніше він написав у Twitter , що фактичні поставки перевищують цей обсяг та можуть сягнути рівня до технічного обслуговування - близько 40%.

Цього було б недостатньо для вирішення енергетичної кризи в Європі. "Політична невизначеність і скорочення на 60% з середини червня, на жаль, залишаються", - написав Мюллер.

Коли "Газпром" зменшив потік минулого місяця, він заявив про буцімто технічні проблеми з обладнанням, яке партнер Siemens Energy відправив до Канади на капітальний ремонт і не міг повернути через санкції, запроваджені після вторгнення Росії в Україну.

На початку цього місяця уряд Канади дав дозвіл на доставку турбіни, яка живить компресорну станцію на російському кінці трубопроводу, до Німеччини.

Уряд Німеччини відхилив таке пояснення Газпрому щодо скорочення поставок газу, неодноразово заявляючи, що це лише привід для політичного рішення, щоб посіяти невизначеність і ще більше підвищити ціни на енергоносії. Зазначається, що турбіну мали встановити лише у вересні, але Німеччина робить усе, щоб позбавити Росію приводу для скорочення поставок.

Президент Росії Володимир Путін у вівторок заявив, що "Газпром" досі не отримав відповідних документів на повернення турбіни, а в середу поставив під сумнів якість ремонтних робіт. Путін заявив, що наприкінці липня "Газпром" повинен був закрити на ремонт ще одну турбіну, і якщо ту, що була відправлена в Канаду, до того часу не повернуть, потік газу впаде ще більше.

Президентка Європейського Союзу Урсула фон дер Ляєн заявила в середу, що турбіна «в дорозі» і «жодного приводу не постачати» газ немає.

Сімоне Тальяп'єтра, експерт з енергетичної політики аналітичного центру Bruegel у Брюсселі, заявив, що Росія грає у «стратегічну гру».

«Збереження менших потоків краще, ніж відключення. Це зменшує бажання Європи скорочувати попит на газ», — сказав він. Він попередив, що Європа в будь-якому випадку повинна перейти в режим кризи, «оскільки перерва, ймовірно, станеться взимку. І кожен кубічний метр газу, збережений зараз, робить Європу більш стійкою в наступні місяці».

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок сказала, що «сьогоднішній день підкреслює — навіть якщо буде заява про те, що газ знову йде — ця війна ведеться не лише за допомогою зброї проти України, але гібридна війна означає також використання енергетичної залежності як засобу війни".

Цього тижня Європейська Комісія запропонувала, щоб країни-члени скоротили споживання газу на 15% протягом наступних місяців, оскільки блок готується до можливого повного припинення постачання газу Росією.

Німеччина та решта Європи намагаються вчасно заповнити сховища газу до зими та зменшити свою залежність від імпорту російської енергії. Німеччина має найбільшу економіку Європи; газ важливий для живлення промисловості, опалення та, певною мірою, виробництва електроенергії.

Минулого місяця уряд активував другу фазу триетапного надзвичайного плану постачання природного газу Німеччини, попереджаючи, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і нагромадження запасів на зиму під загрозою. Станом на середу газові сховища Німеччини були заповнені на 65,1%.

Щоб компенсувати дефіцит, уряд Німеччини дав зелене світло комунальним компаніям на запуск 10 вугільних електростанцій, які не працювали, шести нафтових електростанцій. Ще 11 вугільним електростанціям, які планується зупинити в листопаді, зможуть продовжити роботу.

Всі новини дня

«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

На цьому зображенні показано момент попадання ракети в штаб російського Чорного флоту в Севастополі, п’ятниця, 22 вересня 2023 року. (Кримський Telegram-канал через AP)
Українські сили спеціального призначення заявили, що «уточнюють інформацію» з приводу загибелі командувача Чорноморським флотом Росії адмірала Віктора Соколова після того, як на російському державному телебаченні показали відео з його участю.
«Як відомо, внаслідок ракетного удару по штабу Чорноморського флоту РФ було знищено 34 офіцери. Наявні джерела стверджують, що серед загиблих командувач ЧР РФ. Багато кого досі так і не вдалося ідентифікувати через розрізненість фрагментів тіл, – мовиться у повідомленні сил спеціального призначення у Facebook. – Оскільки росіяни терміново були вимушені публікувати відповідь з начебто живим Соколовим - наші підрозділи уточнюють інформацію».
У вівторок російське телебачення показало кадри наради військових та міністра оборони Сергія Шойгу, у якій дистанційно брав участь адмірал Соколов.
Коли було знято відео, невідомо.

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».

В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.

«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.

На брифінгу у Білому домі речниця адміністрації сказала у вівторок, що їй відомо про відео, опубліковане в Росії, але ще зарано щось коментувати.
«Ми бачили звіти і, звичайно, ми знаємо про відео. Зараз мені просто нема чого підтверджувати», – відповіла Карін Жан-П'єр у відповідь на запитання журналістів.
Колишній радник Пентагону, співзасновник організації Silverado Policy Accelerator Дмітрі Альперович каже, що
розвідки США та Великобританії не підтвердили твердження українських спецслужб про вбивство Соколова. На його думку, вони мали б мати засоби електронного стеження, що «підтверджує вбивство такого високопоставленого офіцера».
При цьому він додає, що незалежно від того, чи Соколов загинув при українському ударі по штабу ЧФ РФ, розмова про нього відвертає увагу від українського успіху.
Як повідомляв Голос Америки раніше, британська розвідка вважає, що, що серія ударів, яких українські сили завдали по окупованому Севастополю, значно зменшить можливості російського флоту блокувати українські порти і патрулювати ширшу акваторію Чорного моря.

Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Pentagon Hodges

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.

Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.

“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.

Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.

“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.

Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.

Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.

Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео

Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.

"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Журналіст фотографує місце масового поховання після звільнення Бучі від російських військ, 3 квітня 2022. AP Photo/Rodrigo Abd

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.

Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.

У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".

Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.

"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.

За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".

Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.

Більше

XS
SM
MD
LG