Актуально
"Росія - одновимірна економічна система" - у Білому домі розповіли, як можлива агресія РФ проти України вплине на енергопоставки

"Росія - одновимірна економічна система і це значить, що їй потрібна виручка від продажу нафти та газу так само сильно, як Європі потрібні її енергопоставки", - заявив високопосадовець США під час брифінгу для преси у вівторок.
Якщо Росія вирішить використати поставки газу, або нафти в якості зброї, це не мине без наслідків для російської економіки, додав він.
У Білому домі підкреслили, що прибутки від експорту газу та нафти становлять дві третини загального обсягу експорту із Росії, та близько половини надходжень бюджету. "Це не асиметрична перевага для Путіна; це взаємозалежність", - наголосив посадовець.
За даними Світового банку, енергоносії, нафта та природний газ, є найбільшими джерелами експортних надходжень. На них припадає більше половини загальних обсягів експорту товарів. При цьому у 2008-2010 році їх доля становила близько двох третин.
В Білому домі вказали - існує стурбованість щодо впливу можливих нових економічних санкцій проти Росії на енергопоставки. Раніше видання Bloomberg повідомляло, що Німеччина, буцімто, закликала виключити енергореcурси із нових санкцій, які можуть передбачати відключення російських банків від оплат доларах у, випадку подальшої агресії РФ щодо України. Також, повідомляє Reuters, асоціація, що об'єднує великі американські компанії, закликала Білий дім до обережності у питанні санкцій в сфері енергетики. Про те, що нові санкції проти Росії становлять ризик для енергобезпеки Ірландії заявив у вівторок міністр закордонних справ країни Саймон Ковені. Він додав, що санкції можуть зашкодити поставкам російського вугілля на елетростанцію Moneypoint, а також на роботу нафтопереробного заводу в країні, яким володіє "Русал", повідомляє Irish Times.
В Білому домі запевнили - США співпрацюють з країнами та компаніями у світі, щоб забезпечити безпеку поставок і, щоб американці та світова економіка не страждали від цінових шоків.
Зокрема йдеться про координацію з європейськими союзниками, на випадок фізичної шкоди для української системи газотранзиту. США також прагнуть долучити додаткові поставки неросійського газу інших регіонів світу - від Північної Африки до Близького Сходу, Азії та Сполучених Штатів, додав посадовець.
"Росія зазвичай постачає до Європи 40 млрд кубометрів газу на рік через Україну, - вказав представник Білого дому.- Росія вже наполовину скоротила ці поставки. Щоб забезпечити, що Європа може пережити зиму та весну, ми маємо бути готові до забезпечення альтернативних поставок і закрити більшість потенційного дефіциту".
Посадовець Білого дому назвав "менш імовірним" сценарій, коли Росія відключить енергопоставки через інші європейські шляхи.
Раніше CNN повідомляло про те, що перемовини про збільшення поставок газу ведуться з Норвегією та Катаром. Президент США Джо Байден планує зустрітись з керівником Катару в Білому домі 31 січня, заявила речниця Білого дому Джен Псакі. Візит, повідомила Псакі, стане нагодою обговорити "безпеку та стабільність в Перській затоці та на Близькому Сході, забезпечення стабільності світових енергопоставок, підтримку народу Афганістану та зміцнення торгової та інвестиційної співпраці двох країн".
В статті вікористано матеріали Reuters, Bloomberg, CNN, Irish Times
Всі новини дня
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
- Голос Америки
"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.
Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.
У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".
Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.
"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.
За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".
Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.
Форум