Спеціальні потреби

Якщо не об’єднаємося, будемо у неіснуючій країні – кандидат у депутати про коаліцію


Київ – Переговори зі створення коаліції продовжать у суботу. Про це повідомив глава виборчого штабу «Блоку Порошенка» Віталій Ковальчук. Як зауважили у коментарі Радіо Свобода кандидати у депутати, ці переговори мають великі шанси на успішне завершення вже найближчими днями. А деякі експерти припускають, що нова коаліція складатиметься із чотирьох сил – «Блоку Порошенка», «Народного фронту», «Самопомочі» та партії Олега Ляшка. А «Батьківщина» Тимошенко за цим прогнозом залишиться за бортом.

«Наступного разу ми зустрічається в суботу о першій годині дня», – повідомив про хід переговорів зі створення коаліції глава виборчого штабу «Блоку Порошенка» Віталій Ковальчук.

«Ми нормально просуваємося, у нас уже чотири політичних сили («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Самопоміч» і «Радикальна партія») – уточнив він.

Про те, що саме чотири політичні сили можуть скласти чільний альянс у Верховній Раді восьмого скликання не виключив у коментарі Радіо Свобода і політолог Євген Магда. Можливу відсутність «Батьківщини» у новій коаліції він пояснює тим, що приблизно 20 депутатів від Тимошенко не є настільки важливим чинником для отримання міцної більшості в новому парламенті. У Ляшка – не набагато більший склад майбутньої фракції. Але ситуація складається таким чином, що стійку більшість (понад 260 депутатів) можна сформувати і з чотирьох сил, й наразі Петро Порошенко вирішив обрати саме представників Ляшка, а не Юлії Тимошенко, вважає експерт.

Щоправда, у своєму зверненні до громадян, оприлюдненому ввечері 3 листопада, президент виступив за коаліцію з п’яти партій – включаючи «Батьківщину».

Про це ж заявляв в ефірі Радіо Свобода віце-прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

«Президент озвучив свою позицію з точки зору майбутнього прем'єр-міністра. Він сказав про те, що він буде пропонувати, і це знаходить свою підтримку у нашій фракції, Арсенія Яценюка на посаду прем’єр-міністра. Це абсолютно нормально…Ми маємо спільно напрацювати спільний план між учасниками коаліції, а вона може бути достатньо широкою, тобто «Народний фронт», «Самопоміч», «Батьківщина», «Радикальна партія» і «Блок Петра Порошенка», і визначити, хто і за що відповідає», – розповів Володимир Гройсман.

Не варто нехтувати представниками депутатських груп, які готові сформувати у новій Раді

Євген Магда водночас зазначає, що не варто нехтувати представниками двох депутатських груп, які готові сформувати у новій Верховній Раді. Маються на увазі групи, які можуть сформувати самовисуванці, що перемагають в одномандатних округах – Віталій Хомутиннік та Ігор Єремєєв.

«Очевидно, що їхня чисельність коливатиметься у межах близько 20 парламентарів. Тобто, їх можна буде об’єднувати набагато простіше, ніж у парламенті попереднього скликання», – прогнозує Євген Магда.

Кандидат у народні депутати за виборчим списком партії «Блок Порошенка» Олександр Черненко відзначив Радіо Свобода, що переговори про створення коаліції дуже інтенсивні та є вірогідність, що найближчими днями домовитися вдасться. Вдасться навіть до першого засідання нового парламенту.

Проблема не в кількості голосів, а у ефективності роботи

Проблема не в тому, щоб знайти голоси для проєвропейської коаліції, зауважує також Олександр Черненко. Головне – ефективна робота такої більшості, уникнення чвар на кшталт тих, які дискредитували демократичних депутатів у часи президентства Віктора Ющенка.

«Так – амбіції у лідерів є, так – є певні кадрові апетити. Але думаю, що всім вистачає розуміння і політичної волі все-таки переступити через амбіції. Тому що інакше, звичайно, можна поборотися за портфелі певних міністерств, але, якщо не об’єднаємося, це будуть міністерства неіснуючої країни», – наголосив Олександр Черненко.

Перше засідання Верховної Ради 8-го скликання може відбутись 1 грудня, до цього часу має бути готова коаліційна угода і план здійснення реформ. Про це заявив напередодні віце-прем'єр Володимир Гройсман.

Як пообіцяв віце-прем'єр, кожен із нових міністрів повинен буде бодай раз на квартал звітувати перед громадськістю про результати своєї роботи.

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG