Спеціальні потреби

Активісти моніторингів: фальсифікації будуть, але їм можна запобігти


Кількість порушень до виборів, численні заяви міжнародних спостерігачів та скарги від українських моніторингів говорять про одне – далі буде. Але знаючи ворога в обличчя, з ним можна боротися, впевнені активісти моніторинг-центру “Спільна справа”.

«Зважаючи на гостроту політичної конкуренції на цих виборах, особливо в мажоритарних округах, ми очікуємо можливі спроби фальсифікацій виборчої документації. Це може стосуватися як фальсифікації виборчих бюлетенів, так і протоколів про підрахунок голосів», – говорить голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко.

"Вже зараз є заяви в регіонах від осіб, які такі заяви насправді не писали. Тому ми передбачаємо, що може трапитися ситуація, коли спостерігачів від опозиції не вистачить на усі виїзні комісії, то може статися так, що їх складатимуть представники провладних партій".
Олександр Данилюк
Із тим, що заради перемоги саме мажоритарники будуть боротися різними способами, погоджується і координатор руху «Спільна справа» Олександр Данилюк. Його рух займається моніторингом порушень під час виборчої кампанії і отримує чимало заяв, щодо підготовки до майбутніх фальсифікацій 28 жовтня.

Зокрема, одним із популярних засобів «вкидування» бюлетнів буде голосування вдома. Коли людина не може за якихось причин прийти до комісії, до неї приїжджає виїзна комісія із пересувною скринькою. Для цього вона повинна написати спеціальну заяву.

«Вже зараз є заяви в регіонах від осіб, які такі заяви насправді не писали, але є у списках. Тому ми передбачаємо, що може трапитися ситуація, коли спостерігачів від опозиції не вистачить на усі виїзні комісії, то може статися так, що їх складатимуть представники провладних партій. За таких умов, можуть статися вкидування, або контроль за тим, як голосуватимуть люди на дому», – говорить Олександр Данилюк. Очікуються фальсифікації і в спеціальних дільницях, наприклад, у лікувальних закладах, де можуть голосувати неіснуючі хворі, які потім ще раз проголосують на своїй дільниці.

Найбільш відомий усім з 2004-го року спосіб фальсифікації – «каруселі» чи «косинки», коли одна людина голосує на декількох дільницях. У «Спільній справі» говорять, що мають заяви про те, як робітники ЖЕКів почали складати списки тих, хто не збирається голосувати.

«Такий список передається членам комісії, які будуть брати участь у фальсифікації. І потім інші люди без реєстрації на дільниці зможуть отримати бюлетні за тих, хто не буде голосувати», – каже Данилюк. За його словами, за допомогою багаторазового голосування кандидат зможе підняти свої результати на 3-5%.

Активісти переконані, що протидіяти таким фальсифікаціям можливо. Перш за все, необхідно ретельно перевіряти списки виборців, щоб вони не мали жодних позначок, а також списки тих, хто збирається голосувати вдома. Також має значення якість роботи спостерігачів та журналістів на дільницях, які повинні добре знати виборче законодавство та свої права під час роботи на виборах.

Втім, однією з найбільших проблем цьогорічних виборів є підкуп виборців, переконаний Олександр Черненко. На його думку, на цих виборах він буде масовим.
XS
SM
MD
LG