Спеціальні потреби

Американські експерти про вибори в Україні


Американські експерти про вибори в Україні
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00
Direct link

Американські експерти про вибори в Україні

Експерти у Вашингтоні уважно стежать за процесом передвиборчої кампанії в Україні. Вони зокрема оцінюють, як сьогоднішня політична ситуація в державі та настрої населення вплинуть на якісний склад вищого законодавчого органу.

Так, за оцінкою старшого експерта інституту міжнародної економіки Андерса Аслунда, партія Регіонів переживає сьогодні свій пік і, за результатами цих виборів, навряд чи вдасться ще більше консолідувати свою владу:

«Я думаю головним питанням цих виборів є – чи президент Янукович і так звана родина зможе консолідувати свою авторитарну владу чи ні. Я щойно побував у Ялті та Києві і у мене склалось відчуття, що йому навряд чи вдасться це зробити. Я думаю, що більш реальний сценарій – повернення олігархів. Ці вибори виглядають як повторення виборів 2002 року. Тому я очікую велику кількість олігархічних груп представлених у парламенті, не залежно від того, сформують вони фракції чи ні. Вони шукатимуть свою нішу, оцінюючи партію Януковича. Звичайно, у цій ситуації про повну демократію мова навіть не може іти», - говорить Аслунд.

Поряд з цим, на думку віце-президента Національного демократичного інституту Надії Дюк, питанням залишається, кого представлятимуть обрані до Верховної Ради політики і чиї інтереси вони будуть відстоювати у парламенті.

«Мені здається, великим питанням сьогодні в Україні є, наскільки політичні партії представляють інтереси людей. Опозиція ставить себе в опозицію до керуючої партії, до керуючих кланів, до олігархічних сил, але на стороні опозиції також є олігархічні сили. У мене таке відчуття, що існує ціла маса соціально активного суспільства, яка не має зв’язку з жодною з цих політичних партій, і це саме це, що я думаю є проблемою, яку Україна повинна вирішити».

«Ці вибори виглядають як повторення виборів 2002 року. Тому я очікую велику кількість олігархічних груп представлених у парламенті, не залежно від того, сформують вони фракції чи ні. Вони шукатимуть свою нішу, оцінюючи партію Януковича. Звичайно, у цій ситуації про повну демократію мова навіть не може іти»
Андерс Аслунд,
старший експерт інституту міжнародної економіки
Експертів також турбує те, що українці втратили довіру до виборчого процесу. Такої думки зокрема дотримується і заступник директора програм Євразії Національного Демократичного Інституту Кеті Фокс:

«Група НДІ щойно завершила одну з своїх місій в Україні, і нас вразило те, що люди втратили довіру до виборчого процесу. Вони не думають, що вибори будуть демократичними чи чесними. У набагато більшій мірі ніж ми це спостерігати попередньо. Вибіркові переслідування, процес у якому було ухвалене виборче законодавство, всі ці речі вплинули на настрої українців. В уряду існує можливість відновити якусь частину легітимності, яка була втрачена у цьому процесі і у результаті майбутнього парламенту. Але їм доведеться дуже серйозно попрацювати. На сьогодні це дуже крутий схил, дуже велика втрата довіри».

Експерти також вважають, що ця втрата довіри відіб’ється на якісному складі парламенту. Говорить Андерс Аслунд:

«Я думаю, що ми побачимо приблизно десять партійних фракцій у парламенті. Що ж до 225 депутатів, які пройдуть за одномандатними округами. Серед них я очікую буде багато людей з великого бізнесу, або тих, які мають зв’язки з великим бізнесом, але я не думаю, що вони будуть підпорядковуватись родині Януковича у майбутньому. На мою думку, великою новиною буде те, що фракція регіонів, чи те що від них залишиться, буде набагато меншою. До цього моменту ми спостерігали великий приплив депутатів до групи регіонів. Але сьогодні виглядає, що регіони пережили свою вершину і після цих виборів я очікую, що ми будемо спостерігати, як депутати будуть покидати регіони. Як ми знаємо, українські парламентарі дуже швидкі і легко змінюють позиції в залежності від зміни політичних температур».
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG