Спеціальні потреби

Мажоритарники повернуть свої інвестиції після виборів?


Київ вийшов на перше місце за кількістю передвиборчих правопорушень зафіксованих волонтерами та представниками громадської організації «Майдан».

За 13 днів до виборів – більше тисячі скарг на порушення зафіксували представники громадського об’єднання «Майдан». Лідирує Києв, відштовхнувши на друге місце Одесу. Спостерігачі відмічають, що у цих регіонах агітація проводиться найбільш агресивно. Проте, як і в інших областях, більшість порушень закону стосуються використання адміністративного ресурсу, підкупу виборців та порушення порядку агітації.

«Підкупом займаються практично всі учасники передвиборчого процесу, одні більше – інші менше. Як говорить один соціолог: всі б робили одне і те ж, тільки одним можна, а іншим – ні», – сказав координатор проекту «Майдан Моніторинг: Вибори 2012» Віктор Гарбар. «Висхідна динаміка за кількістю випадків підкупу громадян показує, що у влади закінчилися пряники і вона взялася за батоги».

"Я думаю, що значна кількість людей просто утримаються від голосування, аби їм за це чогось не було".
Віктор Гарбар
Спостерігачі «Майдану» говорять про соціологічні дослідження за якими 18% виборців готові продати свій голос за 200-500 гривень. Ще 10-15% виборців залякані та відчувають тиск зі сторони підприємства чи держструктури на якій працюють. Зважаючи на те, що на мажоритарному округу можна виграти, отримавши 20-25% голосів, виходить, що для перемоги – достатньо підкупити 10% виборців і ще 10% залякати.

«Гроші, які кандидати можуть витратити на підкуп – не такі вже й великі. За п’ять років депутатства вони окупляться, у першу чергу за рахунок населення, і не має значення брали ви пайок, чи ні, після виборів готуйтеся до повернення мажоритарниками інвестицій у свій округ», – сказав експерт проекту «Майдан Моніторинг: Вибори 2012» Віктор Пушкар.

Особливу агресивність перешкоджання агітації відмічають спостерігачі у Києві. Цим не нехтують майже усі учасники передвиборчих перегонів, згідно з інформацією «Майдану». Сценарій завжди однаковий: у вечірню годину зненацька перевертають намет з агітаційними листівками, ріжуть його і втікають. Міліція завжди зникає за певний час до того, як все повинно статися, а розслідування подібних справ ведеться в’яло.

«Це впливає на виборця, як своєрідне залякування, вони думають: «Якщо сьогодні таке роблять цьому кандидату за якого я збирався голосувати, що ще вони можуть зробити», – сказав Гарбар.

Як своєрідне залякування виборців спрацює і використання відеоспостереження у день голосування, вважають представники громадської організації. На підтримку цього, вони звертаються до дослідження американського професора з Університету Канзасу Еріка Херрона, який на прикладі виборів в Азербайджані 2008-го року, встановив, що явка виборців на дільницях оснащених камерами відеоспостереження була на 8-12% нижчою, ніж там, де камер не було.

Згідно із законом про внесення змін до закону про проведення відеоспостереження підчас голосування на виборах, повинен вестися запис підрахунку голосів, проте у законі зазначається, що у разі технічної неможливості забезпечити трансляцію зображення з якоїсь дільниці, система спостереження буде викорисана «для зберігання інформації». Тим самим законом ЦВК отримала право давати, або не надавати відеоматеріали на запити учасників виборчого процесу; раніше це був обов’язків пункт. ЦВК офіційно розпорядилася вивісити на кожній дільниці таблички «У приміщенні ведеться відеоспостереження».

«Після трагічних подій в одному з київських супермаркетів, людина, яка нічого не розуміє в законі, і взагалі, налякана життям, як вона буде сприймати це? Я думаю, що значна кількість людей просто утримаються від голосування, аби їм за це чогось не було. Кабінет міністрів та президент нам нічого на це не відповіли», – сказав Гарбар.

Здебільшого висновки щодо перебігу передвиборчих перегонів однакові, як представників українських громадських організацій, так і більшості міжнародних спостерігачів – вони продовжують закликати українців фіксувати та повідомляти про порушення і 28-го жовтня зробити свій незалежний вибір.

Відео - найголовніше

Імунітет "трійки" у розслідуванні злочинів агресії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG