Спеціальні потреби

Тігіпко: Партія регіонів більше за всіх зацікавлена у чесних виборах


Тігіпко: Партія регіонів більше за всіх зацікавлена у чесних виборах
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00
Direct link
Парламентські вибори в Україні будуть чесними і прозорими, бо українська влада зацікавлена у відновленні довіри Євросоюзу і Сполучених Штатів. Про це в інтерв'ю «Голосу Америки» заявив віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко. Він також припустив, що екс-прем'єра Юлію Тимошенко після виборів можуть звільнити з в'язниці, щоб розблокувати євроінтеграцію.

Цим інтерв'ю з одним із лідерів списку Партії регіонів «Голос Америки» продовжує серію передвиборчих бесід з представниками провідних політичних сил України.

Г.А.: Пане Сергій, зараз Ви працюєте в Кабінеті міністрів. Після виборів де Ви бачите себе – в парламенті, чи в уряді, і якщо в уряді, то чим плануєте займатись?

С.Т.:
Зараз важко говорити, що буде після виборів. Тому що відбудеться, я думаю, досить велике переформатування влади. І зрештою, не завжди політик може вибирати, де він буде. Це вирішуватиме партія. Будуть певні зміни. Але це залежатиме передусім від того, як пройдуть вибори, які будуть результати.

Г.А.: І все-таки: чи може так статися, що після сформування нового уряду ми побачимо Вас у прем’єрському кріслі?

С.Т.: Ні, цього не станеться. На цю посаду є інший кандидат. Це все, що я зараз можу сказати.

Г.А.: Представники Партії регіонів, коли бувають за кордоном – у Європі, в Сполучених Штатах, кажуть, що після виборів прийде нова команда, яка зробить справжні реформи. Про яку команду йдеться і яких чекати реформ?

С.Т.:
Мені здається, не так важливо, яка буде команда. Головне, щоб реформи були. Тому що розмов про реформи за 20 років було багато, а от зроблено далеко менше, ніж хотілося б. Але я вважаю, що зараз для нас практично не буде вибору. Якщо ми після цих парламентських виборів не зможемо вийти на достатньо радикальні зміни, причому в багатьох секторах економіки і соціальної сфери, то Україна може багато втратити. Адже час кризи – це надзвичайно відповідальний час. В усіх країнах, які потрапляють у кризу, відбуваються реформи, зміни. Це дуже болючий процес – ми бачимо, що відбувається в тій же Європі. Але я знаю, що ті країни, в яких вистачить духу, вистачить сили, вийдуть з кризи більш сильними. А ті країни, які зупиняться, які побояться реформуватися, кінець кінцем програють.

Г.А.: Міжнародні експерти кажуть, що український бізнес-клімат значно погіршився за останні два роки. Корупція зросла, повернувся рекет і практика відбирання малих підприємств, посилився податковий тиск на підприємців. Причому великий, олігархічний бізнес збільшується в розмірах, а малий та середній всихають. Чому це відбувається за Партії регіонів, яка контролює і парламент, і президентську владу?

С.Т.:
Я недавно був на одній інвестиційній конференції в Криму. Там довелося почути різних інвесторів, які працюють в Україні. І вони кажуть – усі багато плачуться, а якщо подивитися на результати, то ці результати, зрештою, дуже непогані. Якщо вести мову про існуючі недоліки – то я й сам можу продовжити їх список. Бо дійсно, нам не все ще вдалося зробити для покращення інвестиційного клімату. Хоча якщо подивитися на ті кроки, які ми робили в дерегуляції, у спрощенні податкової системи, то слід визнати, що зроблено багато.

Я вважаю, що на якомусь етапі просто не вистачило політичної волі для того, щоб піти далі. Що робити, знали. Але на якихось етапах не було концентрації на відповідальності якоїсь особи, яка би брала на себе цю відповідальність і провела реформи. Мені здається, що якраз, може, тому і говорять про те, що після виборів потрібно змінити команду. Це повинно дати певний поштовх.

Г.А.: Міжнародні спостерігачі відзначають різкий відкат у демократії та свободі слова в Україні. Прикладів багато, і дехто навіть каже про встановлення диктатури. Чому, знову-таки, це відбувається за Партії регіонів, яка має повну владу у своїх руках?

"Якщо ми покажемо, що вибори відбувалися абсолютно чесно, прозоро, то це буде надзвичайно важливим сигналом і для Європи, і для Сполучених Штатів".
С.Т.: А от з цим я не погоджуюсь. Не погоджуюсь абсолютно. Це неправда. Тому що я кожен день бачу свідчення протилежного. Ось учора я закінчив інтерв’ю близько дванадцятої ночі в прямому ефірі на ICTV. Поруч зі мною сиділа Королевська і представник Об’єднаної опозиції, мене критикували комуністи в прямому ефірі, експерти ставили не дуже приємні запитання. І я бачив, що часто й аудиторія реагувала не дуже добре на те, що я говорив. Перед цим я був у прямому ефірі з одним із лідерів опозиції Арсенієм Яценюком, і знаю, що 19-го ми знову будемо з ним у прямому ефірі.

Говорити про якийсь відкат зараз – мені здається, що це несправедливо по відношенню до України. От що-що, а ми рухаємося зараз якраз у правильному напрямку в плані демократії. Це абсолютно незворотний шлях для нас. У нас іншого і бути не може. Тому що ми не та країна, яка може це перетерпіти.

Г.А.: Президент Янукович заявив, що після виборів довіра Заходу до України відновиться і всі претензії, які висувались до України, будуть зняті. Що мається на увазі – що влада проведе чесні вибори і випустить Тимошенко?

С.Т.:
Ідеться в першу чергу про чесні вибори. Тому що дійсно, якщо ми покажемо, що вибори відбувалися абсолютно чесно, прозоро, то це буде надзвичайно важливим сигналом і для Європи, і для Сполучених Штатів. Вибори – це, я сказав би, квінтесенція політики. Тому надзвичайно важливо, щоб вони пройшли відкрито і прозоро. І поки що нам це вдавалося. Ми прийняли закон про вибори, за який проголосували всі, в тому числі й опозиція, більше трьохсот голосів. Ми пройшли надзвичайно важливий крок, коли затверджували округи, і тут ніхто не почув якихось скарг, це був певний компроміс. Ми запросили своєчасно, навіть на випередження, велику кількість спостерігачів, і багато з них уже працюють в Україні. І я думаю, що й далі буде все нормально. Ось ви говорите про якісь проблеми з демократією – подивіться на рекламу. Якщо проїхатись по Києву, по всій країні – ви всюди знайдете і опозиційну партію УДАР, і Об‘єднану опозицію.

Г.А.: Але ж опозиція криком кричить, що вибори вже зараз нечесні, сфальшовані. І у ЦВК кажуть, що таких брудних, як нині, не було з часів Помаранчевої революції. Знову таки, прикладів багато...

С.Т.: Нема, я не чую таких прикладів. Тому що я хотів би тут розібратися. Опозиція завжди буде кричати. Це її функція як опозиції. А я хотів би дивитися на конкретику. А коли дивимось на конкретику, то сьогодні нічого такого, що могло б спотворити результати виборів, – нічого й близько не відбувається. Якщо і є якісь порушення, то в першу чергу з боку мажоритарних депутатів, причому незалежно від того, від якої партії вони висуваються. Це правда: з мажоритарними депутатами, які йдуть не за партійними списками, є певні проблеми. Хоча теж якихось значних порушень – а я читаю регулярно звіти спостерігачів – сьогодні не відмічено.

Г.А.: Кажуть, розгул адмінресурсу, прямий підкуп виборців. Ви справді вважаєте, що кампанія проходить нормально?

С.Т.:
Абсолютно нормально. Я вважаю, що іде нормальна політична конкуренція. А про «розгул» – потрібні факти. Люди їздять по всій країні, збирають мітинги, виступають – про який «розгул» іде мова? Засоби масової інформації підтримують, реклама виходить – що ще потрібно?

Потрібно, щоб внесли когось, що називається, на руках у парламент? Вибачте – політична конкуренція завжди була і є. Хтось не готовий до цього – ну, тоді треба відпочивати.

Г.А.: Зараз президент Янукович іде на загострення стосунків із Заходом. У Європі і в США заговорили навіть про можливість санкцій для посадовців – обмеження у візах, арешт закордонних рахунків. Але скидається на те, що влада не сприймає такої загрози всерйоз. Чому? Вважають, що застосування санкцій нереально, цього не може бути?

"Об’єднана опозиція втрачає тому, що побудувала свою виборчу кампанію, на мій погляд, невірно. Тільки на Тимошенко, тільки на бруді. А насправді це не спрацьовує. Люди цього не сприймають".
С.Т.: Якщо б це відбувалося, це було б дуже погано. І в першу чергу не для посадовців. У першу чергу для України. І я можу сказати, що це було б нечесно по відношенню до України. Бо якщо подивитися на ті країни, до яких такі санкції застосовують, і подивитись на ситуацію в Україні, то це абсолютно різні ситуації. Абсолютно різні. Хай хто завгодно приїде і подивиться, як відбуваються вибори. Об’єктивно подивиться усі ці політичні шоу, які відбуваються – в них завжди більше опозиції, ніж влади, і все проходить у прямих ефірах. Почитайте газети, послухайте, що відбувається в Інтернеті. По відношенню до тих країн, де запроваджені санкції – там Інтернету вільного нема! Тому мені здається якраз, що це було б дуже погано. Але тим більше для нас важливо сьогодні провести демократичні вибори. В демократичних виборах Партія регіонів зацікавлена більше за всіх. Чому – тому що у нас сьогодні рейтинги гарні.

Причому підвищення наших рейтингів, рейтингів влади має під собою абсолютно реальні підстави. Я виступав у Ялті на конференції. Я бачив, як реагували політики з інших країн, коли я сказав, що за два з половиною роки середня заробітна плата, мінімальна заробітна плата зросли в середньому на 50%. Мінімальна пенсія, середня пенсія зросли в середньому на 50%. А ціни при цьому за два з половиною роки кумулятивно зросли на 13%. Ми підняли усі соціальні стандарти, абсолютно всі соціальні стандарти.

У нас сьогодні мінімальний розрив з опозицією 7% - це те, що показують усі міжнародні рейтингові агенції. Нам сьогодні виборчі порушення не потрібні. Нам якраз потрібно, щоб вибори пройшли демократично. Тим більше, що ми зараз набираємо, а та ж Об’єднана опозиція, як ми бачимо, втрачає. Вона вже на третьому місці, тому що її партія «УДАР» обігнала. Тому що побудували свою виборчу кампанію, на мій погляд, невірно. Тільки на Тимошенко, тільки на бруді. А насправді це не спрацьовує. Люди цього не сприймають.

Г.А.: Чи Ви визнаєте той факт, що політика Партії регіонів призвела до ізоляції України, до замороження і, фактично, зупинки європейської інтеграції?

С.Т.: Одна справа. Справа Тимошенко. Я багато зустрічався з європейськими політиками, і всі вони говорили про те, що, безумовно, реформи почались, і вони були достатньо системними. Усі відмічали це. Тому що не помітити було важко. А ось ця справа дійсно призвела до таких наслідків.

Г.А.: То що важливіше? Може, треба «поступитися принципами» і випустити Тимошенко?

С.Т.:
Ви думаєте, дуже легко це зробити? Справа розпочалася свого часу. І жоден політик, з ким я зустрічався – а я з багатьма розмовляв – ніхто не сказав, що по відношенню до українського законодавства рішення судів неправильне. Усі говорили, що це рішення неправильне за європейськими стандартами. Але ж ми живемо в умовах українського законодавства. І якщо там було чітке порушення, то хто сьогодні повинен взяти на себе відповідальність і сказати, що такого порушення не було? Це нелегко зробити.

Тому мені здається, що зараз надзвичайно важливо, в першу чергу, провести вибори відкрито і демократично. А після цього – побачимо. Може, з’являться нові можливості. У листопаді набирає чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс. Ситуація матиме розвиток. Побачимо, куди вона нас приведе.
XS
SM
MD
LG