Спеціальні потреби

Чи потрібні виборцям прогнози соціологів?


Кількість рейтингів прямо пропорційна до часу, який залишився до виборів. Правда, не всім рейтингам можна довіряти, кажуть експерти. Але якщо результати досліджень більш-менш схожі – тоді можна побачити справжні прогнози про життя після виборів.

На сьогоднішній час найбільш відомі соціологічні компанії сходяться у висновках, щодо майбутнього парламенту проходять Партія регіонів, «УДАР», Об’єднана опозиція, Комуністична партія та ВО «Свобода».

«За нашими даними, в сумі голосів опозиція отримає більше відсотків, ніж Партія регіонів та КПУ», – говорить генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.

«Часто населення боїться розказувати про свій справжній вибір. І це завжди стосується зменшення відсотків у опозиції».
Олександр Вишняк
Коли ж до цієї п’ятірки намагаються додати ще когось, хто набирає 5%, то це вже підтасовка, каже заступник генерального директора Центру соціальних і маркетингових досліджень СОЦІС Олександр Стегній.

«Наприклад, газета «Комсомольська правда» розказує, що партія Королевської набирає 6-7%, але у нас ні в кого таких даних не було. Може, це фальшивка, але цю газету мені дали в руки», – говорить він.

Заступник директора Американського інституту в Україні, який організував дискусію серед знаних соціологів, Джеймс Джатрас вважає, що соціологія – більше мистецтво, аніж наука, так як точно спрогнозувати результати виборів за допомогою опитувань неможливо. Втім, Олександр Стегній із цим не погоджується, бо, на його думку, все залежить від якості опитування та професійності тих, хто його проводив.

«Соціологія все ж таки, насамперед, – це наука. Правильно побудувати вибірку, правильно провести опитування, дотримуватися технологій – це є наука. Інтерпретація даних – тут уже виникає мистецтво», – говорить Олександр Стегній.

Такої ж думки і Володимир Паніотто, який доводить точність опитувань їх компаній різницею результатів у межах похибки:

«Є війна рейтингів соціологів та рейтингів шахраїв, які друкують дані, іноді не проводячи ніяких досліджень».

Іноді результати дослідження залежать і від того, хто його замовляв. На це теж треба звертати увагу, говорять соціологи. Але і професійні соціологічні компанії виконують чиєсь замовлення, бо не працюють безкоштовно.

«Немає значення, хто замовник, якщо ти виконуєш правила міжнародних організацій. І ми не приймаємо досліджень, які нав’язують думку, викривлюють дані», – говорить Володимир Паніотто.

На думку завідувача відділом соціально-політичних процесів інституту соціології Національної академії наук України Олександра Вишняка, в українських опитуваннях треба враховувати ще один «національний фактор – страх».

«Часто населення боїться розказувати про свій справжній вибір. І це завжди стосується зменшення відсотків у опозиції», – вважає він.

П’ятірка партій, яка перемагає у більшості досліджень від знаних компаній – ось привід для роздумів та побудови прогнозів, тому так важливо знати вже сьогодні – хто долає необхідний бар’єр, впевнені експерти.

«Це моя громадянська позиція, але ті, у кого менше 2-3% – не цікаві. Цікаво, що буде з країною, хто переможе на виборах, і чим це закінчиться для країни», – говорить Олександр Стегній.
XS
SM
MD
LG