Спеціальні потреби

Об’єднана опозиція втрачає рейтинги через пасивність її лідерів?


Рейтинги Об’єднаної позиції падають, тому що вони не змогли запропонувати виборцям альтернативи, а партійний список, який включає колишніх «ворогів» тільки додав сумніву, – кажуть експерти.

На фініші передвиборчої кампанії політологи вказують на два головні стилі боротьби за владу – опозиція переконує, що в країні все погано і демонструє порушення законів на кожному кроці, а представники влади доводять, що все добре і буде тільки краще.

«Це хороша стратегія, подивіться, Партія регіонів лідирує. Не можна увесь час нападати на опонентів у цьому є проблема «Батьківщини». Вони з самого початку не змогли показати альтернативи, тому і втрачають підтримку», – сказав «Голосу Америки» заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голбуцький.

Згідно з результатами соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології, проведеного на замовлення Фонду демократичні ініціативи, станом на четверте жовтня Партію регіонів підтримують 23,4% виборців, політичну партію «УДАР» 16,0%, Всеукраїнське об’єднання Батьківщина 15,1%, Комуністичну партію України 10,1%, ВО «Свобода» 5,1%.

«Партія регіонів лідирує. Не можна увесь час нападати на опонентів у цьому є проблема «Батьківщини». Вони з самого початку не змогли показати альтернативи, тому і втрачають підтримку».
Олексій Голбуцький
На зменшення підтримки Об’єднаної опозиції впливає і ув’язнення лідера Юлії Тимошенко, яка зараз не може спілкуватися з виборцями особисто. А прихильники політичної сили Тимошенко звикли до її стилю ведення агресивної політичної кампанії, посилення якої повинно було б припадати на останні тижні перед голосуванням.

«У порівнянні, Яценюк, Турчинов та інші лідери ведуть себе достатньо в’яло, тому очікування виборців не виправдовуються і це призводить до того, що частина розгубилася та перейшли до прихильників іншої опозиційної сили, або ж приєдналися до табору тих, хто не визначився», – сказав «Голосу Америки» політтехнолог Тарас Березовець.

Опозиційною силою до якої найчастіше переходять «розчаровані» стає «УДАР», говорить Березовець. Так стається тому, що партія запропонувала нові обличчя та програму, які виборець не асоціює зі старими скандалами. Політологи переконують, якщо «УДАР» та Об’єднана опозиція після виборів домовляться – вони матимуть більшість у парламенті.

Представники провладної партії вказують на стабільність та послідовність власної роботи. Одним з кроків це продемонструвати стало прийняття закону про регіональні мови. Представники Партії регіонів неодноразово наголошували про те, що економіка країни розвивається і не буде обвалу гривні після виборів. На відкритті засідання Кабміну прем’єр-міністр Микола Азаров у чергове запевнив, що в країні все стабільно.

«Вчора, коли я був з робочим візитом в Одеській області, вже вкотре мене запитали, що буде після виборів з цінами, тарифами, курсом гривні. Зрозуміло, що такий ажіотаж розгортається свідомо безвідповідальними політиками, які підчас передвиборчої кампанії не мають чогось кращого розповісти людям… Вони спрямовано дезінформують наших громадян, лякають, що після виборів в Україні настане такий собі міні-апокаліпсис», – сказав Азаров.

У той же час, держкомстат зафіксував у вересні підвищення споживчих цін на 0,1%. Так, ціни на продукти харчування й безалкогольні напої у вересні знизилися на 0,1%, на одяг і взуття – підвищилися на 0,1%, на житлово-комунальні послуги – підвищилися на 0,1%, на освіту – підвищилися на 2,7%.

Передвиборчий клімат в Україні визначає і присутність міжнародних спостерігачів. Протягом кількох тижнів представники іноземних місій з Європи, США та Канади представляли свої звіти правопорушень підчас передвиборчої кампанії. Серед них: використання адміністративного ресурсу, тиск на ЗМІ, порушення законодавства в частині проведення агітації та інші. Як результат, висновок був однаковий – майже місяць до виборів, а порушень вже чимало. На противагу цьому, в медіа з’являються повідомлення з посиланнями на дослідження Держкомтелерадіо про те, що представники різних політичних сил мають однаковий доступ до ЗМІ, а також наведено цитати іноземних політологів, які говорять, що передвиборчі перегони в країні цілком демократичні.

«Ми маємо сказати, що жодному табору не надається перевага в ЗМІ, вони мають приблизно однаковий час, що ж стосовно банерів, то тут ситуація також нормальна», – сказав на прес-конференції у Києві голова представництва «Центрально-європейська група політичного моніторингу» у Великобританії Арчіл Ебралідзе. «В Україні підготовка до виборів відбувається більш демократично, ніж у Грузії, Росії, не кажучи вже про Зімбабве, де ми також спостерігали за виборами».

Утім, політологи говорять, що хоча пропаганда телебачення і важлива, проте свій вибір більшість людей буде робити, спираючись саме на показники власного добробуту.

Увага міжнародної спільноти до українських виборів впливає на хід передвиборчої кампанії, переконаний Березовець. Тут опозиція буде намагатися апелювати до західних спостерігачів вказуючи на численні порушення, у той час, як представники влади будуть певним чином реагувати на висновки спостерігачів.

«Влада реагує, бо їм потрібно буде легітимізувати перемогу. ПР не зацікавлена в тому, щоб були якісь скандали, тому неодноразово наголошувалося на важливості міжнародних спостерігачів на українських виборах», – сказав Березовець.
XS
SM
MD
LG