Спеціальні потреби

Кому вигідний спільний мажоритарний кандидат?


Спільний кандидат на мажоритарних округах від Об’єднаної опозиції та «УДАРу» може бути вигідним ПР, вважають деякі експерти. Представники опозиційних партій поки ж переймаються, як встигнути вчасно скласти єдиний список мажоритарників.

Об’єднана опозиція і партія "УДАР" визначать спільних кандидатів на парламентських виборах у мажоритарних округах не пізніше 14-го жовтня. Про це повідомив кандидат у народні депутати Анатолій Гриценко, виступаючи на прес-конференції в Івано-Франківську.

За словами Гриценка, зараз соціологічні служби на замовлення Об’єднаної опозиції та партії «УДАР» проводять соціологічні опитування в округах, де рейтинги кандидатів від обох партій майже однакові, передає інформаційне агентство «Укрінформ».

«Таке об’єднання може привести до збільшення голосів опозиційного кандидата, так, що жодні фальсифікації не допоможуть владі. Зараз немає колосальної переваги у жодного з кандидатів, потрібно дійсно об’єднуватися та домовлятися».
Віктор Чумак
В опозиційному таборі переконані, якщо зняти менш рейтингових кандидатів та поставити представника від обох партій, який має більшу підтримку виборців – це допоможе отримати більшість у парламенті.

«Залишився тиждень, коли можна, відчуваючи свою відповідальність, все ж домовитися і підтримати найбільш сильних кандидатів. Це може, навіть, бути третій кандидат, готовий протистояти цій владі, готовий не зрадити. Я сподіваюся, що все ж відповідальності вистачить, і ми зможемо у багатьох округах залишити одного кандидата, який буде представляти усі альтернативні владі сили», – сказав Керівник центрального виборчого штабу об’єднаної опозиції «Батьківщина» Олександр Турчинов в інтерв’ю 5-му каналу.

Проте політтехлоги говорять, що такий крок може зіграти і проти кандидатів від опозиційних сил. Частина виборців, яка буде визначатися з мажоритарними кандидатами вже у день виборів, спотворює внутрішню соціологію, на яку спирають представники обох партій, коли вирішують кого з кандидатів зняти. Тому є ризик, що будуть зняті потенційно прохідні політики.

«Вони починають знімати певну кількість кандидатів, спираючись на внутрішню соціологію, немає гарантій того, що це не виявиться на користь Партії Регіонів. Найскладніше буде переконати кандидатів, які вклали багато власних коштів самовідкликатися», – сказав «Голосу Америки» директор розвитку Інституту політичних технологій PolitPR Дмитро Раімов.

У той же час, лідер партії «УДАР» Віталій Кличко вже заявив, що партія не буде відшкодовувати фінансові витрати тих кандидатів, яких попросять самовідкликатися. Тому, політологи прогнозують, що для цього будуть використовуватися політичні обіцянки та дивіденди.

«Будуть пропонувати політичні речі, просування у партійній кар’єрі. Можливо, призначення когось на посади, можливо налагодження контактів з представниками інших партій», – сказав у коментарі «Голосу Америки» політолог Сергій Таран.

Ще одна потенційна небезпека спільного списку, про яку говорять експерти – це втрата політиків. Тобто, зняття кандидата може стати ударом по його іміджу, як результат, такі політики під час наступних виборів до обласних рад 2015-го року можуть не підтримувати жодну з опозиційних партій і балотуватися, як незалежні мажоритарні кандидати, або навіть, як представники ПР.

Представники опозиційних сил переконані, що спільний список мажоритарних кандидатів не просто підвищить шанси заручитися більшою підтримкою, ніж провладні кандидати, але й продемонструвати виборцям, що зараз опозиційні сили вже змінилися і можуть іти на поступки та домовлятися.

«Таке об’єднання може привести до збільшення голосів опозиційного кандидата, так, що жодні фальсифікації не допоможуть владі. Зараз немає колосальної переваги у жодного з кандидатів, потрібно дійсно об’єднуватися та домовлятися. Я думаю, що це можливо, але якщо домовляться партії, питання буде в тому, як домовляться кандидати, які вели кампанію особисто. Їх потрібно буде умовляти», – сказав «Голосу Америки» мажоритарний кандидат від партії «УДАР» Віктор Чумак.

Небезпека об’єднаного списку також і в тому, скільки часу займе його формування, і чи встигнуть партії взагалі зняти деяких кандидатів, ухвалити рішення та донести свою позицію до виборців.

Відео - найголовніше

Історія Демократичної партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
XS
SM
MD
LG