Спеціальні потреби

NDI: Україна не виконала передвиборчих рекомендацій


Україна демонструє мало прогресу у виконанні передвиборчих рекомендацій Національного демократичного інституту США. Про це в інтерв’ю Голосу Америки заявила директор NDI в Україні Крістіна Вілфорд. Коментуючи щойно оприлюднений звіт за підсумками виконання Україною передвиборчих рекомендацій, Вілфорд зауважила:

«Національний демократичний інститут, силами міжнародних експертів, провів оцінку передвиборчої ситуації в Україні. І що ми виявили – це тривожно низький рівень довіри громадян до політичних інституцій і виборчого процесу. Делегація закликала до негайних заходів задля вирішення проблем, які підривають чесність виборів. Починаючи з вересня, ми спостерігали за тим, що було зроблено для виконання наших рекомендацій. І на жаль, бачимо дуже мало прогресу. Запропоновані нами рекомендації здебільшого досі не виконані».

Як додала директор NDI в Україні, «в деяких проблематичних сферах дещо було зроблено, в деяких – не зроблено геть нічого, а в деяких навіть спостерігається регрес».

За її словами, певне покращення відбулося, зокрема, в освіті урядовців, партійних лідерів, активістів і кандидатів щодо наслідків, які тягне за собою підкуп виборців. Невеличкий поступ спостерігається також у тому, що розпочалася інформаційна кампанія серед виборців щодо їхніх громадянських прав та відповідальності (чого вимагає новий виборчий закон).
У деяких проблематичних сферах дещо було зроблено, в деяких – не зроблено геть нічого, а в деяких навіть спостерігається регрес».
Крістіна Вілфорд


Натомість серед найбільш проблематичних сфер, де наявний регрес, директор NDI називає дільничні та окружні виборчі комісії, питання виборчкомів загалом. За словами Вілфорд, процедура жеребкування, яка мала гарантувати пропорційне представництво політичних партій у комісіях, не покращилась, відколи делегація вказала на цю проблему у вересні.

«Все, що я можу сказати, – що прогресу майже нема стосовно рекомендацій, запропонованих Національним демократичним інститутом. Здебільшого вони не виконані», – підсумувала Вілфорд.

За її словами, президенту України доведеться докласти надзвичайних зусиль, аби виправити існуючі проблеми за час, що залишився до дня голосування, і виконати свою обіцянку провести чесні вибори.

«Ми вітаємо запевнення президента Януковича у тому, що вибори будуть чесними, прозорими і відповідатимуть демократичним стандартам. Висновки, яких наша делегація дійшла зараз – що знадобляться екстраординарні зусилля та політична воля у наступні три тижні, аби це зобов’язання було виконане», – сказала директор NDI Голосу Америки.

Свій звіт про хід виконання Україною передвиборчих рекомендацій Національний демократичний інститут оприлюднив 11 жовтня. Звіт відзначив відсутність прогресу у вирішенні таких проблем, як тиск на кандидатів і членів виборчих штабів, брак політичного балансу у виборчкомах, неврегульованість використання на дільницях відеокамер, погіршення ситуації зі свободою слова. Міжнародні спостерігачі з NDI повторно рекомендували українській владі вирішити ці проблемні питання.
XS
SM
MD
LG