Спеціальні потреби

Існує можливість масштабних фальсифікацій на виборах в Україні – американські спостерігачі


Комісія з безпеки та співробітництва у Європі уряду США провела слухання «Майбутні вибори в Україні: поворотний момент».

Український уряд має підтримати місії міжнародних спостерігачів на майбутніх виборах, з огляду на «вірогідність масштабних фальсифікацій». Про це у середу у Вашингтоні заявив директор Євразійського відділу Міжнародного республіканського інституту Стівен Нікс.

Під час слухань «Майбутні вибори в Україні: поворотний момент», свої оцінки ситуації в Україні озвучили представники провідних міжнародних організацій, які займаються моніторингом політичної ситуації в країні, підтримкою демократичних процесів та здійснюють нагляд за виборами: Національного демократичного інституту (NDI), Міжнародного республіканського інституту (IRI), Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) та Дому свободи (Freedom House).

Так, Стівен Нікс з Міжнародного республіканського інституту закликав владу України дозволити районним та обласним виборчим комісіям працювати без тиску та залякувань з боку центральної влади.

На слуханнях, через Skype, виступила Євгенія Тимошенко.
На слуханнях, через Skype, виступила Євгенія Тимошенко.

Нікс звернув увагу на значне зростання протестних настроїв в Україні.

За його словами, під час організованого Міжнародним республіканським інститутом опитування, 82 відсотки респондентів ствердно відповіли на запитання, «Чи підтримуєте ви замороження міжнародних рахунків українських високопосадовців, замішаних у корупції, та відмову їм у візах?»

«Це вражаючи цифри, які не мають паралелей в жодній іншій країні регіону», - наголосив Стівен Нікс.

Натомість президент Дому свободи Дейвид Креймер, наголосив, що керівництво України ризикує, що на Заході її сприйматимуть як Білорусь та Росію.

«Протягом останніх місяців ми, мабуть, вперше почули слова «Україна» та «ізоляція» разом в одному реченні. Це надзвичайно прикро, адже Україна, не зважаючи на останні заяви деяких високопосадовців, (йдеться про нещодавню заяву Анґели Меркель – прим. ред.), це не Білорусь і не Росія. Втім, якщо керівництво країни не виявить обережність, Україну на Заході сприйматимуть саме так», – заявив президент Дому свободи.

Креймер підкреслив, що уряд України припускається помилки, якщо вважає, що Європа піде на будь-що, щоб привабити Україну до себе.

Водночас Кейті Фокс, директор Євразійського відділу Національного демократичного інституту перерахувала заходи, які дозволили б українському уряду в певній мірі «відновити довіру до виборчого процесу».

За її словами уряд України мав би: відмовитись від використання державних ресурсів для підтримки певного кандидата чи партії; убезпечити кандидатів, активістів виборчих кампаній та спостерігачів від тиску та залякувань; забезпечити прозоре та справедливе формування виборчих комісій; забезпечити дотримання виборчого законодавства та угоди, яку влада та опозиція уклали перед голосуванням за виборче законодавство.

Також Фокс зазначила, що після виборів важливо не допустити тиску на обраних депутатів або їх «стимулювання» з метою переходу від одної парламентської сили до іншої.

«Саме це було головною проблемою після парламентських виборів 2002-го року, коли Україна в останнє використовувала одномандатну систему. Опозиція отримала найбільшу кількість місць у парламенті, але через переходи депутатів після виборів, проурядовий блок зумів сформувати більшість у парламенті», – нагадала Кейті Фокс.

Доповідачі наголосили, що якщо уряд України не зможе провести вибори, які відповідали б міжнародним стандартам, країна опиниться в ізоляції з боку Заходу. Вони також закликали Конгрес дати зрозуміти українському уряду, що майбутнє відносин між США та Україною буде визначатись тим, чи пройдуть парламентські вибори вільно та відкрито.

На слуханнях, через Skype, також виступила донька ув’язненого колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, Євгенія.

Вона висловила сподівання, що Конгрес США зможе ухвалити резолюцію з приводу України, яка б офіційно визнала ув’язнених лідерів української опозиції політичними в’язнями.

За словами Євгенії Тимошенко, ув’язнені опозиційні політики мають бути визнані в’язнями сумління, оскільки «протистояли режиму протягом багатьох років, а не лише починаючи з 2010-го року», а Юлія Тимошенко, зокрема завжди була «противником тоталітарних методів».

Євгенія Тимошенко також заявила, що екс-прем’єр звернулась до міжурядової організації ФАТФ (Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмивання грошей) з вимогою розслідувати вже відомі та задокументовані в результаті журналістських розслідувань, корупційні дії українських урядовців.

На слуханнях «Майбутні вибори в Україні: поворотний момент» організованих Гельсінською комісією головували конгресмен-республіканець Крістофер Сміт та сенатор-демократ Бен Кардін.

Комісія з безпеки та співробітництва у Європі також відома, як Гельсінська комісія США є незалежною організацією федерального уряду США, яка займається моніторингом дотримання Гельсінських угод та підтримує безпеку, сприяючи зміцненню прав людини, демократії, а також економічного, природозахисного та військового співробітництва.

XS
SM
MD
LG