Спеціальні потреби

Зернотрейдери перестали купувати українське зерно в очікуванні заборони на його експорт


Зернотрейдери перестали купувати вирощене українськими аграріями зерно побоюючись, що уряд найближчим часом заборонить його вивезення за кордон. Експерти не виключають, що Київ наслідує досвід російської влади, яка внаслідок засухи і низького врожаю вирішила до кінця року призупинити експорт збіжжя. За словами керівника Української зернової асоціації Володимира Клименка, на ринку склалася ситуація невизначеності, яка не принесе користі ні виробникам, ні споживачам. «Практично всі зернотрейдери, за виключенням деяких компаній припинили закупівлю пшениці до з'ясування ситуації щодо планів уряду стосовно експорту зерна», - заявив Клименко. Він каже, що українська влада обмірковує різні варіанти реакції на стрімке подорожчання зерна на світових ринках і трейдери готові виконати будь-які рішення, зокрема й заборону, або квотування експорту. Зернотрейдери, серед яких немало великих міжнародних гравців, лише просять повідомити про нього завчасно, щоб була можливість виконати вже укладені контракти.

Урядовці кажуть, що вже знайшли компроміс із учасниками ринку. Міністерство аграрної політики начебто переконало трейдерів тимчасово не купувати зерно, щоб дати можливість придбати 1 мільйон тонн до контрольованого державою Аграрного фонду. Такої кількості пшениці вистачить для того, щоб уряд міг в разі необхідності зерновими інтервенціями збивати зростання цін на хліб на внутрішньому ринку і не допустити його дефіциту. «В ході дискусії сторони домовилися спільно діяти на ринку а всі можливі дії і плани занести в спеціальний меморандум», - запевняє заступник керівника Агрофонду Олександр Лавренчук.

Втім трейдери побоюються повторення ситуації минулих років, коли уряд обмежував експорт, але в той же час не поспішав закуповувати зерно до Аграрного фонду. Вони також звертають увагу, що попри відсутність формальної заборони на вивіз з країни зерна, влада вдається до адміністративних важелів його обмеження. Декілька десятків суден із зерном затримані в українських портах на вимогу митних органів. Контролери перевіряють, чи відповідає якість вантажу зерна вказаній у документах. Одне із суден із великою партією пшениці знаходиться під арештом.

Побоювання бізнесменів небезпідставні: напередодні президент Віктор Янукович дав доручення Генпрокурору негайно втрутитися в ситуацію на ринку зерна. Об'єктом уваги влади стали найбільші зернотрейдери. В першу чергу занепокоєння глави держави викликає несправедливість розподілу прибутків на ринку. Мовляв, посередники змушують аграріїв продавати вирощений врожай за занижиними цінами, і кладуть до кишень основні прибутки від його перепродажу за кордон. Так само Віктор Янукович вимагає, щоб правоохоронці не допустили податкових маніпуляцій із експортом зернових. «Це пряме обкрадання бюджету. І це питання також повинно зараз бути у сфері роботи Генеральної прокуратури», – зазначив президент.

Оглядачі припускають, що адміністративними важелями влада намагаєтсья збити ціни на внутрішньому ринку, щоб напередодні місцевих виборів не допустити подорожчання продуктів харчування, зокрема хліба й борошна і закупити їх до Аграрного фонду за цінами нижче ринкових. Клименко каже, що заборона на вивіз зерна навряд чи змусить фермерів продавати його уряду дешевше. Самі посадовці визнають, що аграрії поки притримують вирощений врожай в очікуванні подальшого зростання цін на пшеницю на світових ринках.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG