Спеціальні потреби

Донбас зруйнований: кому розплачуватися за рахунками?


Донецьк

Київ – Відновлення зруйнованої в ході бойових дій економіки тієї частини Донбасу, яка підконтрольна Україні, знадобиться не менше двох мільярдів доларів. Про це заявив у Вашингтоні міністр фінансів України Олександр Шлапак.

За його словами, в цілях збору необхідних коштів і пошуку інвесторів у грудні планується провести в Києві чи Брюсселі донорську конференцію, і до цього моменту українська сторона матиме на руках проектну вартість вкладень.

У той же час Шлапак зазначив, що набагато гірші справи з тією частиною Донбасу, якою правлять сепаратисти.

З оцінкою проблеми на прохання Російської служби «Голосу Америки» виступили російські та українські експерти.

На погляд головного наукового співробітника Інституту економіки РАН Олександра Ципка, на Донбасі сталася справжня трагедія.

Більш того, Ципко думає, що це «проблема життя і смерті» для держави.

«Якщо український уряд її не вирішить, то небезпека подальшого розпаду країни залишатиметься. Я не бачу тут альтернативи», – стверджує він.

На його думку, статус тієї частини України, яка залишилася за ополченцями з невизнаних Донецькій і Луганській республік, виріс у «величезне питання, що придбає характер світової проблеми, а не тільки лише російсько-української». Експерт глибоко переконаний, що тут слід шукати компромісу.

«Я категорично проти включення цих територій до складу Росії, – додав він. – Сподіваюся, в Мілані (на саміті «Азія – Європа» 16-17 жовтня - В.В.) на цю тему говоритимуть, щоб надати їм максимум незалежності і право вирішувати свої проблеми. Тим не менше, їм треба залишитися в рамках України, і тоді спільними зусиллями, в тому числі, напевно, за допомогою Росії, можна спробувати виправити становище».

Як видається заступнику головного редактора сатй Polit.ru Борису Долгіну, економіка України в результаті конфлікту отримала такий вантаж, що в країні все розуміють: ситого життя в найближчі роки не буде в будь-якому випадку.

«У тому числі й тому, що треба відновлювати Донбас, – продовжив він. – Взагалі є версія, що один з головних сенсів того, що відбувається – це економічне руйнування країни».

Долгін зазначив, що США і країни Європи в принципі готові надати допомогу Україні, але йдеться масштабах підтримки.

«Говориться і про допомогу з боку Росії, і міжнародних форматах залучення коштів, – розвинув він тему. – Але далі виникають питання: як будуть розподілятися ці кошти, і як ними управлятимуть».

З його точки зору, необхідно, скориставшись ситуацією, «якось осучаснити економіку» регіону.

«Це те, що, сподіваюся, буде робитися. Відновлювати там економіку треба, тільки покращуючи її. Просто «зробити, як було» - не вихід », - резюмував політолог.

У свою чергу політичний аналітик Андрій Піонтковський попереджає, що небезпека ескалації конфлікту ще до кінця не зникла. Як йому бачиться, Путіна до такої авантюри може підштовхнути проблема Криму.

«Йому потрібно ж постачати взимку водою і електрикою і газом півострів, – пояснює він. – А це неможливо зробити без використання материкової частини України. Власне, Крим був свого часу і був переданий Україні саме з економічних причин. Він повністю залежить від материка».

Втім, аналітик схиляється до того, що Путін не вирішиться в нинішніх умовах на продовження війни.

На Донбасі зупинили 80 шахт

Голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець каже про те, що вугільна промисловість через військову кризу на сході не функціонують у повному обсязі. За даними Михайла Волинця, в Україні знаходяться 136 діючих шахт, запасів вугілля на яких вистачить, як мінімум, на чотириста років видобутку.

«Але вісімдесят шахт на Донбасі перебувають в неробочому стані. В кращому випадку – на них відкачують воду, на одиницях намагаються добути трохи вугілля», – каже Михайло Волинець.

Лідер Незалежної профспілки гірників України підкреслює, що при правильній організації вугільної промисловості, ця галузь із дотаційних може перейти в розряд конкурентоспроможних.

«В надрах України дуже мало запасів нафти і газу, і вони практично викачані в часи СРСР і в попередні десятиліття, а шахти існують. Для їх модернізації потрібні інвестиції, щоб їх відновити. Тоді українці Донбасу будуть мати робочі місця і зарплату», - зазначає Волинець.

Росія – платить, Україна – відновлює

Голова Луганської обласної громадської правозахисної жіночої організації «Чайка» Лариса Заливна вважає, що відновлювати Донбас повинні ті, хто зруйнував його інфраструктуру і приніс в життя мирних жителів горе і війну.

«Росія зобов’язана заплатити контрибуцію за руйнування в Луганській і Донецькій областях. Наприклад, в Луганську, просто неможливо спокійно жити: підприємства стоять, зарплати немає, електрика часами є, часом ні, воду подають за графіком. Впевненого мобільного зв’язку теж немає. З «позитивног» – з’явився телевізійний сигнал і навіть деякі всеукраїнські телеканали», – каже Лариса Заливна.

Заливна вважає, що мир в східному регіоні може наступити тільки тоді, коли Росія перестане втручатися у внутрішні справи України.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG