Спеціальні потреби

Маріуполь: бої під час перемир’я


Маріуполь
Маріуполь

Побоювання, що перемир’я, укладене між проросійськими сепаратистами і українським урядом, буде недовгим, збільшуються. Сепаратисти провели кілька атак на донецький аеропорт. За словами військових, на південному сході країни сили заколотників атакують їх позиції щодня.

На передньому краї, на східній околиці Маріуполя, українські військові лише посміхаються, коли мова заходить про перемир’я. Вони показують на осколки снарядів, випущених з «Градів» з позицій сепаратистів за останні кілька днів. Солдати живуть в окопах і землянках. Захистом від атак бойовиків їм служать мішки з піском.

Командир блокпоста Андрій каже, що зброю бойовикам постачає Росія.

«У місцевому магазині ракет системи «Град »не купиш», – пояснює він. «Звідкись вони їх отримують. З-за кордону. Зі сходу».

Сепаратисти звинувачують українських військових в порушенні перемир’я. Губернатор Донецької області Сергій Тарута, адміністрація якого, після того, як заколотники захопили Донецьк, знаходиться тут, в Маріуполі, покладає відповідальність на сепаратистів.

Він підкреслює: у військових є наказ головнокомандуючого – застосовувати зброю тільки тоді, коли їх атакують. Підкреслює він і інше: вони ані разу не порушили умов перемир’я, додаючи, що, на жаль, це перемир’я не виправдовує покладених на нього сподівань.

У вересні, коли перемир’я було укладено, підтримувані Росією сепаратисти вже готові були захопити Маріуполь.

Тепер у місті всюди українські прапори. Недавно організований фестиваль на честь річниці відкриття парку став демонстрацією української культури та традицій. Однак серед присутніх чимало тих, хто не поділяє патріотичного настрою.

«Я думаю, ми повинні бути разом з Росією. Точно – з Росією », – каже 16-річна Юля.

З нею згоден її друг Роман.

«До цієї кризи жилося непогано. Тепер у нас борги, війна між Україною і Росією. А раніше всі жили дружно».

Тут же, на фестивалі ми поговорили з Олексієм Алексєєнком – представником маріупольських сил самооборони. За його словами, абсолютна більшість місцевих жителів – за те, щоб залишитися в складі України, і багато хто готовий за це боротися.

«У перші дні записатися у батальйони Маріюполя приходили щодня від 30 до 50 чоловік. Ми відібрали деяких кандидатів в батальйон «Азов». За лінією фронту наші люди надають технічну допомогу», – розповідає Олексій Алексєєнко.

Аналітики відзначають стратегічну позицію Маріуполя, розташованого на узбережжі Азовського моря. В даний час це місто, утримуване урядовими військами, знаходиться між контрольованими проросійськими бойовиками районами на сході і анексованим Росією Кримом на заході. Влада вважає, що сепаратисти, які проголосили «Донецьку народну республіку», мають намір взяти під контроль великі металургійні підприємства Маріуполя.

Поки місту вдавалося уникнути серйозних боїв. Проте конфлікт в будь-який момент може розгорітися з новою силою.

XS
SM
MD
LG