Спеціальні потреби

У Нью-Йорку розпочався суд над торговцем зброєю росіянином Віктором Бутом


Віктор Бут
Віктор Бут

Захист Віктора Бута, суд над яким розпочався у Нью-Йорку, не буде піднімати питання політичного характеру. Про це заявили адвокати росіянина на останніх досудових слуханнях, що відбулися 5 жовтня у Федеральному суді Південного округу в Нью-Йорку.

«Питання політичного характеру піднімалися на досудовій стадії. Під час суду ми зосередимося виключно на фактах», – сказав кореспонденту Російської служби «Голосу Америки» адвокат Бута Кеннет Каплан.

Йдеться про питання, які захист Бута піднімав у своїх клопотаннях раніше, і які були відкинуті суддею. Захист стверджує, що судове переслідування росіянина було ініційоване Білим домом і тому носить політичний характер, а також ставить під сумнів питання про правомірність екстрадиції Бута з Таїланду, де він був заарештований 6 березня 2008-го року місцевою поліцією, що діяла спільно з агентами американського Управління з боротьби з наркотиками (DEA).

У даний час в бангкокському Кримінальному суді проходять слухання, присвячені екстрадиції Бута в США. Таїландський адвокат росіянина стверджує, що екстрадиція була проведена незаконно, і вимагає «виправити ситуацію», повернувши Бута до Таїланду для завершення всіх юридичних процедур.

Суддя у Нью-Йорку неодноразово давала зрозуміти, що питання про екстрадицію Бута – поза її компетенцією. Швидше за все, навіть якщо суд у Бангкоку визнає екстрадицію незаконною, це ніяк не вплине на хід процесу в Нью-Йорку.

Звинувачення не має наміру викликати як свідків агентів DEA

Під час досудових слухань у середу з'ясувалося, що звинувачення не має наміру викликати в якості свідків агентів DEA, які брали участь в операції по затриманню Бута в готелі «Софітель» у Бангкоку і допитували його без присутності адвоката. У той же час, адвокат Бута Альберт Даян заявив, що агентів може викликати у якості свідків захист. Даян, можливо, сподівається викрити агентів DEA у неправдивих свідченнях.

Під час попереднього слухання 9-го травня цього року в Нью-Йорку агенти DEA заявили, що не були проінформовані про те, що Бут попросив надати йому адвоката або зв'язатися з представником посольства Росії. Агенти зачитали Буту його права, а той відповів, що розуміє свої права і відмовляється від них. У той же час агент визнав, що Бут двічі вказував на своє погане самопочуття і просив перенести допит на наступний день.

Віктор Бут, вже будучи в Нью-Йорку, дав свідчення, що американські агенти під час допиту погрожували йому тим, що в тайській в'язниці його чекають «спека, голод, хвороби і сексуальне насильство, а також можлива смерть». Агенти заперечують, що вони погрожували Буту. Розглянувши всі факти, суддя Шейндлін постановила, що заяви Бута, зроблені під час допиту, «не були добровільними і таким чином мають бути відкинуті».

Суперечливе минуле ділового партнера Бута

Сторони також обговорили майбутній допит в суді Ендрю Смульяна, колишнього ділового партнера Бута, який познайомив росіянина із спецагентами США, які видавали себе за представників ліворадикального угруповання Революційні збройні сили Колумбії (FARC). Смульян був заарештований разом з Бутом, але незабаром почав співпрацювати зі слідством.

Особливу увагу було звернуто на деякі висловлювання Смульяна, зроблені під час його розмови з таємними агентами DEA і записані на плівку. Смульян, зокрема, говорив, що «вбивав людей з 18-річного віку». На питання про те, чи вбивав він американців, Смульян відповів: «Ні, грінго мені вбивати не доводилося, але чорних я поклав багато». Пізніше він також сказав, що «косив чорношкірих, як траву».

Вже після свого арешту Смульян заявляв, що нікого не вбивав, а наведені вище слова були спробою «набити собі ціну». Помічник окружного прокурора також повідомив, що Смульян протягом 30 років був таємним інформатором армії Південної Африки, де в той час існував режим апартеїду.

Адвокат Бута Кеннет Каплан сказав, що захист має намір поставити Смульяну питання з метою продемонструвати зв'язок цього свідка з південноафриканським режимом апартеїду, який захисник росіянина назвав «репресивним» і «фашистським». Одночасно Каплан заявив, що захист не має наміру розігрувати «расову карту».

У разі якщо серед присяжних виявляться афроамериканці, інформація про співробітництво свідка з режимом апартеїду може налаштувати їх проти нього. У зв'язку з цим суддя Шейндлін запропонувала в процесі відбору журі присяжних поставити їм питання, чи зможуть вони залишатися неупередженими, знаючи, що один зі свідків співпрацював з армією ПАР.

У відповідь на це прокурор Арджан Сахні заявив, що звинувачення залишає за собою право задавати Буту питання про його службу в Радянській армії. Адвокат Альберт Даян повідомив, що Бут служив в армії з 1985-го по 1991-ий рік. Однак прокуратура не може примусити обвинуваченого давати свідчення, тому можливість дізнатися, чим займався Бут в армії, з'явиться лише за умови, що той погодиться давати свідчення в суді. Адвокати росіянина після слухань у середу сказали журналістам, що рішення про це буде прийнято під час процесу.

Присяжних зобов'яжуть не «ґуґлити» справу Бута

Прокуратура має намір продемонструвати присяжним розміщений на YouTube відеоролик про нову технологію виготовлення бомб, розробленою FARC. Як повідомив прокурор Сахні, Бут згадав цей відеоролик у розмові з таємними агентами DEA, що видавали себе за колумбійських повстанців. При цьому, за словами прокурора, Бут привітав їх з цим досягненням і кілька разів повторив, що це «геніально».

Суддя Шейндлін повідомила, що восьми присяжним буде запропоновано підписати документ, в якому говориться, що протягом розгляду справи вони не шукатимуть додаткову інформацію про Бута в Інтернеті. У разі якщо будь-хто з них відмовиться підписати такий документ, він буде виключений зі складу присяжних.

На думку судді, це дозволить присяжним винести рішення, базуючись виключно на тому, що вони почують у суді. Як написала днями газета «The New York Times», «звичайно присяжним завжди говорять, що їм не слід читати газети і дивитися телепрограми, в яких йдеться про справу, за якою їм належить винести вердикт. Останнім часом судді все частіше попереджають присяжних і про те, що їм не слід читати повідомлення про їх справу в Інтернеті. Однак завдяки смартфонам, ноутбукам та іншим пристосуванням у присяжних легко може виникнути спокуса порушити цю заборону».

У той же час, судові експерти не пригадують випадків, коли від присяжних вимагали письмового зобов'язання не читати статті в Інтернеті.

XS
SM
MD
LG