Спеціальні потреби

Нова ядерна стратегія США викликає неоднозначні реакції


Минулого тижня адміністрація Барака Обами оприлюднила нову стратегію США щодо ядерної зброї. Американські високопосадовці наголосили на зростаючій загрозі з боку терористів та держав, які проводять ядерні розробки всупереч застереженням світової спільноти. Одні аналітики схвально поставилися до нової стратегії, як до прогресивного кроку, а інші – охарактеризували її як наївну та безвідповідальну.

Міністр оборони Роберт Ґейтс зазначив, що згідно з новою ядерною стратегією Сполучених Штатів, такі країни як Росія і Китай більше не вважаються головною ядерною загрозою:

«Запобігання ядерному тероризму та розповсюдженню ядерної зброї стало головним питанням на порядку денному ядерної політики США. Увага буде сфокусована на намірах Аль-Кайди заволодіти ядерною зброєю, як також на розширенні ядерних програм Ірану та Північної Кореї».

Згідно з новою стратегією, США мають намір зменшити роль ядерної зброї в оборонній політиці країни. Однак державний секретар Гіларі Клінтон каже, що це не послабить можливостей США захищати себе і своїх союзників:

«Упродовж багатьох років, ядерний арсенал США допомагав запобігти поширенню атомної зброї, оскільки США гарантували безпеку партнерам по НАТО та іншим неядерним країнам світу. Нова стратегія США дає нам змогу продовжувати відігравати цю стабілізуючу роль».

Вперше Сполучені Штати зазначили, що не застосовуватимуть атомних боєголовок проти країн, які підтримують Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, навіть, якщо ці країни здійснять біологічну чи хімічну атаку на США. Втім, ані Іран, ані Північна Корея не належать до цієї категорії. Деякі експерти кажуть, що США зробили крок у правильному напрямку.

Однак критики кажуть, що нова стратегія може мати й зворотній ефект. Експерти з питань ядерної безпеки Метью Ванн каже:

«Опоненти у Пхеньяні чи Тегерані, які хочуть розробити ядерну зброю, зараз мають новий аргумент. Вони можуть сказати: «Дивіться, США майже чітко кажуть, що ми їхня головна мішень. Тому нам необхідна ядерна зброя, щоб ми могли стримати будь-який напад на нас».

У новій стратегії, адміністрація США зазначає, що ядерний арсенал, який країна успадкували з часів «холодної війни» - недостатній захист від нападів терористів-смертників чи недружніх режимів, які прагнуть заволодіти ядерною зброєю.

Втім, США все ж таки підтримуватимуть ядерні субмарини, міжконтинентальні балістичні ракети та ядерні авіавинищувачі. Згідно з новою стратегією, США не виготовлятимуть нових ядерних боєголовок та не розвиватимуть нових видів ядерної зброї. На думку критиків, це послабить обороноздатність країни.

Представник Центру політики безпеки Френк Ґафні:

«Я думаю, американці будуть розлючені на будь-кого, хто здійснить хімічну чи біологічну атаку на країну. І вони будуть розлючені на будь-якого президента Сполучених Штатів, який скаже: «Ми не каратимемо того, хто вчинить атаку». Це дуже недбало і безвідповідально».

У понеділок у Вашингтоні зберуться лідери 47-ми країн, щоб обговорити шляхи збільшення безпеки ядерних матеріалів. А в травні, у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку відбудеться міжнародна конференція з метою зміцнення Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG