Спеціальні потреби

Як співіснують електронні та паперові книжки у США


Бібліотека Університету штату Каліфорнія в Нортріджі це багатофункціональний механізм. За допомогою системи пошуку отримати книжки з автоматизованого сховища можна за секунди. У приміщенні біля Лос-Анджелеса зберігається понад мільйон книжок та чверть мільйона примірників періодичних видань. Каталог укладається у цифровому форматі і для навчання студенти завантажують навчальні матеріалі також у цифрі. Крім того, бібліотека має тисячі рідкісних книжок та документів.

Директор бібліотеки Марк Стовер каже, що такі цінні матеріали, як, наприклад, дорожні щоденники XVIII-го століття, залишаться тут у первісному вигляді. Однак, сучасні наукові видання видаються переважно у цифровому форматі.

«Близько 90% усіх журналів, які ми передплачуємо, надходять в електронному вигляді. Однак, книги та монографії – це зовсім інша історія», – каже Марк Стовер.

Саме традиційним книжкам віддає перевагу студентка факультету біології Ліза Окоа:

«Я не проти комп’ютера, але мені більше подобаються книжки та паперові видання».

Університетська бібліотека запровадила програму переведення паперових примірних в електронний формат для того, щоб захистити оригінали та зробити матеріали більш доступними для широкого загалу. Завідуючий цифровою бібліотекою Стів Кутей каже, що ключем їх доступності є правильне оформлення при переведенні в електронних формат:

«Можна зробити додаткові копії, які будуть зберігатися в іншому місці. Таким чином ми їх захистимо. Але якщо вони не правильно оформлені, за 10-20 років ми не будемо знати, що в них міститься».

Гелен Гайнріх контролює процес каталогування відцифрованих книжок. Вона говорить, що університети співпрацюють, аби оригінали безпечно зберігались на випадок їх потреби.

«Як ви чудово знаєте, ми стаємо повністю залежними від Інтернету. А раптом станеться кібер-атака, і все зникне за один день? А у нас принаймні збережеться інформація, де шукати оригінал», – зазначає Гелен.

Хоча бібліотеки крокують уногу з прогресом, не вся інформація доступна в електронному форматі. Багато книг захищені авторськими правами, власники яких не поспішають віддати ці матеріали у вільний, цифровий обіг.

«Ми повинні будемо переглянути наші колекції, переформатувати їх та заповнити прогалини іншими матеріалами для наших студентів. Тому я думаю, саме через питання авторських прав, паперові книжки ще протягом багатьох років залишатимуться у вжитку», – зазначає директор бібліотеки.

На щастя, додає він, більшість студентів почуваються комфортно з обома форматами.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG