Спеціальні потреби

ЮНЕСКО допоможе Одесі терміново отримати статус Всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою


Одеса у квітні 2022 року. Фото Reuters.
Одеса у квітні 2022 року. Фото Reuters.

Генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азуле повідомила, що агентство ООН з питань освіти, науки та культури допоможе Україні подати заявку, щоб історичний центри Одеси, терміново внесли до Списку всесвітньої спадщини та Списку всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою.

Як повідомляє агентство AFP, ЮНЕСКО також проситиме свій Комітет всесвітньої спадщини, щоб визнати Софіївський собор у Києві та історичний центр Львова, які вже включені у Список всесвітньої спадщини, такими, що перебувають під загрозою зникнення.

Як повідомляє прес-служба ЮНЕСКО, на прохання України агенція вже мобілізувала міжнародних експертів для надання технічної підтримки Україні, щоб цю номінацію терміново розглянули держави-члени, які засідають у Комітеті всесвітньої спадщини. Також Гендиректорка ЮНЕСКО повідомила про рішення направити до Києва спеціального координатора, який доповнить команду місцевих експертів, що вже працюють на місцях.

Комітету всесвітньої спадщини рекомендуватимуть внести об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що перебуває під загрозою, Київ і Львів, чиїм культурним пам’яткам загрожує руйнація через російську агресію в Україні.

45 сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО мала відбутися у російському місті Казань, але її скасували після того, як 46 із 195-ти країн відмовилися брати участь у сесії, яку очолює Росія.

В інтерв'ю агентству AFP міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко сказав, що «Одеса є у великій небезпеці».

На думку військових аналітиків, Росія може зруйнувати Одесу, намагаючись відрізати Україну від доступу до Чорного моря. Одеський порт зазнав бомбардування лише через кілька годин після того, як Росія погодилася дозволити експорт українського зерна з цього порту.

Під час робочої зустрічі, яка відбулася в Парижі у вівторок, 30 серпня, міністр культури та інформації України Олександр Ткаченко повідомив, що Україна планує якнайшвидше подати заявку про включення історичного центру Одеси у Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, мовиться у повідомленні.

За словами Ткаченка, цей об’єкт, визнаний державою та охороняється, розташований лише за кілька десятків кілометрів від лінії фронту, і вже був уражений артилерійським обстрілом.

Як наголосив Ткаченко, 24 липня 2022 року було знищено частину великого скляного даху та вікна Одеського музею образотворчого мистецтва, відкритого у 1899 році.

Щодо конкретних кроків допомоги Одесі, Одрі Азуле повідомила, що агентство ООН надасть фінансову допомогу для відшкодування збитків, завданих Одеському музею образотворчого мистецтва та Одеському музею сучасного мистецтва, а також фінансування найму додаткового персоналу, який займатиметься охороною колекцій.

ЮНЕСКО також надасть обладнання, щоб оцифрувати щонайменше 1000 творів мистецтва в Одесі та документальну колекцію Одеського державного архіву.

Від початку війни ЮНЕСКО розгортає надзвичайні заходи в Україні в рамках свого мандату в галузі освіти, культури, науки, інформації та комунікації. На сьогоднішній день Організація зібрала близько 7 мільйонів доларів США, надала низку грантів та призначила своїх експертів для консультування професіоналів на місцях. Крім того, організація впроваджуватиме нові заходи для захисту української культурної спадщини, зокрема в Одесі та Львові, мовиться у повідомленні.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG