Спеціальні потреби

Опозиція побилася з «регіоналами» у Раді через мову


У разі ухвалення законопроекту російська мова стане регіональною у майже половині областей України.

Знову пристрасті навколо мови. Заблокована трибуна парламенту, мітинги протесту попід стінами, бійки між депутатами. У четвер у Верховній раді розглядали законопроект «Про засади державної мовної політики», внесений провладною Партією регіонів.

«Владі треба мобілізувати виборців – проти «бандерівців», які «нє хотят дать людям на родном язикє разговарівать. І це один із способів мобілізувати. Ворога треба! Але якщо росіяни шукають весь час зовнішніх ворогів – грузини, українці, американці – то ці настільки тупі, що шукають ворогів всередині країни».
Євген Жеребецький

Проект, що його підготували депутати-регіонали Сергій Ківалов і Вадим Колесніченко, пропонує запровадити регіональну мову у роботі тих місцевих органів державної влади, на території яких проживає щонайменше 10% носіїв цієї мови.

Автори законопроекту посилаються на Європейську хартію регіональних мов, де йдеться про захист мов меншин. Водночас авторитетна Венеціанська комісія, що розглядала документ, скритикувала його за брак гарантій захисту української мови.

У разі ухвалення законопроекту російська стане регіональною у майже половині областей України. Офіційно користуватися нею зможуть органи держвлади у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях; у Криму та у містах Києві і Севастополі.

«Знищення мови – знищення Батьківщини». Плакат із таким написом розгорнула опозиція, заблокувавши парламентську трибуну. На плакаті зобразили чудовисько з трьома головами – Януковича, Табачника і Азарова – та язиками кольорів російського прапора.

Як стверджують опозиціонери, скандальний законопроект означає фактичне запровадження російської як другої державної мови в Україні, а відтак – знищення української. «Регіонали» заперечують: щоб зробити російську другою державною, треба міняти Конституцію. Про це не йдеться, – запевняють провладні депутати, – державна мова залишиться одна, українська.

Та хоч би якими були аргументи сторін, зрозуміло одне: мовне питання належить до тих, що здатні підняти людей «стінка на стінку». Протестувальники на вулиці дудять у дудки та скандують «Банду геть!» Опозиція, обступивши трибуну, вимагає зняти з розгляду скандальний закон – а також, від гріха подалі, й усі альтернативні мовні законопроекти. Пропозиція не проходить. А в цей час до Ради прибуває секретар Ради з нацбезпеки Андрій Клюєв – як подейкують, щоб особисто проконтролювати ухвалення мовного закону влади. Кулуарами парламенту ширяться чутки, що законопроект планують протиснути уночі, зусиллями депутатів-«піаністів».

Справа закінчується тим, що між «регіоналами» і «бютівцями» та «нунсівцями», які заблокували трибуну, спалахує серйозна сутичка. Спікер Володимир Литвин, навколо якого до крові б’ються депутати, поспішає оголосити про закриття засідання.

Чи продовжать «обговорювати» мовне питання у п’ятницю – наразі невідомо. А тим часом Юлія Тимошенко з Качанівської колонії пригрозила владі, що не дасть запровадити офіційну двомовність.

Як заявила екс-прем’єрка, двомовність «це не просто передвиборчі ігри – це злочин проти нації». «І я з усією відповідальністю заявляю, що я не дам цього зробити!.. І де б ви не були, що в би не робили – я обов’язково дістану вас і обов’язково змушу відповідати перед законом і перед країною за те, що ви робите зараз», – пише опозиціонерка, слова якої цитує прес-служба партії «БЮТ-Батьківщина».

Своєю чергою, експерти, коментуючи пропонований владою закон про мови, зазначають: ідеться про технологію розколу України. «Гебістським сценарієм» називає мовну ініціативу «регіоналів» експерт з питань міжнародної безпеки Євген Жеребецький.

«Ідеться навіть не про те, щоб дві державні мови запровадити, а про заведення регіональних мов. Уявляєте, який проект класний гебістський російський! Це означає, що в Донецьку, Луганську, Сімферополі, Одесі, у Харкові й Дніпропетровську буде «второй государствєнний» російський. І зрозуміло, чим це кінчиться – української там не буде. У Закарпатті буде регіональна мова угорська, у Чернівцях буде румунська... Це просто розривають державу! І це робить провокатор, який називається Вадим Колесніченко», – каже експерт.
Інша річ, – додає він, – дивно, що так мало людей вийшло під стіни Верховної ради.

«Мене дивує пасивність. У Фейсбуку така війна, всі так борються за Україну і українську мову, а вийшла тисяча людей», – зазначив Жеребецький, який був одним з учасників мітингу протесту.

Коментуючи ж мовний закон як передвиборчу технологію, політолог називає її «божевіллям».

«Ясно, що хлопці хочуть якось мобілізувати електорат. Бо якщо появиться Кличко і грамотно побудує свою кампанію, то він може відхопити в них здоровенний шматок на Сході і на Півдні. Тому владі треба мобілізувати виборців – проти «бандерівців», які «нє хотят дать людям на родном язикє разговарівать». І це один із способів мобілізувати. Ворога треба! Але якщо росіяни шукають весь час зовнішніх ворогів – грузини, українці, американці – то ці настільки тупі, що шукають ворогів всередині країни. Вони не розуміють, що колоти країну, аби «порулити» ще три роки – це повне божевілля», – сказав Жеребецький Голосу Америки.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG