Спеціальні потреби

Спостерігачі очікують конфліктів у день виборів


Спостерігачі очікують конфліктів у день виборів
Спостерігачі очікують конфліктів у день виборів

У п’ятницю в Україні завершується виборча кампанія до місцевих органів влади. Голосування відбудеться у неділю, 31 жовтня. Протягом двохмісячних перегонів, спостерігачі зафіксували чимало порушень виборчого законодавства, серед яких – зловживання службовими обов’язками чиновників, що беруть участь у виборах, свідчення про підкуп виборців, відмови у реєстрації кандидатів, тощо.

Опозиція твердить про масові фальсифікації в ході виборчої кампанії. Дев’ять партій, серед яких «Батьківщина» Юлії Тимошенко та НУНС об’єдналися в рух «Стоп фальсифікаціям», який має на меті захистити результати виборів.

Новацією цих виборів для опозиції стали факти нереєстрації списків кандидатів від опозиційної «Батьківщини» у низці регіонів України, зокрема у Львівській та Київських областях. Там були зареєстровані списки, подані особами, що виключені із партії з’їздом «Батьківщини» через співпрацю з владою. У Львові за кілька днів до виборів ТВК ухвалила рішення скасувати реєстрацію цих списків, однак реальна «Батьківщина» так і не змогла зареєструвати власний виборчий список. У Київській області у виборах братиме участь так званий «клон» партії.

Влада ці випадки визнає, але називає їх поодинокими і не системними. Президент Янукович закликав всіх посадовців забезпечити прозорий та вільний виборчий процес.

Натомість провідні українські моніторингові організації – Комітет виборців та «Опора» – звітують про головні проблеми, зафіксовані ними в ході виборчої кампанії. Серед них:

Формування дільничних виборчих комісій з дисбалансом представництва. Вони були створені в критично стислі терміни та за відсутності будь-яких чітких критеріїв відбору кандидатур. ТВК дуже часто зупиняли свій вибір на маловідомих та недієвих політичних силах, і в той же час відмовляли досвідченим кандидатурам від партій, які стабільно беруть участь у виборах, що, на думку експертів, може свідчити про технічний характер участі певних політичних сил у виборчій кампанії.

«Опора» зафіксувала дисбаланс політичного представництва у виборчих комісіях. Загалом по країні у 16639 проаналізованих дільничних виборчих комісіях більшість керівних посад, порівняно з іншими суб’єктами виборчого процесу, отримала Партія регіонів (25,8 %). На другому місці – ВО «Батьківщина» (12,5 %), третя – Народна партія (7,6 %), четверта за кількістю керівних посад – Комуністична партія України (6,5 %). Чимале представництво отримали маловідомі партії.

Зміни у складі територіальних виборчих комісій відбуваються через тиск та погрози. Ротація у складі ТВК, за усними свідченнями працівників комісій, у багатьох випадках є наслідком тиску та погроз. Так, у Житомирській області член однієї із селищних виборчих комісій Бердичівського району, після погроз з боку керівництва районної лікарні, відмовився від виконання обов’язків. Голова Сумської міської ВК Іван Самсоненко (Народна партія) 19 жовтня пішов з посади нібито через погіршення стану здоров’я, однак при цьому він заявив про тиск на нього з боку влади. Членам Ужгородської міської ТВК постійно надсилають СМС-повідомлення з погрозами, а після голосування щодо затвердження складу ДВК кожен отримав похоронний вінок.

Ігнорування територіальними виборчими комісіями рішень судів. Зафіксовані непоодинокі випадки невиконання рішень судів ТВК. Виборчі комісії відкрито голосували «за» те, щоб не брати до уваги постанови суду щодо їхніх неправомірних дій у період реєстрації. «Опора» попереджає, що 30 жовтня стане критичним днем для учасників виборів, яких можуть зняти з реєстрації до 22 години суботи, адже кандидати не встигнуть оскаржити дії ТВК у суді.

Однією з головних проблем є мала кількість спостерігачів. ЦВК видала посвідчення 2405 спостерігачам для спостереження по всій Україні. Найчисельнішою групою є українські організації, представлені Громадянською мережею «Опора» (1151 зареєстрований спостерігач), КВУ (647), ГО «Фронт змін» (117).

Серед прогнозів спостерігачів: найбільшою організаційною проблемою дня голосування та встановлення результатів виборів стане недостатня компетентність членів виборчих комісій; непропорційне представництво партій у ТВК та ще більша незбалансованість у ДВК призведе до конфліктів та протистоянь. Потенційна перевага окремих партій є передумовою для прийняття політичних рішень – вважають в «Опорі».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG