Спеціальні потреби

Україну звільнили від тютюнового диму


Місць, де можна палити в Україні, значно поменшало. Український парламент обмежив такий перелік, додавши офіси, клуби та заклади громадського харчування.

Антитютюновий законопроект підтримало 366 народних депутатів із 422 присутніх у Верховній Раді. Ініціатором проекту була народний депутат від Партії регіонів, голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва.

«Ми прийняли закон більшістю депутатів, за підтримки громадських організацій, що свідчить про те, що сьогодні суспільство зробило ще один впевнений і сильний крок на шляху до звільнення України від шкідливого впливу тютюну», - зазначила Тетяна Бахтеєва.

Заборона на паління у більшості громадських місцях вже існувала в Україні. Але дозвіл палити у громадських приміщеннях не вирішував проблеми пасивного куріння. Ініціатори законопроекту аргументують необхідність тотальної заборони «швидким ефектом для здоров’я населення». За їх словами, «у країнах та містах Європи і Америки після введення та ефективного дотримання подібної заборони куріння, кількість інфарктів в перший рік зменшилася на 17%, а через три роки – на 36%».

Курці ж зможуть задовольнити свої потреби у спеціальних приміщеннях, площа яких не перевищуватиме 10% від загальної площі закладу.

Прийняттю законопроекту передувала досить широка громадська підтримка. Проти тютюнового диму в Україні утворився рух «За вільну від тютюнового диму Україну». Окремо активізувалися кияни, які виборювали права некурців у столиці. Активісти позначали місця, де вже було заборонено палити, а також перевіряли, як у громадських місцях забезпечуються права некурців. Громадською ініціативою була створена спеціальна карта Києва, на якій було позначено безпечні місця відпочинку для тих, хто не палить. Але найбільш важливою роботою активістів стало лобіювання антитютюнового законопроекту, який заборонив паління в усіх громадських місцях відпочинку.

«Законопроект від моменту реєстрації – 17 листопада 2011 року до його прийняття у другому читанні – 24 травня – було ухвалено за 6 місяців. Із моєї практики просування законодавчих змін, це дуже оперативно», - зазначила у коментарі Голосу Америки координатор коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» Ганна Гопко.

На прийнятті такого закону активісти не зупиняються. «Ми уже ведемо переговори із Держспоживчстандартом щодо ефективного впровадження таких антитютюнових законів, які наберуть чинності з вересня 2012 – а це повна заборона реклами тютюнових виробів, особливо в місцях продажу, де багато дітей, це також поява восени на пачках сигарет фотоілюстрацій наслідків хвороб», - говорить Ганна Гопко. Втім, найголовнішим активістка визначає не ухвалення, але виконання таких законів.

«Україна із 4-го місця в світі за поширеністю тютюнокуріння перемістилась на 24. Українці реально кидають курити. Цей успіх треба закріплювати. І тому виконання законів є таким ж важливим, як і їх непросте ухвалення», - каже Ганна Гопко.

Новий закон не матиме необхідного ефекту і тільки посилить адміністративний тиск на бізнес, говорять в іншій громадській ініціативі «Права паліїв». На їх думку такий документ суттєво обмежує право на паління, тому активні палії погрожують оскаржити новий закон у суді.

Наразі документ повинен підписати президент, і тоді закон набуде сили через півроку. Поки що футбольний чемпіонат Євро-2012 вже оголосили зоною вільною від паління. За вимогою УЄФА всі об’єкти, задіяні у період проведення чемпіонату, будуть на 100% звільнені від тютюнового диму.
XS
SM
MD
LG