Спеціальні потреби

Європейці знайшли спосіб обійтися без російського газу


Стратегія ЄС– зробити постачання газу більш гнучким, побудувавши додаткові трубопроводи через країни південно-східної Європи.

15 країн Центральної та Південної Європи у п’ятницю, 10 липня підписали Меморандум щодо створення інтегрованого ринку газу. За повідомленням Єврокомісії, сторони домовилися докласти зусиль для покращення газової інфраструктури і забезпечити для кожного підписанта принаймні три джерела газопостачання.

Оглядачі назвали підписання цього документа великим кроком для зменшення залежності від російського газу.

Меморандум про взаєморозуміння та План дій підписали у Хорватському місті Дубровник віце-президент Єврокомісії Марош Шевчович, єврокомісар з питань кліматичних змін та енергетики Мігель Аріас Каньєте, а також міністри енергетики 15 європейських країн: Австрії, Албанії, Болгарії, Греції, Італії, Македонії, Румунії, Словаччини, Словенії, Сербії, Угорщини, Хорватії та України.

Стратегія Євросоюзу – зробити постачання газу в обох напрямках (аверс та реверс) більш гнучким, побудувавши додаткові трубопроводи через країни південно-східної Європи. Це зробило б газову систему більш стійкою до відключень газу.

Країни південно-східної Європи перебувають посередині між західною Європою, яка не має достатньо газу для забезпечення своїх потреб, та багатими на паливо країнами Каспійського регіону – Казахстан, Туркменістан та Азербайджан.

«Вперше в історії всі країни нашого регіону, члени ЄС та неєвропейські країни, сіли разом за стіл та погодились, що енергетика – це наш пріоритет. Національна енергетична політика увійшла в історію. Тепер треба починати з регіональної політики, і запроваджувати її національно», - цитує американське видання Блумберг міністра економіки Хорватії Івана Врдоляка.

До списку пріоритетних проектів увійшли Трансадріатичний трубопровід, що допоможе постачати блакитне паливо з Азербайджану в обхід Росії через Адріатичне море через Грецію та Албанію до півдня Італії, а далі – в європейську газотранспортну систему. До роботи над цим проектом залучені компанії BP Plc and Statoil, які мають розпочати роботи вже у наступному році.

Раніше планувалося, що газ до Греції мав постачатися через проект Південний потік за участі Росії, що передбачався по дну Чорного моря в обхід України. Утім після анексії Росією Криму Європа відмовилась від цього проекту.

Під час підписання меморандуму віце-президент Єврокомісії Марош Шевчович заявив: «Сьогоднішнє рішення змінило підхід до вирішення ситуацію з газопостачанням у цьому регіоні після скасування Південного потоку. Я дуже радий, що ми змогли переконати всі ці країни, що найкращий шлях вирішення проблеми – це багато менших, але реальних проектів та удосконалення мережевої взаємодії», - цитує Шевчовича агенція Блумберг.

До інших пріоритетних проектів увійшли газосполучення між Грецією та Болгарією, Болгарією та Сербією, пришвидшення роботи над терміналом зрідженого газу у Хорватії.

За словами Шевчовича, меморандум може розглядатися в ЄС на право отримання фінансової допомоги з боку ЄБРР та Європейського інвестиційного банку.

Дивіться також: Як американці заощаджують на оплаті
за газ, воду, електроенергію

Як зменшити рахунки за газ, воду, електрику? - досвід мешканців Вашингтона. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:52 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в WhatsApp

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в WhatsApp

XS
SM
MD
LG