Спеціальні потреби

Гривня обвалилась через тиск ЄС по газу - експерт


Всі козирі на газових переговорах має Україна - економіст Аслунд. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

Albania Opposition Protest

Цього тижня зайшли в глухий кут переговори «Нафтогазу України» та російського «Газпрому», які за посередництва європейців велись у Відні. Газові переговори стосувались продовження постачання палива Україні у третьому кварталі цього року.

Від 1 липня Київ припинив купувати російський газ. Між тим, так виглядає, що жодна зі сторін не надто прагне досягти нової угоди, принаймні до кінця літа. Наступні газові переговори призначені аж на вересень.

Україна у переговорах з «Газпромом» тягне час, незважаючи на припинення поставок російського палива. Енергетичні експерти розійшлися у поглядах, наскільки виграшною є така позиція для Києва.

Економіст Андерс Аслунд вбачає у цьому спробу позбутися корупційної складової в українському енергетичному секторі:

«Нафтогаз» не дуже поспішає підписувати будь-яку угоду з «Газпромом». І я думаю, це добре з кількох причин. Найважливіша з них – це те, що головною метою «Газпрому» в торгівлі з Україною є корумпувати деяких українських чиновників високого рівня. Це те, що трапилось з Фірташем, який, за даними Reuters, отримував задешево газ, продавав його дорого Україні, і отримав 11-мільярдну кредитну лінію від газпромівського банку. Україні не потрібен такий бізнес, це не є в українських інтересах», - каже економіст.

За словами Аслунда, козирі сьогодні на переговорах – в українських руках.

«Від третього кварталу, тобто з липня, ціни на газ будуть значно нижчими, ніж раніше, приблизно на 40% порівняно з торішніми цінами. І це величезна перевага для України. І питання лишається, де саме Україна буде купувати газ за цією ціною. Тобто зараз є ринкові ціни і «Газпром» поводиться так, ніби такої ринкової ціни немає, тому не бере до уваги цю знижку».

Опонує колезі економіст Едвард Чао. Українці просто втрачають час, каже він:

«Чому вони взяли ці два місяці відпустки у цей критичний час, можна багато спекулювати на цю тему. Можливо через те, що місцеві вибори наближаються у жовтні, бо люди відчують зростання цін на паливо після опалювального сезону. Може вони думають, що це не кращий час засвітитися у спробах досягти угоди з Росією», - каже він.

Зараз є ринкові ціни і «Газпром» поводиться так, ніби такої ринкової ціни немає, тому не бере до уваги цю знижку
Андерс Аслунд

До зими треба готуватися, каже Чао, і наповнювати газом сховища. Від цього залежить енергетична безпека України, впевнений експерт.

«Якби Україна мала достатньо газу у газосховищах, тоді зимою вона могла скористатися газом з труби, через яку проходить міжнародний транзит із Росії. Натомість для європейців замістили б ці об’єми паливом із газосховищ, що знаходяться у Західній Україні. Але це стане можливим, і транзит здійснюватиметься без перебоїв, якщо станом на початок опалювального сезону Україна у своїх сховищах матиме 18-19 мільярдів кубометрів газу. Наскільки нам відомо, до цих об’ємів не вистачає 8-9 мільярдів кубів газу».

Сподіватися лише на реверсне постачання газу з Європи Едвард Чао вважає надто ризикованим. Якщо зима виявиться дуже холодною, європейці, в першу чергу, забезпечуватимуть власні потреби.

Утім за словами Андерса Аслунда, остання зима продемонструвала, що Україна може вижити без російського газу, імпортуючи паливо реверсом з Європи. При цьому експерт взагалі радить Києву бути обережними з європейськими посередниками на газових переговорах. Брюссель, каже він, не завжди діє в українських інтересах.

Чому вони взяли ці два місяці відпустки у цей критичний час?
Едвард Чао

«У жовтні минулого року президент Європейської комісії Баррозу, ЄС комісар з енергетичної політики Оттінґер наполягли, щоб Україна заплатила спірний борг «Газпрому» у сумі 3,1 мільярдів доларів, бо європейці боялися збоїв у транзиті російського газу через Україну. При цьому ЄС не забезпечив тут жодного фінансування. Це абсолютно недопустимо. ЄС не повинна робити таких речей, і Україна не повинна була на це погоджуватись.

«Тобто Єврокомісія зробила помилку, через яку повинна була страждати Україна. Бо через це українські фінансові запаси значно зменшились, внаслідок чого відбувся обвал гривні. Це було безвідповідально і неправильно з боку Європейського Союзу. Не можна допустити повторення цього. Україна повинна протистояти такій позиції ЄС. І я підозрюю, вона зараз це робить», - каже Андерс Аслунд.

Водночас експерти погоджуються, що угоди сторони все ж досягнуть. Швидше всього, каже він, це станеться тоді, коли всі переговорники - Київ, Кремль та Брюссель – матимуть для цього політичну волю.

Дивіться також: Протиракетна оборона США та НАТО нездатна протидіяти російським ракетам - чиновник Держдепу

Протиракетна оборона США не зможе протидіяти російським системам - чиновник Держдепу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00

XS
SM
MD
LG