Спеціальні потреби

Україна впевнено і завзято рухається в нікуди


"Україна несумісна" - думки експертів з Вашингтону
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00
Direct link

"Україна несумісна" - думки експертів з Вашингтону

Десятки експертів, які взяли участь у конференції «Україна на шляху до зрілої національної державності» у Вашингтоні, один за одним відзначали погіршення політичної ситуації в Україні напередодні парламентських виборів.

Джон Гербст, НАЦІОНАЛЬНИЙ ОБОРОННИЙ УНІВЕРСИТЕТ: «Теперішній український уряд, виглядає, не має наміру керуватися принципами демократії. Це видно на прикладі ув‘язнення Юлії Тимошенко».

Стефен Нікс, ДИРЕКТОР ВІДДІЛУ ЄВРАЗІЇ МІЖНАРОДНОГО РЕСПУБЛІКАНСЬКОГО ІНСТИТУТУ: «Ми стурбовані тим, що ми бачимо по відношенню до мас медіа в Україні, придушення опозиційних політичних партій, переслідування політичних опонентів. Нас це непокоїть».

Лора Джувет ДИРЕКТОР ВІДДІЛУ ЄВРАЗІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО ДЕМОКРАТИЧНОГО ІНСТИТУТУ: «Багато змін у виборче законодавство були зроблені за зачиненими дверима, на пізніх стадіях виборчого процесу, частини закону виписані нечітко. Ці зміни, як багато хто вважає, грають на руку правлячій партії».

Лора Джует, представила висновки дослідження по Україні, проведеного Національним Демократичним Інститутом США. Звіт називає проблематичним перехід України на змішану виборчу систему, критикує спосіб формування округів, участь у виборах багатьох дрібних, кишенькових партій, що деформувало процес створення виборчих комісій, а також зростання тиску на ЗМІ.

Лора Джувет: «Відповідно до опитувань, 95% українців отримують політичну інформацію з телебачення. Той факт, що TVi, один з останніх опозиційних телевізійних телеканалів, втратив більшість своїх глядачів за останні кілька місяців – викликає у нас серйозне запитання чи не були ці «економічні» рішення насправді скоординованими і чи не мають вони політичного мотиву».

Дерек Фрейзер, КОЛИШНІЙ ПОСОЛ КАНАДИ В УКРАЇНІ: «Ще однин проект закону, який нас турбує – це повернення кримінальної відповідальності за наклеп. Цей пережиток комуністичного режиму, який скасували у 2001-му році знову намагаються реанімувати. Це буде мати величезний негативний ефект на свободу ЗМІ».

Занепокоєння експертів також викликала ініціатива Українського уряду встановити на виборчих дільницях веб камери.

Лора Джувет: «Веб камери до певної міри, можуть зробити вибори прозорішими. Але вони потенційно можуть стати інструментом залякування виборців. Чи з цією метою вони встановлені чи ні, але існує побоювання, що, побачивши камери на дільницях, люди будуть боятися, що ці камери порушать таємність їхнього голосування».

Представник об‘єднаної опозиції Борис Тарасюк переконував присутніх, що влада в Україні нізащо не погодиться на відкритий виборчий процес.

Борис Тарасюк, КОЛИШНІЙ МІНІСТР ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ: «Події в Україні - це лише підтвердження того, що партія Регіонів не має наміру гарантувати чесні та вільні вибори. Дозвольте мені нагадати вам, що це невід‘ємна ознака цієї політичної сили. У 2004-му, помаранчева революція вибухнула саме через цинічну фальсифікацію виборів».

Представники українського уряду та правлячої партії, що були на конференції, висували контраргументи. Часом здавалося що присутні говорили про дві різні країни.

Леонід Кожара, НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ, ПАРТІЯ РЕГІОНІВ: «Сьогодні Україна знаходиться на економічному підйомі, і це констатують не лише зовнішні спостерігачі, але ми сьогодні спостерігаємо і зростання довіри до уряду».

Кеті Фокс, ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА ВІДДІЛУ ЄВРАЗІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО ДЕМОКРАТИЧНОГО ІНСТИТУТУ: «Сьогодні ми бачимо значне падіння довіри суспільства до того, що вибори будуть чесними».

Леонід Кожара: «Загальний стан країни, участь політичних партій свідчить про те, що в цілому ми йдемо до виборів правильно. Нема сумнівів, що день голосування пройде чесно і відкрито»

Дерек Фрейзер, КОЛИШНІЙ ПОСОЛ КАНАДИ В УКРАЇНІ: «Якщо так буде продовжуватися і далі – Україна наближається до катастрофи у відносинах з Заходом. Вона не отримає Угоди про асоціацію з ЄС, вона не отримає Угоди про вільну торгівлю з Канадою».

Обидві сторони, втім, визнали, що одним з найбільш проблемних питань на цих виборах і загалом у відносинах України з заходом стало ув‘язнення Юлії Тимошенко

Джон Гербст, НАЦІОНАЛЬНИЙ ОБОРОННИЙ УНІВЕРСИТЕТ: «Вона у тюрмі не через те, що вона скоїла якийсь злочин. Можливо вона і скоїла, але вони всі скоюють злочини. Вона у тюрмі, бо якщо б вона була на волі, вона могла б виграти ці вибори».

Леонід Кожара: «На жаль, сьогодні дійсно справа Тимошенко затьмарює наші стосунки з країнами Європи і США».

Національний демократичний інститут підготував і передав українському уряду рекомендації, які необхідно виконати, щоб вибори визнали вільними та чесними. Своїх спостерігачів в Україну надішлють одразу декілька американських і канадських організацій. Експерти вважають, що захід мусить продовжувати активно працювати з Українським урядом, залишивши можливість накладення каральних заходів, такі як санкції, лише на випадок відвертої маніпуляції владою майбутніх виборів.

Кеті Фокс: «Я думаю, Український уряд сам зацікавлений у вільних та чесних виборах. Тому якщо США і Європа будуть пильно стежити за подіями в Україні і будуть діяти узгоджено – це буде мати ефект».
XS
SM
MD
LG