Спеціальні потреби

Коморовський згадав про Тимошенко в тюрмі, Янукович побажав їй одужання


Рідкісний гість – як для нинішніх, на межі міжнародної ізоляції часів, – завітав в Україну. Президент Польщі Броніслав Коморовський прибув із дводенним державним візитом до Києва.

Візит відбувся на особисте запрошення президента Віктора Януковича, а серед його пріоритетів називали відкриття польського військового кладовища у Биківні, питання економічної співпраці та підтримку європейської інтеграції України.

Про європейські перспективи – а вірніше, про те, що їм перешкоджає – польський лідер заговорив одразу ж після перемовин тет-а-тет з українським президентом. На спільній прес-конференції Коморовський вкотре згадав про ув’язнену Юлію Тимошенко. Лідер опозиції за ґратами, сказав він, залишається «знаковою перешкодою» для підписання Угоди про асоціацію України з ЄС.

«Справа Юлії Тимошенко є внутрішньою справою України, однак ця справа є також серйозною, знаковою перешкодою на шляху зближення України з країнами Європейського Союзу. Ця справа може бути також перешкодою для підписання Угоди про асоціацію», – застеріг Коморовський.

Глава польської держави закликав також Україну зробити вибір між Євросоюзом і Митним союзом з Росією, Білоруссю і Казахстаном. Неначе відповідаючи на недавню заяву Януковича на Ялтинському саміті – мовляв, ми приглядаємось до Митного союзу – польський лідер наголосив: реалізувати одразу обидва сценарії неможливо.

У відповідь президент України підтвердив свою вірність європейському курсу.

«Україна продовжує шлях до європейської інтеграції. Він безальтернативний», – зачитав Янукович.

«Справа Юлії Тимошенко є внутрішньою справою України, однак ця справа є також серйозною, знаковою перешкодою на шляху зближення України з країнами Європейського Союзу».
Броніслав Коморовський
Що ж до Тимошенко, то їй він бажає якнайшвидшого одужання. Саме так відповів президент на запитання журналістів про те, чи не планує він помилувати екс-прем’єрку. Як пояснив Янукович, процес у справі Тимошенко поки що не завершений, а тому він бажає їй швидше одужати, щоб постати перед судом.

«Ми, безумовно, бажаємо, щоб якомога швидше процес одужання завершився, для того щоб одержати можливість і доступ до правосуддя, щоб ми остаточно мали можливість одержати відповіді на ці питання», – сказав президент.

Під час свого візиту в Україну Коморовський планує зустрітися з українською опозицією. А його радник, екс-прем’єр Польщі Тадеуш Мазовецький у п'ятницю перевідає Тимошенко у харківській лікарні, на що вже отримав дозвіл тюремників.

А тим часом оглядачі, коментуючи державний візит президента Польщі, називають візит важливим уже через те, що він відбувся. Давненько ніхто з європейських лідерів не приїздив до Януковича в гості, не приймав його у себе і навіть не вітав із днем народження. Політаналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач терпеливість Польщі пояснює її роллю у Європейському Союзі:

«У неї робота така. Польща у Євросоюзі відповідає за контакти з Україною. І тому з усіх наших європейських партнерів Польща найтерплячіша. Приїжджають, коли вже ніхто не приїжджає. Контактують, коли вже ніхто не хоче контактувати. Терпець поляків якщо й увірветься, то останнім – після того як увірветься терпець і ЄС, і Сполучених Штатів. Інша справа, що поляки, постійно контактуючи з Україною, на цих зустрічах намагаються дипломатичною мовою, але все одно показати Януковичу, що ця підтримка і ці контакти теж можуть бути не вічними, як, напевно, здається українській владі. Завжди всьому є межа. І межею цілком можуть стати парламентські вибори або події, які будуть розвиватися після них», – сказав Горбач Голосу Америки.
XS
SM
MD
LG