Спеціальні потреби

Українські виборці отримали власний інструмент моніторингу порушень


Інтернет-ресурс ELECTUA.ORG слугуватиме кожному українцю, який захоче розповісти про порушення під час виборів. Для цього потрібно мати доступ до Інтернету та бажання поділитися інформацією. Проект реалізується за допомогою міжнародної громадської організації «Інтерньюз-Україна».

«Новий ресурс дасть можливість журналістам, громадським діячам та усім громадянам особисто долучитись до контролю за виборами».
Костянтин Квурт
На початковій сторінці проекту вже є мапа із безліччю позначок. Кожна позначка – підтверджений чи не підтверджений факт порушення. Чи то безкоштовне відвідування студентами дельфінарію за кошт кандидата в депутати у Донецьку, чи то пошкодження агітаційних матеріалів на Львівщині. Втім, будь-яку інформацію, яку надсилатимуть на сайт, будуть перевіряти регіональні координатори проекту.

«Що робить цей проект унікальним – це те, що він спиратиметься на очевидців – українських громадян, громадських активістів і журналістів. Модератори перевірятимуть надіслані факти, що створюватиме точну та актуальну картину парламентських виборів 2012-го року», – говорить директор проекту «У-Медіа», МГО «Інтерньюз Нетворк» Вейн Шарп.

Організатори проекту зазначають, що крім модераторів сайту, надану інформацію перевірятимуть спеціальні регіональні координатори, які відвідуватимуть заходи передвиборчої агітації у своїх регіонах та здійснюватимуть власний моніторинг.

Повідомити про порушення можна буде і по телефону, а також через фейсбук-сторінку групи. Водночас на сайті крім порушень буде розташована загальна статистика порушень по країні. Оновлюватимуть інформацію щодня.

«Новий ресурс дасть можливість журналістам, громадським діячам та усім громадянам особисто долучитись до контролю за виборами. Не треба перекладати відповідальність за виборчий процес на когось, ─ участь має взяти кожен громадянин України!» – каже голова правління МГО «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт.

У створенні інтерактивного порталу допомагали фахівці з Мексики та США. Організатори проекту сподіваються, що отримана від виборців інформація стане корисною для правозахисників та міжнародних експертів, які будуть спостерігати за парламентськими виборами в Україні.

Для «Інтерньюз Україна» це вже не перший проект громадського спостереження за виборами в Інтернеті. Минулі президентські вибори пройшли під наглядом всеукраїнської команди твіттер-кореспондентів. Активісти та журналісти писали в Твіттері про усі помічені порушення під одним хештегом, а в разі екстрених випадків допомагали один одному. Згодом ініціативу українців перейняли в Білорусі.

Загалом напередодні жовтневих парламентських виборів в Україні активізувалося чимало громадських ініціатив. За кандидатами та порушеннями спостерігають рух «Чесно», активісти громадського руху «Спільна справа», проект «Майдан-моніторинг». Як зазначають активісти проекту «Майдан-моніторинг», «все це робиться для підвищення нетерпимості громадян до таких шахрайств».
XS
SM
MD
LG