Спеціальні потреби

На Дніпропетровщині кандидати-регіонали заплутують виборців «соціальними договорами»?


Полтавщина: Партія регіонів порушує закон щодо заборони агітації на громадському транспорті
Полтавщина: Партія регіонів порушує закон щодо заборони агітації на громадському транспорті

Дніпропетровськ – На Дніпропетровщині кандидати-мажоритарники від Партії регіонів пропонують виборцям підписати так звані «соціальні договори». У них – зобов’язання висуванців-регіоналів по кожному округу, які вони, як кажуть, мають намір виконувати, потрапивши до парламенту. Кандидати запевняють: таким чином, вони створюють механізм відповідальності за свої передвиборчі обіцянки. Опоненти ж заявляють, що ці договори ніякої юридичної сили не мають і тільки вводять в оману виборців.

Будувати дороги, прокладати водогони, ремонтувати дитсадки – такі зобов’язання беруть на себе кандидати-мажоритарники від Партії регіонів на Дніпропетровщині у так званих «соціальних договорах». Тексти розносять по будинках соціальні працівники. Кожному потенційному виборцеві пропонують поставити підпис під словами «соціальні зобов’язання підтримую». Ніяких мокрих печаток немає.

Кандидати-регіонали на зустрічах з виборцями запевняють, що такі аркуші мають вагу документа і «закладають основи нової, відповідальної політики». Кандидат, мовляв, заявляє про цілі, яких планує досягнути за 5 років, якщо його оберуть до парламенту, а мешканці округу отримують «механізм контролю над роботою народного обранця».

Це документ політичний, виконання якого бере на себе кандидат, а гарантує виконання Партія регіонів
Андрій Міхейченко
«Соціальні зобов’язання – це ті зобов’язання, які кандидати беруть на себе у випадку свого обрання. Тобто це документ політичний, виконання якого бере на себе кандидат, а гарантує виконання Партія регіонів», – сказав Радіо Свобода речник обласної організації Партії регіонів Андрій Міхейченко.

Представники ж опозиції кажуть, що такі «соціальні договори» юридичної сили не мають, тільки заплутують та вводять в оману людей – частина виборців вірять, що поставивши підпис на підтримку, будуть зобов’язані голосувати за певного кандидата.

Соціальна пропаганда

Депутат Дніпропетровської міської ради, адвокат Сергій Жуков звертає увагу, що у цих «соціальних договорах» виборці не вказують свої паспортні дані, тільки підпис, не прописані й строки виконання обіцянок. Якщо виборець захоче закликати до відповідальності депутата через невиконану обіцянку, то йому, за текстом, пропонують звернутися не до суду, а в обласну організацію Партії регіонів. Отже, цей договір не що інше, як фантик, впевнений депутат.

Це виборча технологія. Законодавством передбачена передвиборча програма кандидата, а соціального договору не передбачено
Сергій Жуков
«Це виборча технологія. Законодавством передбачена передвиборча програма кандидата, а соціального договору не передбачено. Якби соціальний договір став частиною національного законодавства, тоді б точно я повірив, що це реальний документ. Треба було б внести одну норму в законодавство. А так це є виборча технологія. Обгортка від цукерки, красива, але сенсу немає», – зазначив у коментарі Радіо Свобода Сергій Жуков.

Між тим у громадянській мережі «Опора», яка стежить за виборами в області, зазначають: «соціальні договори» – це агітаційний матеріал.

Ми декілька таких договорів перечитували і там немає нічого такого, що влада не могла б виконати. Скоріш за все, вони будуть виконані. Але, звісно, на це, перш за все, будуть застосовані бюджетні гроші
Сергій Федько
«В Партії регіонів у руках адміністративний ресурс і вони його використовують, як тільки можуть. Ми декілька таких договорів перечитували і там немає нічого такого, що влада не могла б виконати. Скоріш за все, вони будуть виконані. Але, звісно, на це, перш за все, будуть застосовані бюджетні гроші. Так само, як і досі, багато бюджетних фінансів використовувались на ті речі, на яких потім робили агітацію кандидати від Партії регіонів», – вважає координатор «Опори» в області Сергій Федько.

Спостерігачі мають зауваження й до візуального оформлення цих договорів: на фото кандидату в народні депутати тисне руку голова Дніпропетровської облдержадміністрації, що можна теж розглядати, як використання адмінресурсу.

У Кривому Розі одна з правозахисних організацій звернулась до суду, щоб довести, що регіонали, використовуючи так звані «соціальні договори», порушують законодавство. Однак цей суд програли.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG