Спеціальні потреби

В Україні за наклеп саджатимуть за ґрати?


Український парламент більшістю голосів прийняв за основу у першому читанні законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп та образу. Ініціатива регіонала Віталія Журавського повторює подібний крок російської Думи, яка у липні цього року теж повернула статтю за наклеп до свого Кримінального кодексу.

Втім, покарання для українських журналістів передбачені більш жорсткіші. Коли російські колеги змушені за наклеп платити високі штрафи, то за законопроектом Журавського, українські працівники ЗМІ можуть ще й потрапити до в’язниці.

«Там, де журналістам загрожує ув’язнення за публікацію розслідування, робота незалежних ЗМІ знаходиться під загрозою».
«Репортери без кордонів»
Документ пропонує за «поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи» карати штрафом або тюремним ув’язненням до п’яти років. Розміри покарання залежатимуть від складу і тяжкості злочину за роповсюдження такої інформації. За образу, тобто «приниження честі та гідності іншої людини, виражене в непристойній формі», очікується штраф чи виправні роботи терміном до одного року.

Представники опозиції виступили проти такої ініціативи. Об’єднана опозиція заявила, що «влада використовуватиме такий закон як спосіб придушення демократії в українських ЗМІ» та оголосила настання «смерті української журналістики». На думку одно із лідерів «Батьківщини» Миколи Томенка, якщо подібна норма з’явиться, то «третину журналістів і частину опозиції пересаджають». Також опозиція пообіцяла зробити все можливе, щоб законопроект не був прийнятий в цілому.

Раніше перший заступник голови комітету з питань свободи слова та інформації, депутат Партії регіонів Олена Бондаренко зазначала, що представникам ЗМІ не треба хвилюватися з приводу цього «сумнівного» законопроекту. «Права журналістів захищені чинним законодавством, і наврядчи хтось його буде робити більш жорстким. В Україні існує достатно інструментів, які дозволяють будь-якій людині у судовому порядку вирішити питання захисту своїх прав, честі та гідності», – цитує слова Олени Бондаренко прес-служба Партії регіонів.

Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» вже зверталася до українського парламенту щодо законопроекту Віталія Журавського. «Кримінальні справи можуть бути спрямовані проти журналістів за публікацію статей про діяльність політиків та впливових бізнесменів. Там, де журналістам загрожує ув’язнення за публікацію розслідування, робота незалежних ЗМІ знаходиться під загрозою», – йдеться у листі.

Також правозахисники повідомили парламенту, що такі норми порушують статтю 19 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, який Україна підписувала. Втім, очевидно, що до закликів міжнародної спільноти український парламент не прислухався. Наразі законопроект готується до другого читання.
XS
SM
MD
LG